ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը, «Փաստարկ» ակումբում հրավիրված մամլո ասուլիսի ընթացքում խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների ներկա ընթացքի մասին, հայտարարել է.
-Բաքվում Էրդողանի կատարած հայտարարություններին պաշտոնական Երևանը պատասխանեց, սակայն բուն խնդրին չանդրադարձավ։ Ո՛չ ՀՀ նախագահը, ո՛չ արգործնախարարը չասացին՝ Թուրքիայի հետ բանակցությունները շարունակելու՞ են, թե՞ դադարեցնելու։
Ըստ Մանոյանի՝ ասել, թե արցախյան խնդրին Թուրքիայի միջամտությունը կարող է ընդհանրապես բանակցությունները տապալել, կարող է հաճելի թվալ Ադրբեջանին։
-Վստահ չեմ, թե Ադրբեջանը ցանկանում է, որ խնդիրը կարգավորվի։ Պարզապես, Ադրբեջանի ցանկացածը մատուցելով՝ չեմ կարծում, թե մենք քաղաքականություն վարած կլինենք։
ՀՅԴ ներկայացուցչի հավաստմամբ՝ սա այն դեպքն է, երբ Հայաստանը Թուրքիային պետք է մեկընդմիշտ և հստակ ասի, որ նման խաղեր այլևս հանդուրժելի չեն։ Եվ Հայաստանը պետք է դադարեցնի բանակցությունները։
-Մենք ի սկզբանե պետք է նկատի ունենայինք, որ գործ ունենք Թուրքիայի նման երկրի հետ, և թուրքական դիվանագիտությունը կարող է նաև այդպիսի իրավիճակներ ստեղծել։ Դրա համար էլ Թուրքիայի դիվանագիտությանհետ ինչ-որ խաղեր տալն ընդունելի և հասկանալի չէ։ Օրինակ՝ ապրիլի 22-23-ի հայտարարությունը, որտեղ մենք ոչինչ չշահեցինք։ Մինչ այսօր էլ ոչինչ չենք շահել, բացի նրանից, որ մեր արտգործնախարարը ԱՄՆ գնաց,- ասել է Կիրո Մանոյանը։
Ինչու՞ են լռում ՀՀ նախագահն ու արտգործնախարարը
-Մենք ի սկզբանե պետք է նկատի ունենայինք, որ գործ ունենք Թուրքիայի նման երկրի հետ, և թուրքական դիվանագիտությունը կարող է նաև այդպիսի իրավիճակներ ստեղծել։ Դրա համար էլ Թուրքիայի դիվանագիտության հետ ինչ-որ խաղեր տալն ընդունելի և հասկանալի չէ։ Օրինակ՝ ապրիլի 22-23-ի հայտարարությունը, որտեղ մենք ոչինչ չշահեցինք։ Մինչ այսօր էլ ոչինչ չենք շահել, բացի նրանից, որ մեր արտգործնախարարը ԱՄՆ գնաց,- ասել է Կիրո Մանոյանը։

Ответственный «Ай Дата» и по политическим вопросам АРФД Киро Маноян на пресс-конференции в клубе «Пастарк» заявил:
-Официальный Ереван ответил на заявления Эрдогана, сделанные в Баку, но сути вопроса так и не коснулся. Ни президент РА, ни министр индел не сказали, остановят они переговоры с Турцией или продолжат?
Согласно Манояну, разговоры о том, что вмешательство Турции может вообще провалить переговоры по карабахской проблеме, могут доставить удовольствие Азербайджану.
-Я не уверен, что Азербайджан желает урегулировать проблему. И не думаю, что если мы сами предложим то, что желает Азербайджан, то это можно будет назвать политикой.
Как уверяет Маноян, это тот самый случай, когда Армения должна четко, раз и навсегда дать понять, что подобные игры отныне неприемлемы. И Армения должна остановить переговоры.
-Мы изначально должны были знать, что имеем дело с Турцией, и турецкая дипломатия в состоянии создавать подобные ситуации. И потому игры с турецкой дипломатией - непонятны и неприемлемы. Например, заявление от 22-23 апреля, от которого мы ничего не приобрели. Мы и сегодня ничего не приобрели, кроме того, что наш посол уехал в США, - считает Киро Маноян.
Почему молчат президент РА и министр индел?