«Վամպիրներ». Զախարովան ԵՄ-ին մեղադրել է Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու համար (տեսանյութ)
Եվրամիության ղեկավարության հայտարարությունները հստակ ցույց են տալիս, որ Բրյուսելն ուզում է վնաս հացնել Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերություններին։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Ավելի վաղ ԵՄ արտաքին քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը հայտարարել էր, որ Հայաստանը խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին «լուրջ տեղեկատվական մարտահրավերների» է բախվում: Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը և նրա հետ կապված կառույցները երկրում ապատեղեկատվական արշավներ են իրականացնում, օգտագործվում են այն նույն ցանցերը, որոնք օգտագործվել են Մոլդովայում, ԵՄ ֆինանսավորումը կօգնի արձագանքել օտարերկրյա միջամտությանը։
Զախարովան, մեկնաբանելով եվրոպացի ներկայացուցիչների հայտարարությունները, կտրուկ քննադատության է ենթարկել ԵՄ դիրքորոշումը՝ համեմատելով Կայա Կալասին և ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսին «բրյուսելյան վամպիրների» հետ, որոնք, նրա խոսքով, առաջարկում են ուրիշներին դառնալ նույնը՝ չերևալ հայելու մեջ և վախենալ արևի լույսից, էներգիայից և էներգետիկայից:
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչն ընդգծել է՝ նման հռետորաբանությունը հաստատում է, որ Երևանի հետ հարաբերություններում Եվրամիության հիմնական նպատակը հայ-ռուսական կապերի խափանումն է, այլ ոչ թե տարածաշրջանում խաղաղության կամ զարգացման խթանումը:
Նրա խոսքով՝ նման հայտարարությունները «ջրի երես են հանում» եվրոպացի պաշտոնյաներին` ցուցադրելով նրանց իրական քաղաքական շարժառիթները և հետխորհրդային տարածքի ներքին գործընթացների վրա ազդելու ձգտումը:
«Նրանք արդեն դա չեն էլ թաքցնում։ Գուցե թաքցնեին, բայց մտավոր ունակությունները թույլ չեն տալիս»,-հայտարարել է Զախարովան:
Նրա խոսքով` ԵՄ-ն ձգտում է ցանկացած միջոցներով վնաս հասցնել ավանդական, փոխշահավետ և փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված գործընկերությանը Հայաստանի տնտեսության համար առանցքային ոլորտներում, այդ թվում` էներգետիկայի։
Նա նշել է, որ հայ հասարակությունը հայ-ռուսական էներգետիկ համագործակցությունից վնաս չի կրել. Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կա փոխշահավետ երկխոսություն և իրական համագործակցություն։

Захарова обвинила ЕС в давлении на Армению и назвала его представителей «вампирами» (видео)
Заявления руководства ЕС наглядно демонстрируют намерение Брюсселя нанести ущерб отношениям Армении и России. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
Ранее высокий представитель ЕС по внешней политике Кая Каллас заявила, что Армения сталкивается с «серьезными информационными вызовами» накануне парламентских выборов. По ее словам, Россия и связанные с ней структуры ведут в стране «дезинформационные кампании», аналогичные тем, что, по оценкам ЕС, ранее «наблюдались в Молдове». Брюссель фиксирует участие тех же «сетей влияния» и намерен «поддержать» Ереван в «выявлении и нейтрализации» внешних вмешательств.
Захарова, комментируя заявления европейских представителей, резко раскритиковала позицию ЕС, сравнив Каю Каллас и комиссара по вопросам расширения Марту Кос с «брюссельскими вампирами», которые, по ее словам, «предлагают другим стать такими же: не отражаться в зеркалах и бояться солнечного света, энергии и энергетики».
Подобная риторика подтверждает, что основной целью Евросоюза в отношениях с Ереваном является подрыв армяно-российских связей, а не содействие миру или развитию в регионе, подчеркнула представитель МИД РФ.
По ее словам, подобные заявления выводят европейских чиновников «на чистую воду», демонстрируя их реальную политическую мотивацию и стремление влиять на внутренние процессы на постсоветском пространстве.
«Они уже перестали это скрывать, а возможно, и могли бы скрывать, но умственные способности не позволяют», – заявила она.
По ее словам, ЕС стремится любыми средствами нанести ущерб традиционному, взаимовыгодному и основанному на взаимном уважении партнерству в ключевых для армянской экономики отраслях, включая энергетику.
Она отметила, что у армянского общества нет негативного опыта от армяно-российского энергетического сотрудничества.