Լավրով. «Վարչակարգերի փոխարինումը մեր մասնագիտությունը չէ»
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր հայտարարել է, որ Ռուսաստանը չի պատրաստվում համոզել Բաշար Ասադին հրաժարական տալ։ Այս մասին տեղեկացնում է «ԻՏԱՌ–ՏԱՍՍ»–ը։
–Ռուսական քաղաքականությունն ինչ–որ մեկին հրաժարական տալու հարցում համոզելը չէ։ Վարչակարգերի փոխարինումը մեր մասնագիտությունը չէ,– ասել է Լավրովն ավստրալական «ABC» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
Միաժամանակ Լավրովը հերքել է այն տեսակետը, ըստ որի՝ Ռուսաստանը ցանկացած դեպքում կաջակցի Ասադին.
–Մենք Ասադի ո՛չ ընկերներն ենք, ո՛չ էլ դաշնակցիները։

Россия не намерена убеждать президента Сирии уйти в отставку – глава МИД РФ
Россия не намерена убеждать президента Сирии Башара Асада уйти в отставку, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
«Российская политика не заключается в том, чтобы просить кого-то уйти в отставку. Смена режимов – не наша профессия», - сказал он в интервью австралийскому телеканалу ABC.
В то же время Лавров отверг мнение о том, что Россия безусловно поддерживает Асада, что бы ни случилось.
«Мы не друзья и не союзники президента Асада», - цитирует министр РИА «Новости».
Накануне сирийские власти уведомили российскую сторону о согласии на участие в предложенных Москвой переговорах с оппозицией. Однако глава Сирийского национального совета (СНС) Бурхан Гальюн заявил, что приедет в Москву для переговоров с правительством Сирии только при условии согласия России на отставку президента Асада.