Իրանը 127 տոկոսով կավելացնի իր ռազմական բյուջեն
Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը խորհրդարանի առջև իր ելույթի ժամանակ հայտարարել է, որ երկրի պաշտպանության նախարարության ծախսերի համար պետական բյուջեից 127%-ով ավելի միջոցներ կհատկացվեն։ Այս մասին տեղեկացնում է «Ռոյթերս»–ը։
Նախագահի հայտարարությունը հարուցել է տնտեսագետների քննադատությունը. նրանք պնդել են, թե նման ծրագրերի իրագործումը իրատեսական չէ՝ Իրանի նկատմամբ տնտեսական պատժամիջոցների կիրառման պատճատով (ԱՄՆ–ն ու ԵՄ–ը հուլիսից բեռնարգելք կկիրառեն իրանական նավթի վրա)։ Ահմադինեժադը, սակայն, պնդել է, թե այդ միջոցները կգոյանան հարկային բեռը 20%–ով ավելացնելու հաշվին։
Ահմադինեժադը հայտարարել է, որ 2012-2013 թթ բյուջեն հաշվարկված է 415 մլրդ դոլար, որից 90 մլրդ–ը կտրամադրվի սոցիալական բնագավառի վճարումներին ու պաշտպանությանը։

Иран на 127% увеличит расходы на оборону
Расходы на оборону Ирана будут увеличены на 127%. Об этом заявил президент Ирана Махмуд Ахмадинежад, выступая перед парламентом страны.
Ахмадинежад сообщил, что государственный бюджет на 2012-2013 годы составит 415 млрд долларов, из которых 90 млрд пойдут на выплаты в социальных сферах и оборону. Такие расходы, считает президент, будут покрыты увеличением дохода от налогов на 20%.
В свою очередь эксперты заявили, что план президента не берет в расчет серьезные экономические факторы, в том числе санкции США и ЕС, введенные в январе 2012 года, а также вступающее в силу в июне текущего года эмбарго на импорт иранской нефти.