–Ակնկալիք այնքան չէ, ինչքան տագնապ ունեմ։ 2012–ին մեզ շատ մեծ փորձություն է սպասվում՝ բնականաբար, խորհրդարանական ընտրությունները։ Չեմ ցանկանում ո՛չ խտացնել գույները, ո՛չ էլ չափազանցնել, բայց մեր երկրի և պետականության ապագայի համար ընտրակեղծիքով ընտրության հաղթանակի հասնելու պաշարը մենք արդեն սպառել ենք։ Դա պետք է ընդունեն վերևներում, և նրանք, ովքեր պետք է մասնակցեն այդ ընտրակեղծիքներին։
– Իշխանությունների հայտարարում են, թե գալիք ընտրություններն աննախադեպ են լինելու։ Ըստ Ձեզ՝ ինչո՞վ։
–Դատելով 2011թ. դեպքերից, զարգացումներից, ինչպես նաև միտումներից, որ տեսնում եմ շուրջս՝ հույս չունեմ։ Ի՞նչ է նշանակում լավագույն ընտրություններ։ Դուք ինձ կարո՞ղ եք բացատրել՝ եթե 2008թ. ընտրությունների ժամանակ դիտորդին ծեծելով ընտրատեղամասից հանում և տանում էին ինչ–որ մի հեռավոր արտում բաց թողնում, հիմա ինչ՝ ընդամենը պիտի «ԲՄՎ» նստեցնեն ու տանեն իր տո՞ւնը, և դա կհամարվի լավագույն ընտրությո՞ւն։ Ինչո՞ւ չեն ասում ազնիվ և օրինական ընտրություններ։ Պաշտոններից հանում են մարդկանց, ուղարկում են ո՛չ դե ֆակտո, ո՛չ դե յուրե դեռևս գոյություն չունեցող ընտրական շտաբեր և ի՞նչ են խոստանում՝ երբևէ չեղած լավագույն ընտրություններ։ Քանի ես լսում եմ այդ լավագույն ընտրություն բառակապակցությունը, ես տեսնում եմ, թե ինչ է կատարվելու։ Հենց կլինի օրինավոր և ազնիվ ընտրությունների պահանջը, արդեն իմ սպասումների մասին կխոսեմ։ Առայժմ ես ընդամենն այդ տագնապն ունեմ։
–Այս շրջանում, որպես կանոն ակտիվանում է նաև մտավորականությունը։ Ինչո՞ւ է մտավորականությունը, իր գերակշիռ մասով, դարձել իշխանության շեփորահարը։
–Նախ՝ ամեն մարդ ընտրելու իրավունք ունի, և ինքն է ընտրում, թե ինչ ճանապարհով է գնալու, ինչպես է ստեղծագործելու… մինչև ում կողքին է կանգնելու։ Ինձ թվում է, որ կարելի է լինել տարբեր կողմերում, բայց այն դեպքում, եթե նրանց բոլորին հուզում է ոչ թե ուղղակի «երկրի վաղվա ապագա» բառակապակցությունը, այլ իսկապես նրանք մտածում են, որ պետություն դառնալու առաջին քայլերից մեկն օրինական ընտրությունների անցկացումն է։ Ես ուրախ կլինեմ, եթե այդ մտավորականը կլինի և՛ Հանրապետականում, և՛ ԲՀԿ–ում, և՛ Կոնգրեսում, և՛ «Ժառանգությունում»։ Եթե նրանք ունեն այդ ցավն ու մտահոգությունը և այնքան ուժ, որ իրենց ցանկությունը կդարձնեն նաև պահանջ շրջապատի համար, դա նորմալ է, բայց երբ ընդամենը խոսում են լավագույն ցանկությունների մասին, տագնապն ավելանում է։
–2012–ին ի՞նչ կցանկանայիք Ձեզ՝ արվեստագետներիդ։
–Ամեն մարդու տրված է իր խաչը, և ոչ ոք չի կարող ասել, որ դիմացինինն ավելի դժվար ու ծանր է, քան իրենը։ Այսինքն, արվեստագետին տրված խաչի ծանրությունը միայն ինքը գիտե։ Ես ցանկանում եմ, որ արվեստագետն առաջին հերթին հաշտ ապրի ինքն իր հետ, որովհետև երբ դու հաշտ ես ապրում ինքդ քեզ հետ, դա ամենահրաշալի հոգեվիճակն է, որը քեզ նաև ապրելու և ստեղծագործելու ուժ է տալիս։
–Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք գալիք տարվանից։

-Не столько ожидания, сколько тревога. В 2012-ом году нас ждет очень большое испытание: парламентские выборы. Не хочу ни сгущать краски, ни преувеличивать, но лимит достижения побед на выборах при помощи избирательных подтасовок для будущего нашей страны и государственности мы уже исчерпали. Это должны принять в верхах, а также те, кто должен будет участвовать на выборах.
-Власти заявляют, что предстоящие выборы будут беспрецедентными. Как, по-вашему, чем именно?
-Судя по событиям 2011-го года, по развитиям и тенденциям, которые я наблюдаю вокруг, у меня нет никакой надежды. Что означают «наилучшие выборы»? Вы мне можете объяснить: если на выборах 2008-го года наблюдателя избивают и увозят из избирательного участка, оставляя его в каком-то поле? А что сейчас: просто посадят на «BMW» и повезут к нему домой? И это будет считаться наилучшими выборами? Людей снимают с должностей, отправляют в ни де-факто, ни де-юре не существующие избирательные штабы и, что обещают, якобы наилучшие выборы, которых на самом деле нет? Пока я слышу словосочетание «лучшие выборы», я понимаю, к чему это ведет. Когда появится требование законных и честных выборов, тогда я и буду говорить о своих ожиданиях. Пока же я испытываю лишь тревогу.
-В этот период, как правило, активизируется и интеллигенция. Почему представители интеллигенции, в большей своей части, стали «трубадурами» властей?
-Во-первых, каждый человек имеет право на выбор, и он сам выбирает, каким путем идти, как творить..., вплоть до того, рядом с кем стоять. Мне кажется, что можно быть по разные стороны, но только в том случае, если их волнует не только словосочетание «будущее страны», а они действительно думают, что одним из первых шагов для становления государства является проведение законных выборов. Я буду рада, если эти представители интеллигенции будут и в Республиканкой партии, и в ППА, и в Конгрессе, и в «Наследии». Если у них душа болит за это и они находят в себе столько сил, чтобы превратить это желание в требование для своего окружения, то это нормально, но когда они только говорят о лучших пожеланиях, тревога лишь усиливается.
-Что бы Вы пожелали деятелям искусства в 2012 году?
–У каждого человека свой крест, и никто не может сказать, что другому труднее, чем ему. И тяжесть данного человеку искусства креста, знает только он сам. Я желаю, чтобы деятель искусства, в первую очередь, жил в мире с самим собой, поскольку, когда ты живешь в мире с самим собой, то это самое прекрасное состояние души, которое дает тебе силу жить и творить.
-Какие у Вас ожидания от наступающего года?