Ստեփան Գրիգորյան. «Ղարաբաղյան հարցը ուժային տարբերակով լուծելու հավանականությունը փոքրանում է»
«Ուրբաթ» ակումբում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով  Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման գործընթացի մասին՝ քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը այն դրական է գնահատել.
-Այսօր բանակցային  գործընթաց կա, և ես դա դրական եմ համարում։ Քանի որ, եթե բանակցությունները գնում են, ուրեմն Ղարաբաղյան հարցն ուժային տարբերակով լուծելու հավանականությունը փոքրանում է։
Նա նաև հայկական կողմին առաջարկել է ավելի հրապարակային գործել, քանի որ միջազգային հանրության շրջանում տպավորություն է ստեղծվում, թե, օրինակ, Ադրբեջանն ավելի ժողովրդավարական երկիր է, քան Հայաստանը, քանի որ այնտեղ մամուլում կարող են թեկուզ բանակցություններից գաղտնիքներ հրապարակել։

Степан Григорян: «Вероятность решения Карабахского конфликта силовым путем снизилась»
Говоря о процессе урегулирования Карабахского конфликта во время встречи с журналистами в клубе «Урбат» («Пятница»), политолог Степан Григорян оценил его положительно:
-Сегодня идет процесс переговоров, и я оцениваю его положительно. Если идут переговоры, значит,  снижается вероятность решения Карабахского конфликта силовым методом.
Он также предложил армянской стороне действовать более публично, так как у международного сообщества складывается впечатление, что, например, Азербайджан более демократическое государство, чем Армения, так как там в прессе могут быть опубликованы секреты переговоров.