Ո՞վ իրավունք ունի դառնալ պատգամավոր
ՀՀ ընտրական օրենսգրքի համաձայն՝ ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր կարող է ընտրվել քսանհինգ տարին լրացած, այլ պետության քաղաքացի չհանդիսացող, վերջին հինգ տարում ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող, վերջին հինգ տարում Հանրապետությունում մշտապես բնակվող և ընտրական իրավունք ունեցող  յուրաքանչյուր ոք:
Ազգային ժողովի պատգամավորի թեկնածու չեն կարող առաջադրվել սահմանադրական դատարանի անդամները, դատավորները, դատախազները, ոստիկանությունում, ազգային անվտանգությունում, դատական ակտերի հարկադիր կատարման, փրկարարական, հարկային, մաքսային մարմիններում, քրեակատարողական հիմնարկներում ծառայողները, զինծառայողները, ՀՀ այն քաղաքացիները, որոնք ունեն այլ պետության քաղաքացիություն։
Պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների աշխատակիցներն ու պաշտոնատար այն անձինք, որոնց նկատմամբ չեն տարածվում սույն հոդվածով նախատեսված սահմանափակումները, Ազգային ժողովի պատգամավորի թեկնածու գրանցվելուց հետո մինչև նախընտրական քարոզչության ավարտը ժամանակավորապես ազատվում են իրենց աշխատանքային պարտականությունները կատարելուց, բացառությամբ քաղաքական պաշտոն զբաղեցնող անձանց:
Ազգային ժողովի ընտրություններին մասնակցելու մասին կուսակցության, կուսակցությունների դաշինքի դիմումին կցվում է նաև նվազագույն աշխատավարձի 8 000-ապատիկի չափով ընտրական գրավի մուծման անդորրագիրը, իսկ մեծամասնական ընտրակարգով պատգամավորի թեկնածուները պետք է մուծեն նվազագույն աշխատավարձի 1 000-ապատիկի չափով ընտրական գրավ։
Նախընտրական քարոզչություն իրականացնելու համար պատգամավորի թեկնածուն, համամասնական ընտրակարգով ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունը, կուսակցությունների դաշինքը բացում է նախընտրական հիմնադրամ։
Մեծամասնական ընտրակարգով պատգամավորի թեկնածուն իրավունք ունի իր հիմնադրամում մուծում կատարելու նվազագույն աշխատավարձի մինչև 1 000-ապատիկի,  իսկ  թեկնածուին  առաջադրած  կուսակցությունը՝  մինչև  2 000-ապատիկի  չափով,  համամասնական  ընտրակարգով  ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունը կամ կուսակցությունների դաշինքում ընդգրկված կուսակցությունները միասին՝ համապատասխանաբար կուսակցության կամ կուսակցությունների դաշինքի հիմնադրամում՝ նվազագույն աշխատավարձի մինչեւ 15 000-ապատիկի չափով գումար:
Յուրաքանչյուր ֆիզիկական անձ կարող է պատգամավորի թեկնածուի, կուսակցության, կուսակցությունների դաշինքի նախընտրական հիմնադրամում մուծում կատարել մինչև նվազագույն աշխատավարձի 100-ապատիկի չափով գումար:
Նախընտրական քարոզչության ընթացքում պատգամավորի թեկնածուն զանգվածային լրատվության միջոցներով նախընտրական քարոզչության իրականացման, դահլիճների, տարածքների վարձակալման, քարոզչական պաստառների պատրաստման (տեղադրման), քարոզչական տպագիր և այլ նյութերի ձեռքբերման, ընտրողներին տրամադրվող քարոզչական բոլոր տեսակի նյութերի (ներառյալ` տպագիր նյութերի) պատրաստման ֆինանսավորման համար իրավունք ունի ծախսելու նվազագույն աշխատավարձի 10 000-ապատիկը չգերազանցող գումար, իսկ կուսակցությունը, կուսակցությունների   դաշինքը`  նվազագույն  աշխատավարձի  100 000-ապատիկը չգերազանցող գումար:
Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունն անցկացվում է նրա լիազորությունների ավարտին նախորդող ոչ շուտ, քան 40, և ոչ ուշ, քան 30 օր առաջ:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովներից ստացված՝ ընտրական տեղամասերում քվեարկությունների արդյունքների հիման վրա քվեարկության ավարտից ոչ ուշ, քան 24 ժամ հետո ամփոփում է համապետական ընտրությունների քվեարկության նախնական արդյունքները, արձանագրությամբ վավերացնում դրանք:
ԿԸՀ–ն քվեարկության օրվանից հետո՝ 7-րդ օրը, հիմք ընդունելով ընտրական տեղամասերում քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ արձանագրությունները, վերահաշվարկի արդյունքները, քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ ընդունած որոշումները, կազմում է արձանագրություն` քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ:

Кто имеет право стать депутатом НС?
