ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը լրագրողներին ասել է, թե անհավանական չէ, որ այս տարի ստորագրվի ղարաբաղյան հարցի կարգավորման սկզբունքների շուրջ համաձայնագիրը։ Ըստ Կ. Մանոյանի՝ դա չի բխում Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման տրամաբանությունից։
-Հասկանալի է, որ նման համաձայնագիր ստորագրվելու դեպքում այն անմիջապես չի կիրառվելու, քանի որ ընդամենը սկզբունքների շուրջ համաձայնություն է։ Պետք է վերածվի իրավական փաստաթղթի։ Իսկ դա կարող է մի քանի տարի տևել։ Բայց եթե անմիջապես չի կիրառվելու, չի նշանակում, թե այն անվնաս բան է։ Կարող է մեծ վնաս պատճառել, մանավանդ, եթե այդտեղ խոսվի ընդհանուր բաների մասին։ Տարածքների մասին սկսի խոսվել. խորհրդային շրջանի վարչական տարածքների սահմաններով, ոչ թե այսօր իրականում գոյություն ունեցող սահմանագծի: Դա ինչ-որ տեղ նշանակում է, որ թեկուզև գործնականորեն ոչինչ չենք տվել, բայց փաստորեն քաղաքականորեն ինչ-որ բան հանձնել ենք,- հայտարարել է Կիրո Մանոյանը։
Մինչև տարեվերջ համաձայնագիր կստորագրվի՞

Возможно, до конца года будет подписано соглашение
Об этом заявил журналистам ответственный офиса Ай Дат АРФД по политическим вопросам Киро Маноян. Соглашение, возможно, будет подписано вокруг принципов урегулирования, что не следует из логики урегулирования карабахской проблемы:
-Понятно, что подобное соглашение после подписания не будет применено сразу. Оно должно будет превратиться в юридический документ, а это может продолжаться несколько лет. Но это не означает его безвредность. Если в нем речь пойдет о территориях в административных границах времен СССР, а не в сегодняшних, существующих в реальности. Это значит, что хотя мы в действительности ничего не сдали, но политически что-то отдали.