Երբ ռուսները դադարեն պաշտպանել Հայաստանը, ազգը կդադարի գոյություն ունենալ. Վալդեմար Հերդտ (տեսանյութ)
Բունդեսթագի նախկին պատգամավոր Վալդեմար Հերդտը Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունն այն մասին, որ 20 տարի հետո Հայաստանը լինելու է Եվրոպական Միության կազմում:
«Պետք չէ մարգարե լինել, որպեսզի ասեմ, որ 20 տարի հետո ոչ մի ԵՄ չի լինի, և դա բոլորը գիտեն։ ԵՄ-ում Հայաստանի մասին ոչ ոք չի հիշում և չի խոսում։ Թուրքիան արդեն 50 կամ 60 տարի է՝ մտնում է, Հայաստանը կարող է հերթ կանգնել։ Ես ցավում եմ այն մարդկանց համար, որոնք հավատում են դրան, նրանց պարզապես հիմարացնում են և տանում հերթական սպանդի։ Ուկրաինան նույնպես ձգտում էր ԵՄ-ին, իսկ հիմա հայտնի չէ, թե քանի ողջ մարդ է մնացել այնտեղ և երբ այդ ամենը կդադարի»,-ասել է Հերդտը։
Ինչ վերաբերում է ԵՄ-ի կողմից տրամադրվող օգնությանը, ապա, ըստ փորձագետի, ԵՄ-ն գումար է հատկացնում միայն իր քարոզչությունը տարածելու համար:
«ԵՄ-ն գումար է հատկացնում միայն քարոզչության համար, նրանք անում են այն ամենն, ինչը կարող է վնասել Ռուսաստանին։ Իսկ հայերը նրանց ընդհանրապես չեն հետաքրքրում։ Իսկ եթե Հայաստանը պատրաստ է լարվածության ևս մեկ օջախ ստեղծել Ռուսաստանի մոտ, ապա պետք է մի քիչ փող ծախսել։ Բայց դա ստոր է և տգեղ: Ես ասել եմ և կասեմ, որ աշխարհում ոչ մի զինվոր, բացի ռուսից, Հայաստանի համար չի մահացել։ Երբ ռուսները դադարեն պաշտպանել Հայաստանը, ազգը կդադարի գոյություն ունենալ։ Իզուր են դա անում, իզուր պատմության դասերը չեն սովորում։ Վերջին անգամ, երբ նրանք սիրախաղ էին անում անգլոսաքսերի հետ, նրանք կորցրեցին Արարատը, հիմա սկսեցին սիրախաղ անել, կորցրեցին Ղարաբաղը։ Եթե շարունակեն, պարզապես ամեն ինչ կկորցնեն։ Եվ դա Հայաստանի ժողովուրդը պետք է հասկանա»,-եզրափակել է Հերդտը։

Как только русские перестанут защищать Армению, нация перестанет существовать – Вальдемар Гердт (видео)
Экс-депутат бундестага Вальдемар Гердт прокомментировал «Alpha News» заявление Никола Пашиняна о том, что через 20 лет Армения будет в составе Евросоюза.
«Не надо быть пророком, чтобы сказать, что через 20 лет никакого ЕС не будет, и это знают все. Никто про Армению в ЕС не вспоминает и не говорит. Турция уже 50 или 60 лет вступает, Армения может встать в очередь. Мне жаль людей, которые в это верят, их просто дурачат и выведут на очередную бойню. Украина тоже стремилась в ЕС, а теперь неизвестно сколько их там осталось в живых, и когда это все прекратится», – сказал Гердт.
По словам эксперта, что касается помощи от Евросоюза, то ЕС выделяет деньги только на распространение своей пропаганды.
«ЕС выделяет деньги только на пропаганду, они делают все, что может навредить России. А сами армяне им вообще побоку. А если Армения готова создать еще один очаг напряженности в подбрюшье у России, тогда надо дать немножко денежек. Но это подло и некрасиво. Я говорил и буду говорить, что ни один солдат в мире, кроме русского, не умирал за Армению. Как только русские перестанут защищать Армению, нация перестанет существовать. Зря они это делают, зря не учат уроков истории. Последний раз, когда они заигрывали с англосаксами, они потеряли Арарат, сейчас начали заигрывать, потеряли Карабах. Если дальше будут продолжать, то потеряют просто все. И это народ Армении должен понимать», – заключил Гердт.