Հրանտ Խաչատրյան. «Կարծես թե, սա այն գինն է, որ պետք է վճարի հայ ժողովուրդը»
«Սահմանադրական իրավունք» միության նախկին նախագահ Հրանտ Խաչատրյանը «7օր»-ին ասել է, որ համաձայն չէ հայ-թուրքական սահմանի բացմանը՝ ի հաշիվ Ղարաբաղի։
-Բայց կան երանգներ, որ, կարծես թե, սա այն գինն է, որ պետք է վճարի հայ ժողովուրդը։ Ես ընդհանրապես համաձայն չեմ հարցի լուծմանը՝ ի հաշիվ մեր ազգային-պետական շահերի,- ասել է Հ. Խաչատրյանը։
Նա նշել է նաև, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումն ու ԼՂ-ի կարգավորումն իրար հետ կապ չունենալ չեն կարող.
-Նախապայման է, նախապայման չէ, բայց օբյեկտիվորեն գոյություն ունեցող խնդիր է, որը հնարվոր չէ անտեսել: Բայց ի՞նչ չափով կարտահայտվի, դա՛ է խնդիրը։
Հ. Խաչատրյանի խոսքերով՝ պետք է հրապարակվի նաև «ճանապարհային քարտեզը», քանի որ որևէ տեղեկություն չկա այնտեղ ԼՂ-ի հարցի առկայության մասին, «բայց ոչ ոք էլ չի ժխտում, որ հնարավոր է՝ լինի»։

Бывший председатель союза «Конституционное право» Грант Хачатрян сказал «7օր» , что он против открытия армяно-турецкой границы за счет Карабаха.
- Кажется, это та цена, которую должен заплатить армянский народ. Я не согласен с решением вопроса за счет наших национально-государственных интересов. Есть предусловия, или их нет, имеется объективно существующая  проблема, которой невозможно пренебречь. Но в какой мере она проявится - вот проблема.
По словам Г.Хачатряна, необходимо также опубликовать «дорожную карту», так как мы не знаем, включен ли в нее вопрос Нагорного Карабаха.