Շփման գծի դիտարկում և հրադադարի ռեժիմի խախտում
ԼՂՀ ԱԳՆ-ի մամուլի ծառայությունից տեղեկացնում են, որ մայիսի 13-ին, ԼՂՀ իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը պլանային դիտարկում է անցկացրել ԼՂՀ և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի՝ ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ բնակավայրից հյուսիսային ուղղությամբ:
Դիտարկումն անցել է ըստ սահմանված գրաֆիկի: Դիտարկման ժամանակ կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել:
ԼՂՀ ՊՆ-ի մամուլի ծառայությունից էլ տեղեկացնում են, որ անցած գիշեր Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գոտու մի շարք հատվածներում արձանագրվել են հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքեր:
«Հակառակորդը փոքր տրամաչափի հրաձգային զենքերից և դիպուկահար հրացաններից գնդակոծել է Հորադիզ, Աշաղը Աբդուռահմանլի, Կուրոպատկինո, Գոյթեփե և Յարըմջա ուղղություններում տեղակայված ղարաբաղյան դիրքապահների հենակետերը»,- ասված է ԼՂՀ ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ասված է նաև, որ Պաշտպանության բանակի առաջապահ ստորաբաժանումների ձեռնարկած պատասխան գործողություններից հետո հակառակորդը լռել է:

Медведев встретится с президентами Армении и Азербайджана
Как сообщает ИА Regnum, возможно, что президент России Дмитрий Медведев проведет отдельную встречу с президентами Армении и Азербайджана 4 июня в Санкт-Петерберге. Об этом сообщил сопредседатель Минской группы ОБСЕ Метью Брайза, который находится в Баку с рабочим визитом.
Брайза заявил, что петербургская встреча президентов Азербайджана и Армении пройдет в обычном формате: сначала тет-а-тет встретятся президенты двух стран, а после к ним присоединятся сопредседатели и министры иностранных дел.
Напомним, Серж Саргсян и Ильхам Алиев планируют встретиться в очередной раз в июне в Санкт-Петербурге в рамках Экономического форума.