Տիգրան Սարգսյանը «Ֆլեշ»–ի սեփականատիրոջ մասին. «Ի՞նչ է, վարչապետը պետք է մտերիմներ չունենա՞»
Լրագրողների հետ ԱԺ–ում ճեպազրույցի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, պատասխանելով «7օր»–ի այն հարցին, թե վերջերս կառավարությունը «Ֆլեշ» ընկերությանը տվեց գյուղացիներին դիզելային վառելիք մատակարարելու բացառիկ իրավունքը և արդյոք դա կոռուպցիայի բացահայտ դրսևորում չէ՞, մանավանդ երբ հայտնի է, որ ինքը շատ մտերիմ է «Ֆլեշի» սեփականատեր Բարսեղ Բեգլարյանի հետ, ով իր հերթին հանդիսանում է նաև Սերժ Սարգսյանի ընկերը, ասել է, թե ի՞նչ է, վարչապետը մտերիմներ չպե՞տք է ունենա։
–Մնացած 6 ընկերությունները, որ վառելիք են մատակարարում Հայաստան՝ նույնպես ինձ հետ շատ լավ հարաբերությունների մեջ են՝ ուղղակի դուք դրա մասին չեք գրում։ Ինչո՞վ է պայմանավորված «Ֆլեշ»–ին այդ հնարավորությունը տալը։ Ես նշել եմ, որ պետական մարմինները այսօր ստանում են վառելիք այն համաձայանգրի շրջանակում, որը գնումների օրենքի համապատասխան կնքում է ֆինանսների նախարարությունը։ Մենք պայմանագիր ունենք բոլոր ընկերությունների հետ, որոնք մասնակցել են մրցույթին և հաղթել են այդ մրցույթում՝ դրանք 6–ն են, որոնք ՀՀ պետական մարմիններին վառելիք են մատակարարում և դրանցից մեկը «Ֆլեշն» է։ Եվ ընտրությունը կատարել է ֆինանսների նախարարությունը՝ հաշվի առնելով վերջին երեք ամիսներին նրանց առաջարկած գները։ Քանի որ ամենացածր գինը առաջարկել է «Ֆլեշ» ընկերությունը՝ բնականաբար, նախապատվությունը էժան գնին է տրվել, և երկրորդ՝ այդ ընկերությունը ստանձնել է պարտավորություն, որ ինքը այդ վառելիքը հասցնելու է համայնքներին, ինչը լրացուցիչ ծախսեր է ենթադրում ընկերության վրա։ Ինքը մեզ համար ավելի լավ պայմաններ է ստեղծում։ Այնպես որ օբյեկտիվ պայմաններից ելնելով, գիտակցելով ձեր հետաքրքրությունն այս գործարքի վերաբերյալ՝ այն իրականցրել ենք առավել թափանցիկ,–ասել է նա։
Հարցին, թե արդյոք նման հսկայական շուկա նվեր ստանալով և բացառիկ արտոնյալ պայմաններում հայտնվելով վարչապետը մտավախություն չունի՞, որ շուկան կարող է մոնոպոլիզացվել «Ֆլեշի» կողմից, տրվել է հետևյալ պատասխանը.
–Այս գործարքը իրականում ծախսատար է և շահութաբերության մակարդակը, ընդհանուր գործարքների հետ համեմատած, շատ ցածր է։ Այնպես, որ մեծ գայթակղությունն այլ ընկերությունների կողմից այդքան էլ մեծ չի,–ընդգծել է նա։
Ի դեպ, կառավարության այս որոշման կապակցությամբ մեր կայքում մեկնաբանություն էր տեղադրվել, որը կարող եք ընթերցել այստեղ։

Тигран Саркисян о владельце “Флеш”: «Неужели у премьера не должно быть близких людей»
Во время брифинга в Национальном собрании премьер-министр РА Тигран Саркисян ответил на вопрос «7or»: «Не является ли предоставление правительством компании “Флеш” исключительного права на поставки дизельного топлива крестьянам явным проявлением коррупции? Ведь известно, что у Вас близкие отношения с владельцем “Флеш” Барсегом Бегларяном, который, в свою очередь, является и другом Сержа Саргсяна».
«Неужели у премьера не должно быть близких людей? Остальные 6 компаний, которые поставляют в Армению топливо, также состоят со мной в хороших отношения, просто вы об этом не пишете. Чем обусловлено предоставление «Флеш» этой возможности? Я отмечал, что государственные органы сегодня получают топливо в рамках тех соглашений, которые, согласно закону о покупках, подписывает Министерство финансов. У нас есть контракты со всеми компаниями, которые участвовали в конкурсе и выиграли в нем. Таких компаний, которые поставляют топливо государственным органам РА, шесть, и одна из них – “Флеш”. Выбор был сделан Министерством финансов, исходя из учета цен, которые предлагались в течение последних трех месяцев. Во-первых, самую низкую цену предложила компания “Флеш”, поэтому, естественно, предпочтение было дано низкой цене, во-вторых, эта компания взяла на себя обязательство поставлять топливо районам, что предполагает для нее дополнительные затраты. Она создает для нас лучшие условия. Так что, исходя из объективных условий и осознавая вашу заинтересованность относительно данной сделки, мы осуществили ее максимально прозрачно», - заявил премьер-министр.
На вопрос о том, неужели у премьера нет обеспокоенности тем, что, получив в подарок такой большой рынок и оказавшись в этих исключительно привилегированных условиях, “Флеш” может монополизировать рынок, Тигран Саркисян ответил:
«Эта сделка, на самом деле, затратная, и уровень прибыльности, по сравнению с общими сделками, очень низкий. Так что, большой заманчивости для других компаний в ней нет».
Отметим, что в связи с этим решением правительства на нашем сайте был размещен комментарий, который можете прочитать здесь.