Թուրք պատգամավոր. «Անհրաժեշտ է հայ–թրքական արձանագրությունները խորհրդարանից հետ կանչել»
Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության ՝ Բուրսայից ընտրված պատգամավոր, Թուրքիայի ԱԳՆ-ի կատարողական բաժնի նախկին ղեկավար Օնուր Օյմենը մեկնաբանել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի այն հայտարարությունը, թե արձանը հանելու հարցը կարող է սրել հայ-թրքական հարաբերությունները։
Դիվանագետն ընդգծել է, թե քաղաքական գործընթացներում արվեստն օգտագործել չի կարելի։
-Արվեստը պետք է գնահատել գեղագիտության տեսանկյունից։ Հայաստանն ուզում է իր համար օգուտ քաղել։ Նալբանդյանի ասածի մեջ ամենակարևորն այն է, որ Թուրքիայի հանդեպ դիրքորոշումը չի փոխվել։ Դա նախօրոք էլ էր պարզ, և քննարկումներն սկսելուց առաջ կառավարությունն ավելի իրատես պետք է լիներ։ Մենք տեսնում ենք, որ կառավարությունը Հայաստանին թերագնահատել է։ Ստորագրելով արձանագրությունները՝ մի՞թե նրանք չգիտեին, թե ինչ դիրքորոշում ունի Հայաստանը, ու որ այն այն չի փոխվելու։ Այդ կապակցությամբ Հայաստանի հետ ստորագրված արձանագրությունները պետք է խորհրդարանից հետ կանչվեն,-ասել է նա։

Армяно-турецкие протоколы должны быть отозваны из парламента - турецкий депутат
Депутат Республиканской народной партии, бывший руководитель исполнительного аппарата МИД Турции Онур Оймен, комментируя высказывание министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна о том, что вопрос с памятником может обострить армяно-турецкие отношения, сказал, что нельзя использовать искусство в политических процессах.
«Искусство нужно оценивать эстетически. Армения хочет извлечь выгоду для себя. Самое главное в высказывании Налбандяна - неизменность в позиции по отношению к Турции. Это было заранее ясно, и правительство должно было быть реалистичным, приступая к обсуждениям. Мы видим, что правительство недооценило Армению. Разве не знали они, подписывая протоколы, какую позицию заняла Армения и что они не изменят ее? Эта работа изначально была неверной, поэтому это создает возможность говорить Армении подобные слова. Турция должна настойчиво отмечать то, что она не предпримет никаких шагов до тех пор, пока земли Азербайджана не будут освобождены. В связи с этим подписанные с Арменией протоколы должны быть отозваны из парламента», - отметил Оймен.