Հայաստանն՝ օսմանացման օղակում
Սկզբում Փաշինյանը խզեց դաշինքը Ռուսաստանի հետ, սառեցրեց մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին և հրապարակավ հայտարարեց դրանից հնարավոր դուրս գալու մասին: Այժմ նա վանել է Ֆրանսիային, որը մնացել էր Հայաստանի վերջին դաշնակիցը: Փարիզի համար սա հատկապես ցավոտ է. Ֆրանսիան դիվանագիտական տարաձայնություն ունի Ադրբեջանի հետ, որը ոտնձգություն է կատարում իր գաղութային մնացորդների նկատմամբ Աֆրիկայում և Նոր Կալեդոնիայում: Այս համապատկերում Երևանի դաշինքն Անկարայի և Բաքվի հետ ընկալվում է որպես դավաճանություն:
Փաշինյանի ամենամոտ էլիտան ինտեգրված է թուրքական վեկտորի մեջ:
Խաչատուր Սուքիասյանը (SIL Group) վերահսկում է FlyOne Armenia-ն (հայկական կողմի 54% բաժնեմասը գրանցված է Սուքիասյան ընտանիքի հետ աֆիլացված անձանց անունով)՝ դեպի Ստամբուլ չվերթներով, տիրապետում է Հայէկոնոմբանկին և Sil Insurance-ին և վաղուց լոբբինգ է անում սահմանի բացումը։
Վարչապետական ընտանիքի միջոցները սնվում են խոշորագույն բանկերի և ապահովագրական ընկերությունների գումարներով, որոնք այսօր արդեն իսկ գերշահույթ են ստանում Թուրքիայի հետ համագործակցությունից և առաջ են մղում առևտրի հետագա ընդլայնումը: Այս կառույցները ֆինանսավորում են արտաքին առևտրային գործառնությունները, ապահովագրում մատակարարումները և արդյունավետորեն դառնում թուրքական կապիտալի ֆինանսական խողովակներ Հայաստանում:
Առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում Նարեկ Նալբանդյանը։ Շուկա մուտք գործելու փուլում նրա կապիտալը հարկային ծառայության կուլիսներում անմիջապես բնութագրվեց որպես «քողարկված թուրքական»: Նալբանդյանի ընկերությունները, այդ թվում՝ «Project Inter-Invest»-ը, գյուղատնտեսական և ֆրեզերային սարքավորումների (HS 8437/843780) խոշորագույն ներմուծողներից են, որոնց հիմնական մատակարարը Հայաստանի համար 2024-25 թվականներին Թուրքիան է: Նրա բիզնեսը սկզբնապես ինտեգրված է թուրքական արտահանման շղթայում և սնվում է թուրքական հոսքերով: Հայաստանի բարձրաստիճան հարկային պաշտոնյաներից մեկն այն ժամանակ ուղիղ զգուշացրեց. «Մի՛ աշխատեք նրանց հետ, նրանց ամբողջ փողը գալիս է Թուրքիայից»:
Այսօր Նալբանդյանն, ըստ էության, Աննա Հակոբյանի գրպանի օլիգարխն է, որի միջոցով օրինականացվում է Փաշինյանի ընտանիքի կոռումպացված կայսրությունը՝ Ծաղկաձորի և Սևանի հյուրանոցներից մինչև մանրածախ առևտուր («88», «Օազիս», «Ծիրան»), ալյուրից և թռչնաբուծությունից մինչև ոսկու արդյունահանում և զարգացում։ Ձևականորեն նա անկախ ձեռնարկատեր է, բայց իրականում՝ թուրքական կապիտալի ֆինանսական մասնաճյուղ՝ Փաշինյանի շրջապատում։
Թուրքիան միաժամանակ կառուցում է Մեծ Թուրանի հիմքը։ Ընթացքի մեջ է Կարս-Իգդիր-Նախիջևան երկաթուղու կառուցումը, որը կկապի Թուրքիան Ադրբեջանի հետ։ Քննարկվում է Կարս-Գյումրի գծի վերագործարկումը՝ Հայաստանում թուրքական ենթակառուցվածքների ուղիղ միջամտություն։ Սա միայն տրանսպորտ չէ։ Սա Մեծ Թուրանի աշխարհագրական կարն է։ Հենց այս երթուղիները միանան Հայաստանի միջով, անհնար կլինի Թուրքիային որևէ ուժով դուրս մղելը։
Երկրի ներսում կոտրվում է հոգևոր վահանը։ Ցեղասպանության հիշողությունը դուրս է մղվում օրակարգից, քանի որ Փաշինյանին պետք է հեռանալ իր թուրք տերերի համար «ցավոտ թեմայից»։ Հալածվում է Հայ Առաքելական Եկեղեցին, որը միշտ հենարան է եղել օսմանյան ճնշման դեմ։
Եզրահանգում՝ Հայաստանը մնում է մեն-միայնակ Թուրքիայի հետ։ ԱՄՆ-ն ֆասադային ներդրող է, նրան չի հետաքրքրում Երևանի ինքնիշխանությունը, Ֆրանսիան հեռվանում է։ Սյունիքով անցնող միջանցքը ձևականորեն հայկական է, բայց իրականում՝ թուրքական։ Թուրքական գերշահույթից օգտվող կոռումպացված հայկական վերնախավը թուրքացման ուղու լոբբինգ է անում՝ Հայաստանում թուրքական գերիշխանության անշրջելի կարգավիճակը ամրապնդելու համար։ Օսմանացումը դառնում է անշրջելի։