Депутатом Национального собрания Республики Армения может быть избрано каждое лицо, достигшее 25 лет, не являющееся гражданином другого государства, являющееся гражданином Республики Армения последние пять лет, постоянно проживающее последние пять лет в Республике Армения и обладающее избирательным правом.
Не могут выдвигаться кандидатами в депутаты Национального собрания члены Конституционного Суда, судьи, прокуроры, служащие полиции, национальной безопасности, органов принудительного исполнения судебных актов, спасательных органов, налоговых, таможенных органов, уголовно-исполнительных учреждений, военнослужащие, те граждане Республики Армения, которые имеют гражданство другого государства.
Сотрудники и должностные лица государственных органов и органов местного самоуправления, на которых не распространяются предусмотренные настоящей статьей ограничения, после регистрации в качестве кандидата в депутаты Национального собрания временно освобождаются от исполнения трудовых обязанностей до завершения предвыборной агитации, за исключением лиц, занимающих политические должности.
К заявлению партии, партийного блока на участие в выборах в Национальное собрание прилагается также квитанция об уплате избирательного залога в 8000-кратном размере минимальной заработной платы, а кандидаты в депутаты по мажоритарной избирательной системе - квитанция об уплате избирательного залога в 1000-кратном размере минимальной заработной платы.
Кандидат в депутаты, участвующие в выборах по пропорциональной избирательной системе партия, партийный блок для осуществления предвыборной агитации могут открывать предвыборный фонд, формируемый из добровольных взносов.
Кандидат, выдвинутый по мажоритарной избирательной системе,  имеет право вность в свой фонд сумму до 1000-кратного размера, а партия, выдвинувшая кандидата, - до 2000-кратного размера, участвующие в выборах по пропорциональной избирательной системе партия, входящие в партийный блок партии вместе взятые соответственно в фонд партии или партийного блока – до 15000-кратного размера минимальной заработной платы.
Каждое физическое лицо может вносить добровольный взнос в предвыборный фонд кандидата в депутаты, партии,  партийного блока на сумму до 100-кратного размера минимальной заработной платы
В ходе предвыборной агитации кандидат в депутаты вправе расходовать для финансирования осуществления предвыборной агитации в средствах массовой информации, аренды залов и помещений, изготовления (размещения) агитационных плакатов, приобретения печатных агитационных и других материалов, изготовления предоставляемых избирателям всех видов агитационных материалов (включая и печатные материалы) сумму, не превышающую 10000-кратный размер минимальной заработной платы, а партия, партийный блок - сумму, не превышающую 100000-кратный размер минимальной заработной платы.
Очередные выборы в Национальное собрание проводятся не ранее чем за 40 и не позднее чем за 30 дней, предшествующих дню истечения его полномочий.
Центральная избирательная комиссия на основании результатов голосования на избирательных участках, полученных от окружных избирательных комиссий, не позднее чем через 24 часа после завершения голосования обобщает предварительные результаты голосования на общегосударственных выборах, удостоверяет их протоколом.
ЦИК на 7-й день  со дня проведения голосования составляет протокол результатов голосования, основываясь на протоколы результатов голосования на избирательных участках, результаты пересчета, решения, принятые по результатам голосования.