Հարցազրույց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանի հետ.
–Նորմալ։ Բանակում ամեն ինչ կարող է լինել։ Ես շատ չեմ հավատում լրատվամիջոցների հրապարակումներին։ Հարց է, թե ինչքանով են հավաստի այդ հրապարակումները։ Անշուշտ, պետք է քննարկել, քննադատել, և հասարակության առջև բանակը պետք է բաց լինի։ Սակայն, իմ համոզմամբ, այն այնքան էլ բաց չպետք է լինի։ Զանգվածային լրատվամիջոցներով բանակում տիրող երևույթների տարածումը կարող է բարոյազրկել ինչպես հասարակությանը, այնպես էլ բանակը, ինչն անթույլատրելի է։
–Որքա՞ն եք կարևորում տարբեր քաղաքացիական նախաձեռնությունների դերը, որոնք փորձում են լուսաբանել և բացահայտել բանակում տեղի ունեցող բացասական երևույթները։
–Ինձ համար հասկանալի չեն այդ նախաձեռնությունները՝ ովքե՞ր են, ի՞նչ են, ի՞նչ միջոցներով են գործում։ Ես չեմ ասում՝ ընդհանրապես չզբաղվեն, սակայն զբաղվողների արած գործը պիտի մաքուր լինի։ Անթույլատրելի է բանակը բարոյալքելը և հասարակության շրջանում բանակի նկատմամբ բացասական վերաբերունք առաջացնելը։ Բանակը բոլորի համար էլ խոցելի է, սակայն պետք է գտնել այն եզրը, որով քննադատությունը պետք է լինի կշռադատված և հարցեր լուծելու միտում ունենա։ Ճիշտ չէ հոգեբանական անջրպետ առաջացնել սպայի և շարքային կազմի միջև։ Մենք մի պետություն ենք, որը միշտ թուրքական վտանգն ունի, և մեր անվտանգության հիմքերի հիմքը պիտի լինի բանակը։ Տեսե՛ք, 1920թ. հոկտեմբերի 30–ին Հայաստանի բանակը, որը չուներ ո՛չ զենքի, ո՛չ քանակի խնդիր, Կարսը հանձնեց թշնամուն այն պատճառով, որ բարոյալքված էր։ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի իշխանության տարիներին՝ Լեռնային Ղարաբաղի գոյամարտի ժամանակ, երբ բանակն արյան գնով տարածք էր պաշտպանում կամ ազատագրում, այստեղ փոխզիջումից և պարտությունից էին խոսում և շեշտում հակառակորդի հզորության մասին։ Սրան մեկընդմիշտ պետք է վերջ տրվի։
–Ո՞րն է մեր 20–ամյա բանակի ձեռքբերումը։
–Հայրենիքի ազատագրումը. 12,5 հազ քմ տարածք ազատված է։ Սրա նման նվաճում կա՞։ Դա ՀՀ տարածքի մեկ երրորդ մասն է։ Եվ այսքան տարի բանակը պատվով ու փառքով սահմանները պահում է անվտանգ։ Ե՛վ հրամանատարական կազմի ստեղծումը, և՛ ուսումնական հաստատությունների հաստատումը, և՛ ռազմարդյունաբերական համալիրի վերականգնումը մեր բանակի ձեռքբերումներն են։ Հետխորհրդային երկրներից միայն Հայաստանն է ազգային տարածք հետ բերել։
–Ի՞նչ բացթողումներ են եղել, որոնք շտկվելու կարիք ունեն։
–Կարծում եմ՝ սպայական կազմի դաստիարակության հարցը։ Դա ժամանակի հարց է։ Սպայական կազմը պետք է լինի մեր ժողովրդի ամենաինտելեկտուալ, ամենակազմակերպված հատվածը։ Ծնողները երեխաներին տանը պետք է դաստիարակեն հանդուրժողականության, սեփական ցեղակցի հանդեպ բարյացակամության, իսկ բանակում՝ նորմալ ծառայելու տրամադրությամբ։ Թե՛ սպան, թե՛ զինվորը ընտանիքից են դուրս գալիս։ Դպրոցներում և բուհերում կրթական ցենզը պիտի բարձրացվի, քանի որ այսօրվա աշակերտը վաղը զինվոր է։ Էլիտան այսօր պարտավոր է ցույց տալ, որ իր տղան արտոնյալ վիճակում չէ, այլ ճակատում կամ խրամատում։
–Ձեր կարծիքով որքանո՞վ են իրար համապատասխանում հաղթանակած բանակ հասկացությունն ու մեր բանակի ներկա վիճակը։
–100%–ով։ 7 մլն ադրբեջանցի, ահռելի նավթային ռեսուրսներ, մեծ թուրքական պետություն։ Այդ բոլորի դիմաց գրեթե բարեկամ չունեցող, կիսով չափ շրջափակված Հայաստան։ Բանակը փայլուն ձևով կատարում է իր գործառույթը։

Левон Ширинян Интервью с политологом Левоном Шириняном
