Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածներն աջակցություն են ստացել «Ռուսաստանը ձեզ հետ է» նախագծի շրջանակներում (տեսանյութ)
Հայաստանում ապրիլի 9-ին ավարտվել է Ռուսաստանից մարդասիրական օգնության տրամադրման ևս մեկ փուլ: Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցները Ռուսաստանի կողմից մարդասիրական օգնություն են ստացել «Ռուսաստանը ձեզ հետ է» նախագծի շրջանակներում: Ստացողների թվում են ամենախոցելի խմբերը՝ բազմազավակ, կերակրողին կորցրած, հաշմանդամներ ունեցող ընտանիքներ և միայնակ տարեցներ: Նրանք ստացել են սնունդ, հիգիենայի պարագաներ, կենցաղային նյութեր և մանկական ապրանքներ։
Ակցիայի կազմակերպիչներն են «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ն՝ «Եվրասիա» ՀԿ-ի և Ռուսաստանի մարդասիրական առաքելության հետ համատեղ՝ ադմինիստրատիվ մարմինների և կամավորականների աջակցությամբ։
Նախագիծը մեկնարկել է 2025 թվականի հուլիսի 31-ից և տևել է ավելի քան ութուկես ամիս՝ մինչև 2026 թվականի ապրիլ ամիսը: Այս ընթացքում մարդասիրական օգնություն է տրամադրվել 9,310 ընտանիքի՝ ավելի քան 40,000 մարդու։ Հայաստանի տարբեր քաղաքներում և գյուղերում ստեղծվել են բաշխման կետեր, ինչպես նաև իրականացվել են հասցեական առաքումներ շարժունակության սահմանափակ հնարավորություններ և հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար։ Ընդհանուր առմամբ, նախագիծը ներառել է Հայաստանի 45 քաղաքներ և գյուղեր՝ ապահովելով աջակցություն տեղահանված անձանց համար Հանրապետության բոլոր շրջաններում։
«Մենք հիանալի հասկանում ենք՝ այստեղ ամենակարևորը փաթեթների քանակը չէ, այլ դրանց հետևում կանգնած խնամքն ու ուշադրությունը։ Ռուսաստանը բազմիցս ապացուցել է, որ իր համար, այսպես կոչված, արտաքին խնդիրներ չկան։ Այսօրվա պայմաններում կարևոր է հիշել միասնության և փոխօգնության ուժը։ Մենք կհաղթահարենք ցանկացած դժվարություն, եթե աջակցենք միմյանց»,-նշել է «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ի ղեկավարի տեղակալ Իգոր Չայկան։
Ռուսական մարդասիրական առաքելության գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Շևչուկը խոսել է Հայաստանում կազմակերպության երկարամյա գործունեության մասին. «Վերջին տարիներին Ռուսաստանի մարդասիրական առաքելությունն այցելել է Հայաստանի բոլոր շրջաններ, և այս նախագիծը դարձել է մեր համակարգված աշխատանքի կարևոր փուլ երկրում»։
Կազմակերպիչները շնորհակալություն են հայտնում Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությանը՝ մարդասիրական օգնության մատակարարման կազմակերպման գործում ցուցաբերած օգնության համար։
Արձանագրենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է տարանջատում մտցնել հայ-ռուսական հարաբերություններում, իսկ Ռուսաստանը՝ հակառակը, ձգտում է միավորման և հարաբերությունների զարգացման:

Вынужденные переселенцы из Нагорного Карабаха получили помощь в рамках проекта «Россия с вами» (видео)
9 апреля в Армении завершился очередной этап предоставления гуманитарной помощи из России. Наши соотечественники, насильственно изгнанные из Нагорного Карабаха, получили гуманитарную помощь со стороны России в рамках проекта «Россия с вами». Среди получателей – наиболее уязвимые группы: многодетные семьи, семьи, потерявшие кормильца, семьи с людьми с инвалидностью и одинокие пожилые люди. Они получили продукты питания, средства гигиены, бытовые товары и детские принадлежности.
Организаторами акции выступили «Россотрудничество» совместно с НПО «Евразия» и Российской гуманитарной миссией при поддержке административных органов и волонтёров.
Проект стартовал 31 июля 2025 года и длился более восьми с половиной месяцев – до апреля 2026 года. За это время гуманитарная помощь была оказана 9 310 семьям – более чем 40 000 человек. В различных городах и сёлах Армении были созданы пункты распределения, а также осуществлялись адресные доставки для людей с ограниченной мобильностью и инвалидностью. В целом проект охватил 45 городов и сёл Армении, обеспечив поддержку перемещённым лицам во всех регионах республики.
«Мы прекрасно понимаем, что здесь самое главное – не количество пакетов, а стоящие за ними забота и внимание. Россия неоднократно доказывала, что для неё так называемых внешних проблем не существует. В нынешних условиях важно помнить о силе единства и взаимопомощи. Мы преодолеем любые трудности, если будем поддерживать друг друга», – отметил заместитель руководителя «Россотрудничества» Игорь Чайка.
Гендиректор Российской гуманитарной миссии Сергей Шевчук рассказал о многолетней деятельности организации в Армении: «В последние годы Российская гуманитарная миссия посетила все регионы Армении, и этот проект стал важным этапом нашей системной работы в стране».
Организаторы выражают благодарность Министерству обороны России за содействие в организации поставок гуманитарной помощи.
Отметим, что Никол Пашинян пытается внести раскол в армяно-российские отношения, тогда как Россия, напротив, стремится к сплочению и развитию отношений.