Հարցազրույց 2007թ. մայիսի 12-ին թիվ 14 ընտրատարածքից ԱԺ պատգամավոր ընտրված, անկուսակցական, «Նիգ–Ապարան» հայրենակցական միության խորհրդի անդամ Լյովա Խաչատրյանի հետ
–«Նիգ–Ապարան» հայրենակցական միության պատվավոր նախագահ, «Տիգրան Մեծ» տպարանի տնօրեն Վրեժ Մարկոսյանը հայտարարել է, որ 2012թ. խորհրդարանական ընտրություններին իր թեկնածությունն առաջադրելու է թիվ 14 ընտրատարածքում։ Ինչպե՞ս եք մեկնաբանում նրա այս որոշումը։
–Միշտ պատրաստ լինելով։
–Այսի՞նքն։
–Դեեե, հավանաբար միշտ պատրաստ է՝ ինչ ասեն, նա անի։ Միշտ պատրաստ լինելով, այդպես էլ գրեք։
–Կարծում եք՝ նրա այս որոշումն անձամբ Ձե՞ր դեմ է ուղղված։
–Ո՛չ։ Նրա որոշումը չէ. ինքը նման որոշում իմ դեմ իրեն թույլ չէր տա։
–Ուզում եք ասել՝ Վրեժ Մարկոսյանին ստիպե՞լ են նման որոշում կայացնել։
–Դա իրենից հարցրե՛ք։
–Ամեն դեպքում, նրա առաջադրվելը Ձեր ընտրվելուն ինչ–որ ձևով կխոչընդոտի՞։
–Չեմ կարող ասել՝ ինչը ինչին կխոչընդոտի։ Ընտրությունները ցույց կտան։
–Վրեժ Մարկոսյանին արժանի մրցակից համարո՞ւմ եք։
–Իմ բոլոր ընկերներն էլ արժանի մարդիկ են, հետևաբար կարող են լինել արժանի մրցակիցներ։
–Իսկ եթե նա իրոք իր թեկնածությունն առաջադրի այն նույն ընտրատարածքում, որտեղից Դուք 2007–ին ընտրվել եք պատգամավոր, հնարավո՞ր է, որ հրաժարվեք այդ ընտրատարածքում առաջադրվելուց և ընդհանրապես հրաժարվեք ընտրություններին մասնակցելուց։
–Եթե իմ ընկերներն ինձ ապացուցեն, բացատրեն, թե որն է պատճառը, որ իմ փոխարեն ինչ–որ մեկը պիտի առաջադրվի, որոնք են իմ աշխատանքի թերությունները, այն դեպքում, երբ ցանկացած հարցում ցույց է տալիս, որ իմ վարկանիշը շատ բարձր է, բացատրեն, թե արդյոք ես վա՞տ եմ աշխատել գյուղացու համար, գյուղատնտեսությունում ինչ–որ բացեր եմ ունեցել, անփութություններ են եղել, այդ ժամանակ միգուցե և հրաժարվեմ առաջադրվելուց։ Պատգամավոր լինելն ինձ համար ինքնանպատակ չէ։ Իմ նպատակը գյուղացուն, գյուղատնտեսությանը, ժողովրդին առավելագույնս ծառայելն է։
–Հարցումներից խոսեցիք, հավանաբար նկատի ունեիք սոցիոլոգիական կենտրոններից մեկի հարցումը, որտեղ աշխատանքի արդյունավետության առումով ԱԺ պատգամավորների թվում Դուք 4–րդ տեղում եք։
–Ե՛վ այդ հարցումը, և՛ նախորդ հարցումները, որոնցով իմ վարկանիշը բավական բարձր է գնահատվում։
–Իսկ եթե Ձեզ հիմնավոր պատճառներ չբերեն, նշանակում է, որ Դուք և Վրեժ Մարկոսյանը պայքարելու եք միմյանց դե՞մ։
–Եթե ինքն իրեն չկարողանա համոզել, ինքն իրեն չբացատրի՝ ինչն է պատճառն իր առաջադրվելու, ինձ համար դա անհասկանալի կլինի։ Եթե ինքն ինձ համոզի իմ չառաջադրվելու պատճառների մեջ, և ես առաջադրվեմ, ե՛ս կլինեմ անհասկանալի։
–Մի այսպիսի կարծիք կա, որ, այսպես ասած, ապարանյան կլանը Ձեզ ուզում է լուսանցքում թողնել։ Ի՞նչ կասեք այս մասին։
–Ապարանյան կլանը (եթե այդպիսի կլան գոյություն ունի) չի կարող ներկայացնել Ապարանի ժողովրդի կարծիքը։ Եվ ընդհանրապես որևէ մեկն ապարանցու կարծիքը ներկայացնել չի կարող։ Կարծում եմ՝ կարելի է եզրակացնել, թե ինչ արժեն ապարանյան այդ կլանի, թե կլանիկի որոշումներն ընդհանրապես և՛ հայ ժողովորդի, և՛ ապարանցիների, և՛ յուրաքանչյուրիս համար։ Անցյալ ընտրություններում, երբ «Նիգ–Ապարանի» գործադիր տնօրենն էր առաջադրվել, ինչպես նաև առաջադրվել էր կայացած քաղաքական գործիչ, «Նիգ–Ապարանի» խորհրդի անդամ Աղասի Արշակյանը, ներքին կարգով որոշեցին նրանց չպաշտպանել։
–Այժմ շրջանառության մեջ է դրվել 100%–անոց համամասնական ընտրակարգին անցնելու օրինագիծը։ Դուք կո՞ղմ եք այդպիսի ընտրակարգին։
–Քաղաքացիական հասարակության կայացման ապագան միանշանակորեն 100%–անոց համամասնական ընտրակարգն է։ Սա կնպաստի նաև կուսակցությունների և քաղաքական դաշտի կայացմանը։ Պարզապես քննարկման առարկա է՝ հիմա միանգամի՞ց դա պետք է անել, թե՞ մասնակի։
–Իսկ եթե, այդուհանդերձ, հաջողվի այդ ընտրակարգը հաստատել մինչև 2012թ. խորհրդարանական ընտրությունները, Դուք ո՞ր կուսակցությունով կգնաք ընտրությունների։
–Ես կծանոթանամ նրանց ծրագրերի հետ, որտեղ ինձ հատկապես կհետաքրքրի՝ գյուղատնտեսության, գյուղացու հետ կապված ինչպիսի տեսակետ ունի տվյալ քաղաքական ուժը, ինչպես է տեսնում գյուղացու ապագան և ինչպես է գնահատում անցյալը, ի՞նչն էր պատճառը, որ մենք ունեցանք գյուղատնտեսության անկում այն ժամանակ, երբ պետք է շեշտակի աճ ունենայինք։ Եվ ըստ այդմ էլ ես կկողմնորոշվեմ։

Это не решение Врежа Маркосяна: подобного шага против меня он бы себе не позволил – Лёва Хачатрян