-Нормально. В армии может быть все. Я не особо верю публикациям в прессе. Вопрос в том, насколько они достоверны. Несомненно, необходимо обсуждать, критиковать, и армия должна быть открыта перед обществом. Однако эта открытость должна быть в разумных рамках. Распространение в прессе информации о царящих в армии явлениях может деморализовать как общество, так и саму армию, что непозволительно.
-Насколько важной Вы считаете роль различных гражданских инициатив, которые пытаются освещать и раскрывать негативные явления, имеющие место в армии?
-Эти инициативы мне непонятны: кто и что они, на какие средства работают? Я не говорю о том, чтобы они вообще не занимались этим, однако сама их работа должна быть чистой. Деморализация армии и формирование в обществе негативного отношения к армии непозволительно. Армия уязвима для всех, поэтому необходимо найти ту грань, при которой критика будет уравновешенной и  будет иметь тенденцию к решению вопросов. Нельзя формировать психологический барьер между офицером и рядовым личным составом. Мы являемся тем государством, которoe всегда испытывает на себе турецкую угрозу, и основой основ нашей безопасности должна быть армия. Посмотрите: 30-го октября 1920-го года армия Армении, у которой не было проблемы ни с оружием, ни с численностью, сдала Карс врагу по той причине, что была деморализована. В годы правления Левона Тер-Петросяна во время  Карабахской войны, когда армия ценой крови защищала или освобождала наши земли, здесь говорили о компромиссе и поражении и подчеркивали могущество противника.   Этому навсегда должен быть положен конец.
-Что является достижением нашей армии?
-Освобождение Родины. 12,5 тыс. кв. км. территории освобождено. Есть ли более высокое достижение? Это треть территории Республики Армения. И уже столько лет армия с честью и славой держит границы в безопасности. Достижениями нашей армии являются и формирование командного состава, и утверждение образовательных учреждений, и восстановление военно-промышленного комплекса. Среди постсоветских стран только Армении удалось вернуть национальные территории.
-Какие были упущения, которые сейчас нуждаются в исправлении?
-Думаю, что вопрос воспитания офицерского состава. Это вопрос времени. Офицерский состав должен быть самой интеллектуальной, самой организованной частью общества. Родители должны дома воспитывать своих детей толерантности, доброжелательности по отношению к своим соотечественникам, настраивать на нормальную службу в армии. И офицер, и солдат – все родом из семьи. Образовательный ценз в школах и ВУЗ-ах должен быть поднят, так как сегодняшние ученики завтра станут солдатами. Элита сегодня обязана показать, что их сыновья находятся не в привилегированном положении, а служат на фронте или стоят в окопах.
-Как Вы думаете, насколько соответствует понятие «победившая армия» нынешнему состоянию армии?
-На 100%. 7 миллионов азербайджанцев, огромные нефтяные ресурсы и большое турецкое государство. Против всего этого стоит практически не имеющая друзей, полублокадная Армения. Армия с блеском выполняет свою функцию.