Տարօրինակ է. Զախարովան` երկաթուղու կառավարման վերաբերյալ Փաշինյանի հայտարարության մասին (տեսանյութ)
Հայաստանի երկաթուղիների ռուսական օպերատորը ոչ թե զրկում է մրցակցային առավելություններից, այլ ստեղծում է դրանք։ Ճեպազրույցի ժամանակ պատասխանելով Sputnik Արմենիայի հարցին՝ այս մասին ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Ավելի վաղ Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանին առաջարկել էր երկաթուղիների կոնցեսիոն կառավարումը վաճառել Երևանի և Մոսկվայի հետ բարեկամ երկրի: Նա կարծում է, որ մի շարք երկրների հետ Ռուսաստանի լարված հարաբերությունների պայմաններում Ռուսաստանի կողմից հայկական երկաթուղու կառավարումը բացասաբար է ազդում նրա մրցունակության վրա:
Զախարովայի խոսքով՝ Փաշինյանի հայտարարությունները տարօրինակ են և«քիչ թույլատրելի»:
«Ռուսաստանը միշտ կողմ է եղել տարածաշրջանային բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանը։ Եվ դրա համար շատ–շատ բան է արվել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում»,-ասել է Զախարովան։
Նա նշել է, որ Հայաստանի երկաթուղային ցանցը «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի կառավարման ներքո է արդեն ավելի քան 20 տարի:
«Այս ընթացքում ընկերությունը ոչ միայն կայուն կերպով կատարում է կոնցեսիոն համաձայնագրի բոլոր պայմանները, այլև (երևի Երևանում մոռացել են դրա մասին) զգալի միջոցներ է ներդնում ենթակառուցվածքներում և շարժակազմերում, որոնք (պետք է ճշտել հենց ընկերությունից), որքանով ես եմ հասկանում, դեռ իրենց ծախսերը չեն փակել։ Ապահովում է մեծ թվով աշխատատեղեր, ինչը նույնպես պետք է հաշվի առնեն նրանք, ովքեր Հայաստանում ցանկանում են խոսել այս թեմայի շուրջ։ Ռուսական օպերատորն այն կառույցն է, որը չի զրկում Հայաստանը մրցակցային առավելություններից, այլ ստեղծում է դրանք»,-նշել Է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով` Թուրքիա և Ադրբեջան դուրս գալու համար Երևանի խնդրանքով երկաթուղու երկու հատվածների վերականգնման մասով Ռուսաստանի դիրքորոշումը փետրվարի 12-ին հայտնել է փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, և հենց դա էլ Մոսկվան մտադիր է իրականացնել։
Ավելի վաղ ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանն ու Հայաստանը երկաթուղային հատվածների վերականգնման շուրջ բանակցություններ կսկսեն Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ:
Հայաստանը երկաթուղային ենթակառուցվածքը «Հարավկովկասյան երկաթուղու» կոնցեսիոն կառավարման է հանձնել 2008 թ. փետրվարին՝ 30 տարի ժամկետրով և ևս 10 տարով երկարացնելու իրավունքով:

В МИД РФ назвали странными заявления Пашиняна по теме управления Россией армянскими ж/д (видео)
Российский оператор железных дорог Армении не лишает конкурентных преимуществ, а создает их, сказала в ходе брифинга официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя заявления Пашиняна, отвечая на вопрос «Sputnik Армения».
Ранее Никол Пашинян предложил России продать концессионное управление железными дорогами дружественной Еревану и Москве стране. Он считает, что в условиях напряженных отношений России с рядом стран, управление Россией армянской железной дорогой негативно влияет на ее конкурентность.
По словам Захаровой, заявления Пашиняна странные и «мало допустимые».
«Россия последовательно выступает за разблокирование всех транспортных и экономических коммуникаций. И было очень много для этого сделано в рамках трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров России, Армении и Азербайджана», – сказала Захарова.
Она отметила, что армянская железнодорожная сеть находится в управлении ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» уже более 20 лет.
«На протяжении этого периода она не только стабильно выполняет все условия концессионного соглашения, но и (наверно, в Ереване забыли об этом) вкладывает значительные средства, инвестиции в инфраструктуру и подвижной состав, которые (надо уточнить у самой компании), насколько я понимаю, еще не окупились. Обеспечивает большое количество рабочих мест, что тоже стоит учитывать тем, кто на эту тему в Армении хочет высказаться. Российский оператор эта та структура, которая не лишает республику конкурентных преимуществ, а создает их», – отметила официальный представитель российского МИД.
По словам Захаровой, позицию РФ по поводу восстановления по просьбе Еревана 2 участков железной дороги для выхода Армении на Турцию и Азербайджан, обозначил 12 февраля зампредседателя правительства РФ Алексей Оверчук.
Именно ее Москва намерена придерживаться.
Ранее вице-премьер РФ Алексей Оверчук заявил, что Россия и Армения начнут переговоры по восстановлению железнодорожных участков в республике, выходящих к границам с Турцией и Азербайджаном.
Железнодорожная инфраструктура Армении была передана в концессионное управление ЮКЖД в феврале 2008 года на 30 лет с правом продления еще на 10 лет.