Շուշիի ազատագրման 17-րդ տարելիցին նվիրված ասուլիսի ժամանակ, «Հայացք» ակումբում, Պաշտպանության նախարարի խորհրդկան Գուրգեն Դալիբալթայանը նշել, որ «Շուշիի ազատագրմամբ մենք ապահովել ենք մեր անվտանգությունը»։ Լրագրողների հարցին, թե քաղաքական գործիչներից շատերն են Շուշիի ազատագրումն իրենց վերագրում, արդյոք ո՞ւմն է այդ հաղթանակը՝ նա պատասխանել է։
- Թող ասեն, թող ուրախանան, իսկ հաղթեց՝ հայ ժողովուրդը։ Հայերն այդպիսին են՝ բոլորն ուզում են ղեկավար լինել։ Մեր հոգեբանությունը, կամ էլ դաստիարակությունն է այդպիսին։ Պատմությունը ցույց կտա հերոսին։ Շուշիի ազատագրման պլանավորումն ու կազմակերպումը մի մարդու գործ չէ։
Գուրգեն Դալիբալթայանըարցախյան պատերազմի տարիներին եղել է զինված ուժերի «Գլխավոր շտաբի» պետ և Շուշիի ազատագրման «Հրազդան» գործողության համահեղինակ։ Նա վստահեցնում է, որ «Գլխավոր շտաբն» է ամեն ինչ ծրագրել և միայն հայ ժողովրդի շնորհիվ է կարողացել իրականացնել գործողությունները։
-Ժողովուրդը սոված էր մնում, բայց օգնում էր մեզ,-ասել է նա։
Ո՞ւմն է Շուշիի հաղթանակը
Գուրգեն Դալիբալթայանը արցախյան պատերազմի տարիներին եղել է զինված ուժերի «Գլխավոր շտաբի» պետ և Շուշիի ազատագրման «Հրազդան» գործողության համահեղինակ։ Նա վստահեցնում է, որ «Գլխավոր շտաբն» է ամեն ինչ ծրագրել և միայն հայ ժողովրդի շնորհիվ է կարողացել իրականացնել գործողությունները։

Во время пресс-конференции в клубе «Айацк», посвященной 17-ой годовщине победы в Шуши, советник министра обороны Гурген Далибалтаян отметил, что «победой в Шуши мы обеспечили свою безопасность». На вопрос журналистов о том, кому все-таки принадлежит победа в Шуши в условиях, когда многие из политических деятелей приписывают ее себе? - он ответил:
-Пусть говорят, пусть радуются, а победил - армянский народ! Армяне такие - все хотят быть руководителями. У нас такая психология, такое воспитание. История покажет своих героев. Планирование и организация освобождения Шуши - дело не одного человека.
Гурген Далибалтаян во время Арцахской войны был начальником Главного штаба вооруженных сил и был соавтором операции по освобождению Шуши «Раздан». Он заверил, что все было спланировано Главным штабом и лишь благодаря армянскому народу удалось реализовать эту операцию.
-Наш народ голодал, но помогал нам, - сказал Г.Далибалтаян.
Кому принадлежит победа в Шуши?