Բարաք Օբամային մեղադրում են ազգային շահերին դավաճանելու համար
Բարաք Օբաման Դմիտրի Մեդվեդևին խոստացել է հետաձգել հակահրթիռային պաշտպանության վերաբերյալ ներամերիկյան բանավեճը մինչև նոյեմբերին կայանալիք նախագահական ընտրությունները, որից հետո ինքը՝ Օբաման, կունենա խուսանավելու հնարավորություններ։
Այդ մասին զրույցը լրագրողները կարողացել են լսել անզգուշաբար միացված մնացած բարձրախոսի շնորհիվ։ Այդ տղեկության տարածումն ԱՄՆ–ում հանգեցրել է քննադատությունների առատ հոսքի, իսկ Օբամայի ամենահնարավոր հակառակորդը Ռուսաստանին անվանել է ԱՄՆ–ի աշխարհաքաղաքական համար մեկ թշնամի։
Այդ զրույցում Օբաման Մեդվեդևին խնդրել է իր խոսքերը փոխանցել նաև Վլադիմիր Պուտինին.
–Բոլոր խնդիրները, այդ թվում՝ ՀՀՊ–ի (հակահրթիռային պաշտպանություն – 7or.am) հետ կապված, կլուծվեն։ Բայց կարևոր է, որ նա ինձ տա խուսանավելու տարածություն։ Սա իմ վերջին ընտրություններն են։ Ընտրություններից հետո ես ավելի շատ ճկունություն կունենամ։
–Ես հասկանում եմ։ Ես կփոխանցեմ այս տեղեկությունը Վլադիմիրին,– պատասխանել է Մեդվեդևը։
Այս զրույցը քննադատներին հիմք է տվել Օբամային մեղադրել կեղծավորության համար, իսկ ոմանք նախագահին նաև մեղադրում են ազգային շահերին դավաճանելու համար։

Обаму обвинили в предательстве национальных интересов
Президент США Барак Обама пообещал президенту РФ Дмитрию Медведеву затянуть внутриамериканские дебаты по противоракетной обороне до ноябрьских президентских выборов, после которых у него появится «пространство для маневра». Об этом сообщает «Gazeta.ru».
Разговор, который журналисты смогли услышать благодаря случайно включенному микрофону, вызвал вал критики в США.
Обама просил Медведева передать его слова своему преемнику, премьер-министру Владимиру Путину.
«Все эти проблемы, в первую очередь о ПРО, могут быть решены. Но важно, чтобы он дал мне пространство (для маневра). Это мои последние выборы. После выборов у меня будет больше гибкости», – сказал Обама.
«Я понимаю… Я передам эту информацию Владимиру», – ответил ему Медведев.
Замечания американского президента заставили его критиков на родине заговорить о неискренности главы государства, а кого-то – даже обвинить его в предательстве национальных интересов.
Республиканец Митт Ромни, который, скорее всего, вступит с Обамой в борьбу за президентское кресло, заявил, что глава администрации США «не церемонится с американским народом», сознательно запутывая стратегически важный вопрос о ПРО.