Իրանական անգլալեզու «Press TV» հեռուստաալիքը հաղորդել է, որ այսօր առավոտյան Իրանը հաջողությամբ նոր արբանյակ է բաց թողել դեպի տիզերք։ Հեռուտաալիքը նշել է, որ արբանյակն արձակվել երկրի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի հրամանագրով։ Հրթիռակրի տեսակը չի հայտարարվում։
Իրանի տիեզերական գործակալության ղեկավար Համիդ Ֆազելիի տվյալներով՝ արբանյակի ուղեծրի բարձրությունը 250–370 կմ է։
Իրանի տիեզերական ծրագիրը սկսվել է 2008թ., երբ փորձնական կարգով արձակվել է «Կավոգշար–1» հրթիռը։ Դրանից հետո Իրանը տիեզերք է արձակել տարբեր տեսակի ևս մի քանի արբանյակ։
Իրանը նոր արբանյակ է տիեզերք արձակել

Утром 3 февраля Иран успешно вывел на орбиту новый спутник «Навид» («Радостная весть»), сообщает иранский англоязычный телеканал «Press TV».
Глава Иранского космического агентства Хамид Фазели отметил, что высота орбиты спутника будет составлять от 250 до 370 километров.
Отметим, что космическая программа Ирана началась в феврале 2008 года, когда состоялся испытательный пуск ракеты «Кавошгар-1». Однако на Западе к иранской космической программе относятся с недоверием, так как считают, что ее истинной целью является разработка баллистических ракет. В Тегеране настаивают, что спутники будут выполнять исключительно исследовательские функции.
Иран запустил новый спутник