Նա կարող է հանձնել ամեն ինչ․ Անդրանիկ Միհրանյանը՝ Փաշինյանի և Ալիևի հանդիպման մասին
Քաղաքագետ Անդրանիկ Միհրանյանը Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է, թե ինչ կարելի է ակնկալել Աբու Դաբիում (ԱՄԷ) Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի առաջիկա հանդիպումից։
Փորձագետի կարծիքով՝ Փաշինյանն այս հանդիպմանը կարող է հանձնել ամեն ինչ, իսկ Ալիևի և Էրդողանի հիմնական պահանջը այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումն է։
«Նրանից ամեն ինչ կարելի է սպասել, նա կարող է հանձնել ամեն ինչ, քանի որ վաղուց կորցրել է սեփական սուբյեկտայնությունը և, իհարկե, ոչնչացրել է հայկական պետության սուբյեկտայնությունը, ուստի նա հանձնում է ամեն ինչ։ Մի քանի դար բոլոր վերլուծաբանները համարում էին, որ «Մեծ Թուրան»-ի ի հայտ գալու խոչընդոտը, որը կարող էր սպառնալ և՛ Իրանին, և՛ Ռուսաստանին, և՛ նույնիսկ Չինաստանին, հայկական սեպն էր, սակայն ոչ ոք չէր կարող անգամ ենթադրել, որ հայկական սեպը հանվելու է հայ ղեկավարների ձեռքով։ Իհարկե, և՛ Ալիևի, և՛ Էրդողանի հիմնական պահանջն, ինչպես իրենք են անվանում, «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումն է։ Իսկ Փաշինյանն ասում է՝ դե, ինչ կա դրանում, կգնան այս ու այն կողմ, և մենք էլ կգնանք այս ու այն կողմ։ Պատկերացնո՞ւմ եք, երբ այդ մարդիկ կգնան այս ու այն կողմ, այդ 2-3 միլիոնը պարզապես կընկնեն ոտքերի տակ, քանի որ հրաշքով պահպանվող անկախությունը, ինքնուրույնությունը կոչնչացվի բառացիորեն հաշված ամիսների կամ տարիների ընթացքում։
Եթե հիմա Իրանը թուլանա, և եթե Ռուսաստանը դեռ երկար զբաղված լինի իր գործերով, ապա ո՞վ կօգնի այս հողակտորին, փոքր թվով մարդկանց, ո՞վ կմտածի այդ մասին։ 150 000 հայերի արտաքսեցին Ղարաբաղից, այս ժողովուրդը փաստացի հերթական ցեղասպանությունն ապրեց, և ոչ ոքի դա չէր հետաքրքրում, ոչ ոք չբարձրացրեց այս հարցը ո՛չ եվրոպական խորհրդարանական ամբիոններից, ո՛չ ամերիկյան։ Իսկ ինչո՞ւ։ Իսկ ինչ կարող ենք անել, եթե Հայաստանի ղեկավարներն են այնպիսի դիրքորոշում որդեգրել, որ իրենց ինքնուրույն Հայաստան պետք չէ»,-ասել է Միհրանյանը։

«Он может сдать все, что угодно»: Андраник Мигранян о предстоящей встрече Пашиняна и Алиева в Абу-Даби (видео)
Политолог Андраник Мигранян прокомментировал «Alpha News», чего можно ожидать от предстоящей встречи Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева в Абу-Даби (ОАЭ). По мнению эксперта, на этой встрече Пашинян может сдать все, что угодно, а основное требование Алиева и Эрдогана – это открытие так называемого «Зангезурского коридора».
«От него можно ожидать все, что угодно, он может сдать все, что угодно, потому что он сам давно потерял собственную субъектность и, конечно, уничтожил субъектность армянского государства, поэтому он оптом и в розницу сдает все. Несколько столетий все аналитики считали, что преградой для возникновения «Великого Турана», который мог угрожать и Ирану, и России, и даже Китаю, был армянский клин, но никто не мог даже мысли допустить, что армянский клин будут убирать руками армянских руководителей. Конечно, основное требование и Алиева, и Эрдогана это открытие, как они называют, «Зангезурского коридора». А Пашинян говорит: ну а что такого, будут ходить туда и сюда, и мы тоже будем ходить туда и сюда. Вы представляете, когда эти люди будут ходить туда-сюда, то эти 2-3 миллиона просто растопчутся под ногами, потому что чудом сохранившаяся независимость, самостоятельность будет уничтожена буквально в считанные месяцы или годы», – подчеркнул политолог.
«Если сейчас ослабнет Иран и если Россия будет еще долго занята своими делами, то кто придет на помощь этому клочку земли, небольшому количеству людей, кто об этом будет думать? 150 000 армян выслали из Карабаха, этот народ пережил фактически очередной Геноцид и никому никакого дела до этого не было, никто не поднял этот вопрос ни в европейских парламентских трибунах, ни в американских. А почему? А потому, что все говорят: а что мы можем сделать, если руководители Армении сами заняли такую позицию, что им не нужна никакая самостоятельная Армения», – сказал Мигранян.