Նախարար. «Անցյալ տարի արձանագրվել է 3 բալից ավելի 15 երկրաշարժ»
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին  պարզաբանումներ է ներկայացրել վերջին շրջանում արձանագրվող երկրաշարժերի վերաբերյալ։
Նրա խոսքերով՝ եթե նախկինում Հայաստանում տարեկան արձանագրվում էր 3 բալից ավելի 3-5 երկրաշարժ, ապա միայն անցյալ տարի արձանագրվել է 15 երկրաշարժ, իսկ այս տարի արդեն՝ 3-ը, ապա հավելել է, որ այս միտումը արձանագրվել է նաև ողջ աշխարհում։
Ըստ նրա` Հայաստանում 150 դիտակայան կա: Նշվել է նաև, որ փետրվարի 17-ին գիտատեխնիկական խորհրդի և սեյսմոլոգների մասնակցությամբ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարի մոտ տեղի է ունենալու հանդիպում:
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում հաստատվել է «Երևան քաղաքի դպրոցներում, հիվանդանոցներում և այլ բուժհիմնարկներում, պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում ուժեղ երկրաշարժի ժամանակ գործողությունների և վարքականոնների ուսուցում» պիլոտային ծրագիրը, ինչը, ըստ նախարարի, հնարավորություն կտա զգալիորեն բարձրացնել ազգաբնակչության սեյսմիկ պաշտպանվածության մակարդակը։

В прошлом году было зафиксировано 15 землетрясений выше 3 баллов – глава МЧС
16 февраля на заседании Правительства РА министр по чрезвычайным ситуациям Армен Ерицян доложил по просьбе премьер-министра Тиграна Саркисяна о сейсмической ситуации в стране.
По словам министра, если раньше в Армении в год фиксировалось 3-5 землетрясения силой 3 балла и выше, то в прошлом году произошло 15 землетрясений, а с начала этого года уже 3. При этом он отметил, что число разрушительных землетрясений увеличилось во всем мире.
Ерицян также сообщил, что 17 февраля пройдет встреча с участием сейсмологов и представителей научно-технического совета, в ходе которой будет обсужден данный вопрос.