Մերձավորարևելյան հակամարտության ընթացքում 2100 երեխա է զոհվել կամ վիրավորվել. ՅՈՒՆԻՍԵՖ
Առնվազն 2100 երեխա է զոհվել կամ վիրավորվել փետրվարի 28-ին Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռազմական գործողության և Իրանի պատասխան գրոհների ընթացքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) գործադիր տնօրենի տեղակալ Թեդ Չայբանը:
«Մերձավոր Արևելքում հակամարտության սրման 23 օրվա ընթացքում տարածաշրջանի երեխաներն իրենց վրա զգում են դրա սարսափելի հետևանքները.... Ավելի քան 2100 երեխա է զոհվել կամ վիրավորվել, ներառյալ՝ 206 զոհված երեխա Իրանում և 118-ը՝ Լիբանանում: Չորս երեխա սպանվել է Իսրայելում և մեկը՝ Քուվեյթում»,-ճեպազրույցի ժամանակ նրա խոսքերն է փոխանցում ՏԱՍՍ-ը։
Պաշտոնյան զգուշացրել է, որ մարտական գործողությունների շարունակման դեպքում զոհերի թիվը կաճի:
«Պատերազմի սկզբից ի վեր օրական միջինը վիրավորվում կամ զոհվում է 87 երեխա»,-ընդգծել է նա:
Չայբանը հավելել է, որ մարտական գործողությունների ընթացքում ավերվել կամ վնասվել են «տներ, դպրոցներ, հիվանդանոցներ» և այլ ենթակառուցվածքներ, որոնցից կախված է երեխաների բարեկեցությունը:

За 23 дня ближневосточного конфликта погибли и получили ранения 2100 детей – ЮНИСЕФ
В результате военных действий США и Израиля против Ирана, начатых 28 февраля, а также ответных ударов Ирана погибли или получили ранения по меньшей мере 2100 детей. Об этом заявил заместитель исполнительного директора Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) Тед Чайбан.
«На протяжении 23 дней эскалации конфликта на Ближнем Востоке дети в регионе испытывают на себе его страшное влияние. <...> Более 2,1 тыс. детей погибли или были ранены, включая 206 погибших детей в Иране и 118 в Ливане. Четыре ребенка были убиты в Израиле и один в Кувейте», – отметил Чайбан на брифинге.
Вместе с тем он предупредил, что число погибших возрастет, если боевые действия продолжатся.
«С начала войны в среднем за день получают ранения или погибают 87 детей», – Чайбан привел статистику, добавив, что разрушены или повреждены «дома, школы, больницы» и иная инфраструктура, от которой зависит благополучие детей.