Վրաստանը պատրաստ է արցախյան հարցի լուծման միջնորդ դառնալ
Վրաստանը պատրաստ է կարևոր դեր խաղալ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի լուծման վերաբերյալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության գործում։ Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի ԱԳՆ Գրիգոլ Վաշաձեն։ Ըստ նախարարի՝ հակամարտությունը պետք լուծվի միջազգային իրավունքի չափանիշներին համապատասխան։
-Վրաստանը միշտ կարող է իր վրա վերցնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման միջնորդի դերը,-ասել է Վաշաձեն։
Վրաստանի ԱԳ նախարարը նաև հայտարարել է այդ հակամարտության շուտափույթ լուծման գործում Թբիլիսիի շահագրգռվածության մասին։
-Մեզ՝ Հարավային Կովկասի երեք երկրներին, անհրաժեշտ է միասնություն ցույց տալ, տնտեսական աշխուժություն դրսևորել և ծրագրել տնտեսական զարգացումը, որպեսզի ներգրավվենք եվրակառուցվածքների մեջ։ Ուզում եմ նշել ոչ միայն իմ, այլ նաև ողջ վրաց ժողովրդի անունից, որ հակամարտության շուտափույթ լուծում ենք ցանկանում։ Հարավային Կովկասը խաղաղության,  կայունության և համագործակցության գոտի է։ Իրականում բոլոր այդ երկրները շատ ժամանակ են կորցրել, և այժմ հարկավոր է նայել իրականության աչքերի մեջ և հասկանալ, որ հակամարտությունը պետք է լուծել միջազգային իրավունքի չափանիշներին համապատասխան,-եզրափակել է Վաշաձեն։

Г. Вашадзе: «Грузия всегда может взять роль посредника в решении конфликта в Нагорном Карабахе»
Грузия готова сыграть важную роль в диалоге между Арменией и Азербайджаном по урегулированию Карабахской проблемы. Об этом глава МИД Грузии Григол Вашадзе заявил в интервью азербайджанской телекомпании «ANS». По его словам, конфликт должен быть урегулирован на основе норм международного права.
«Грузия всегда может взять роль посредника в решении конфликта в Нагорном Карабахе», - сказал Вашадзе.
Вместе с тем, глава МИД Грузии заявил о заинтересованности Тбилиси в скорейшем урегулировании данного конфликта.
«Нам, трем странам Южного Кавказа, необходимо демонстрировать единство, проявлять экономическую активность и планировать экономическое развитие, чтобы интегрироваться в евроструктуры. Хочу отметить не только от своего имени, но и всего грузинского народа, что желаем скорейшего урегулирования конфликта. Южный Кавказ - зона мира, стабильности и сотрудничества. На самом деле, все три страны потеряли много времени и сегодня нужно смотреть реальности в глаза и понимать, что конфликт нужно решать на основе норм международного права», - заключил Вашадзе.