Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդը հակասահմանադրական է ճանաչել ցեղասպանությունների մասին օրինագիծը
Aarmenianweekly.com կայքի տեղեկացմամբ՝ Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդը հակասահմանադրական է ճանաչել ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը։ Ըստ բերված պատճառաբանության՝ օրինագիծը հակասում է խոսքի ազատության իրավունքին:
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայի Սենատը հունվարի 23–ին ձայների 127 կողմ և 86 դեմ հարաբերակցությամբ ընդունել էր ցեղասպա նությունների ժխտումը քրեականացնելու մասին օրինագիծն, ըստ որի՝ Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանությունը ժխտողներին 1 տարվա ազատազրկում և 45.000 եվրո տուգանք էր սպառնում։
Օրինագծին դեմ հանդես եկած խորհրդարանականները, դրա սահմանադրականությունը վիճարկելու նպատակով, հունվարի 31-ին էինՖրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդ։
Խորհրդում քննարկումները սկսվել էին տեղական ժամանակով 20։00-ին, սակայն մոտ 1.5 ժամ առաջ թուրքական ԶԼՄ–ներն արդեն տեղեկացնում էին, թե Խորհուրդը չեղյալ է հայտարարել օրինագիծը։
Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդի որոշումից անմիջապես հետո, երկրի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին հանձնարարել է կառավարությանը ցեղասպանությունների վերաբերյալ նոր օրինագծի տեքստ պատրաստել։ Այդ մասին հայտնել է Ելիսեյան պալատը

Конституционный совет Франции аннулировал законопроект о криминализации отрицания геноцидов
Конституционный совет Франции аннулировал принятый Сенатом Франции законопроект о криминализации отрицания геноцидов, в том числе - Геноцида армян 1915 года в Османской Турции, сообщает сайт совета.
Конституционный совет отмену законопроекта обосновал тем, что он противоречит 33-й статье Конституции Франции и свободе слова.
Напомним, что 23 января Сенат Франции принял законопроект о криминальной ответственности за отрицание Геноцида армян. Законопроект предусматривал 1 год лишения свободы и штраф в размере 45000 евро. Однако ряд парламентариев оспорили его конституционность в Конституционном совете Франции.
Отметим также, что сразу после принятия решения советом президент Франции Николя Саркози распорядился правительству представить новый текст законопроекта.