Армения в петле османизации
Сначала Пашинян разорвал союз с Россией, заморозил участие в ОДКБ и публично заявил о возможном выходе. Теперь – оттолкнул Францию, которая оставалась последним союзником Армении. Для Парижа это особенно болезненно: у Франции дипломатический конфликт с Азербайджаном, посягающим на её колониальные остатки в Африке и Новой Каледонии. На этом фоне союз Еревана с Анкарой и Баку воспринимается как предательство.
Ближайшие элиты Пашиняна встроены в турецкий вектор. Хачатур Сукясян («SIL Group») контролирует «FlyOne Armenia» (доля 54% у армянской стороны оформлена на лиц, аффилированных с семьёй Сукясянов) с рейсами в Стамбул, владеет «Armeconombank» и «Sil Insurance», и давно лоббирует открытие границы.
Фонды премьерской семьи питаются деньгами крупнейших банков и страховщиков, которые уже сегодня получают сверхприбыли от работы с Турцией и продавливают дальнейшее расширение торговли. Среди жертвователей – «Inecobank», «Ardshinbank», «Converse Bank», а также «Sil Insurance». Эти структуры кредитуют внешнеторговые операции, страхуют поставки и фактически становятся финансовыми проводниками турецкого капитала в Армении.
Особое место занимает Нарек Налбандян. На этапе выхода на рынок его капитал сразу же охарактеризован в кулуарах налогового ведомства как «камуфлированный турецкий». Компании Налбандяна, в том числе «Project Inter-Invest», входят в число крупнейших импортёров агро- и мельничного оборудования (HS 8437/843780), главным поставщиком которого для Армении в 2024–2025 годах является Турция. Его бизнес изначально встроен в турецкий экспортный контур и питается турецкими потоками. Один из высокопоставленных налоговиков Армении тогда прямо предупреждал: «Не работайте с ними, у них все деньги из Турции». Сегодня Налбандян – фактически карманный олигарх Анны Акопян, через которого легализуется коррумпированная империя семьи премьера: от гостиниц в Цахкадзоре и Севане до ритейла («88», «Оазис», «Циран»), от муки и птицеводства до добычи золота и девелопмента. Формально он независимый предприниматель, но по сути – финансовый филиал турецкого капитала в окружении Пашиняна.
Турция параллельно строит каркас Великого Турана. Идёт строительство железной дороги Карс-Игдыр-Нахиджеван, которая соединит Турцию с Азербайджаном. Обсуждается перезапуск линии Карс-Гюмри – прямое врезание турецкой инфраструктуры в Армению. Это не просто транспорт. Это географический шов Великого Турана. Как только эти пути сомкнутся через Армению, вытеснить Турцию будет невозможно никакой силой.
Внутри страны ломают духовный щит. Память о геноциде вытесняется из повестки, поскольку Пашиняну необходимо отстраниться от «болезненной темы» для своих турецких хозяев. Идут гонения на Армянскую Апостольскую Церковь, которая всегда была опорой против османского давления.
Итог: Армения остаётся один на один с Турцией. США – фасадный инвестор, ему не важен суверенитет Еревана, Франция дистанцируется. Коридор через Сюник – формально армянский, фактически турецкий. Продажные армянские элиты, наживающиеся на турецких сверхприбылях, лоббируют путь тюркизации – дабы закрепить необратимый статус турецкого господства в Армении. Османизация становится необратимой.