Интервью с членом земляческого союза «Ниг-Апаран», беспартийным депутатом НС, избравшимся 12-го мая 2007-го года от избирательного округа N14 Лёвой Хачатряном
-Почетный председатель земляческого союза «Ниг-Апаран», директор типографии «Тигран Мец» Вреж Маркосян  заявил, что на предстоящих в мае парламентских выборах выдвинет свою кандидатуру на избирательном округе N14. Как бы Вы прокомментировали подобное решение?
-Будучи всегда готовым.
-То есть?
-Нууу, видимо он всегда готов делать то, что ему скажут. Будучи всегда готовым. Так и запишите.
-Думаете, его решение направленно лично против Вас?
-Нет. Это не его решение: подобного шага против меня он бы себе не позволил.
-Хотите сказать, что Врежа Маркосяна вынудили принять подобное решение?
-Лучше спросите у него.
-В любом случае, помешает ли как-то его выдвижение Вашему избранию?
-Не могу сказать, что чему помешает. Выборы покажут.
-Считаете ли Вы Врежа Маркосяна достойным соперником?
-Все мои друзья являются достойными людьми, следовательно, они могут быть и достойными соперниками.
-Если он действительно выдвинет свою кандидатуру на том же избирательном округе, от которого Вы в 2007-ом году избрались депутатом, то возможно ли, что Вы откажетесь от своего выдвижения на том же участке или вообще от участия на выборах?
-Если мои друзья объяснят мне, в чем причины того, что вместо меня должен выдвинуться кто-то другой, каковы мои упущения (в тех условиях, когда все опросы показывают, что мой рейтинг очень высокий), докажут, что я действительно плохо работал для крестьян, допустил промахи в сельском хозяйстве, халатность, то тогда, возможно, я и откажусь от своего выдвижения. Быть депутатом не является для меня самоцелью. Моей целью является служение крестьянам, сельскому хозяйству, народу.
-Вы  говорили об опросах. Наверное, Вы имели в виду опрос одного из социологических центров, по данным которого в плане результативности работы среди депутатов НС Вы занимаете 4-ое место?
-И этот, и предыдущие опросы, в которых мой рейтинг оценивается достаточно высоко.
-Если же Вам не приведут убедительных доводов, то это будет означать, что Вы и Вреж Маркосян будете бороться друг против друга?
-Если ему не удастся объяснить самому себе, в чем причина его выдвижения, то для меня это будет непонятным. Если же он, приведя веские доводы, убедит меня в том, чтобы я не выдвигался, а я выдвинусь, то непонятным тут буду я.
-Есть такое мнение, что так называемый «апаранский клан» хочет оставить Вас за бортом. Что бы Вы сказали по этому поводу?
-Апаранский клан (если такой существует) не может представлять мнение жителей Апарана. Да и вообще, никто не может представлять мнения апаранцев. Думаю, что можно понять, чего стоят решения этого апаранского клана (или кланика) и для армянского народа, и для апаранцев, и для каждого из нас. На прошлых выборах, когда выдвинулись исполнительный директор «Ниг-Апарана», а также состоявшийся политический деятель, член совета «Ниг-Апарана» Агаси Аршакян, то было принято внутреннее решение никого не поддерживать.
-Сейчас введен в оборот законопроект о переходе на 100% пропорциональную систему выборов. Поддерживаете ли Вы эту систему?
-Однозначно, 100% пропорциональная избирательная система для становления гражданского общество является будущим. Это будет способствовать также становлению партий и политического поля. Просто предметом для обсуждения является вопрос о том, необходимо сделать это сразу или постепенно.
-Если, те не менее, удастся утвердить эту систему до предстоящих парламентских выборов, то в списке какой партии Вы пойдете на выборы?
-Я ознакомлюсь с их программами, в которых меня, прежде всего, интересуют позиции политических сил относительно сельского хозяйства, проблем крестьян, относительно того, каким они видят будущее крестьянина и как оценивают его прошлое, и в чем они видят причину того, что мы получили спад сельского хозяйства в то время, когда мы должны были иметь существенный рост. В соответствии с этим я и определюсь.