Վրացական կողմը ԱՄՆ-ից հակաօդային և հակատանկային պաշտպանության համակարգեր է խնդրել
Պաշտպանության և անվտանգության հարցերով Վրաստանի խորհրդարանական կոմիտեի ղեկավար Գեորգի (Գիվի) Տարգամաձեն հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի ու Վրաստանի նախագահների միջև տեղի ունեցած բանակցությունների ժամանակ նշվել է, որ Վրաստանին ԱՄՆ–ից առաջին հերթին անհրաժեշտ են հակաօդային և հակատանկային պաշտպանության համակարգեր:
Տարգամաձեն ընդգծել է, որ Վրաստանին ամերիկյան օգնության շրջանակը բավական ընդարձակ է, քանի որ խոսքը ոչ միայն սպառազինության, այլև ուսուցման և այլ բաների մասին է: Նա հավելել է, որ ներկայումս տվյալ հարցով ԱՄՆ-ում զբաղվում է Վրաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Գիգա Բոկերիան, ապա այնտեղ կմեկնի պաշտպանության նախարար Բաչո Ախալայան:

Грузия хочет от США системы ПВО и противотанковой обороны
Председатель парламентского комитета по обороне и национальной безопасности Грузии Георгий (Гиви) Таргамадзе заявил, что в ходе переговоров в США между президентами двух стран было отмечено, что Грузии, в первую очередь, для безопасности нужны системы ПВО и противотанковой обороны.
Так он прокомментировал переговоры в США президентов двух стран, после которых американский лидер Барак Обама выказал готовность оказать военную помощь Грузии.
В то же время, по словам председателя комитета, «спектр помощи, которую Грузия с удовольствием бы получила от США, очень широк». «Это не только вооружение, но и обучение, теоретическая часть», – заявил Таргамадзе.
По его данным, конкретно эти вопросы обсуждает сейчас в США секретарь СНБ Грузии Георгий (Гига) Бокерия, а потом туда направится министр обороны Бачо Ахалая.
Отметим, что после войны Грузии и России 2008 года США временно заморозили военные поставки в Грузию.