Սիրիայում ռմբակոծություններից զոհվել է 40 մարդ
«Եվրանյուզը» հաղորդել է, որ սիրիական բանակն ուրբաթ վերսկսել էր Հոմս քաղաքի ռմբակոծությունը, որի սուննիական թաղամասերը համարվում են Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ Ասադի վարչակազմի ընդդիմադիրների հենակետերը։
«BBC»–ի տվյալներով՝ իրավապաշտպանները հայտնել են, որ միայն ուրբաթ սպանվել է հակակառավարական ցույցերի առնվազն 40 մասնակից։
Ընդդիմադիրների առաջնորդների խոսքերով՝ այս հարձակումը ամենահզորն էր վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում։
Բաշար Ասադի վարչակարգի դեմ բողոքի ցույց է կազմակերպվել նաև Եգիպտոսի մայրաքաղաքում։ Հազարավոր մարդիկ, այդ թվում՝ Եգիպտոսում բնակվող սիրիացիները, Կահիրեում հավաքվել են Սիրիայի դեսպանատան դիմաց և եգիպտական իշխանություններից պահանջել երկրից վտարել Սիրիայի դեսպանին։

В результате артобстрелов в Сирии погибли 40 человек
Сирийская армия в пятницу возобновила артиллерийский обстрел города Хомса, суннитские кварталы которого являются оплотом вооруженных противников действующего режима, сообщает «Euronews».
По данным «ВВС», которая ссылается на правозащитников, только за пятницу были убиты не менее 40 участников антиправительственных акций.
По словам оппозиционных лидеров, эта атака стала самой мощной за последние две недели.
Тем временем оппоненты режима Асада провели в столице Египта. Тысячи людей, в том числе живущие в Египте сирийцы, провели манифестацию у сирийского посольства и потребовали от египетских властей выслать из страны сирийского посла.