Փաշինյանն ու Ալիևը նախատեսում են հանդիպել Դուբայում այս ամսվա վերջին. Middle East Eye
Middle East Eye-ը տեղեկացել է, որ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մտադիր են այս ամսվա վերջին հանդիպել Դուբայում, քանի որ երկու երկրները շարունակում են բանակցությունները խաղաղության համաձայնագրի շուրջ։
Վերջին անգամ երկու ղեկավարները հանդիպել են մայիսին՝ Ալբանիայի մայրաքաղաք Տիրանայում անցկացված Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում, որտեղ նրանք խոստացել են բաց պահել հաղորդակցության ուղիները, հիշեցնում է լրատվամիջոցը։
«Թեև Հայաստանը և Ադրբեջանը մարտին համաձայնության եկան խաղաղության համաձայնագրի նախագծի շուրջ, Բաքուն դեռևս մի քանի լրացուցիչ պայմաններ է պնդում՝ նախքան համաձայնագիրը պաշտոնապես ստորագրելը: Ադրբեջանը պահանջում է, որ Երևանը փոփոխություններ մտցնի իր սահմանադրության մեջ՝ վերացնելով Ադրբեջանի տարածքին վերաբերող հղումները, դադարեցնելով Եվրոպական Միության մոնիթորինգային առաքելության (EUMA) գործունեությունը Հայաստանում և լուծարելով ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, որին Բաքուն մեղադրում է կողմնակալության մեջ վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում»,-գրում է Middle East Eye-ը:
Իրավիճակին ծանոթ երկու աղբյուրներ MEE-ին հայտնել են, որ Դուբայում նախատեսված հանդիպումը դրական նշան է, որը ցույց է տալիս, որ չնայած շարունակվող տարաձայնություններին, «երկու կողմերն էլ շարունակում են պատրաստակամ լինել համագործակցել»։
«Հաջորդ տարի Փաշինյանին ընտրություններ են սպասվում, և փորձագետները նշում են, որ քիչ հավանական է, որ նա կարողանա սահմանադրական հանրաքվե անցկացնել քվեարկությունից առաջ։ Միևնույն ժամանակ, Թուրքիան Բաքվին աննկատ կոչ է անում ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրը՝ հիշեցնելով Ադրբեջանի պաշտոնյաներին տարածաշրջանում փոփոխվող դինամիկայի մասին, մասնավորապես՝ Իրանի թուլացող ազդեցությունը։ Անկարայի՝ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը կապված է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հնարավոր խաղաղության համաձայնագրի հետ»,-գրում է լրատվամիջոցը։
Թուրք պաշտոնյաները Հայաստանը համարում են այսպես կոչված Միջին միջանցքի հիմնական երկիր, որը Թուրքիան ուղղակիորեն կկապի Կենտրոնական Ասիայի հետ, նշել է MEE-ն։
«Թուրքական ընկերությունները ևս հետաքրքրված են Հայաստանում ենթակառուցվածքային նախագծերին մասնակցելու հարցում։ Հակառակ Բաքվի առարկություններին, աղբյուրները հայտնել են, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը անցյալ ամիս ընդունել է Փաշինյանին՝ Հայաստանի առաջնորդի Թուրքիա կատարած առաջին պաշտոնական այցի ժամանակ։ Ադրբեջանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հարաբերություններին ծանոթ մեկ այլ աղբյուր նշել է, որ Ալիևը սերտ հարաբերություններ է պահպանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կառավարիչ Մոհամմեդ բին Զայեդ ալ Նահյանի հետ։ Աղբյուրը հավելել է, որ Արաբական Միացյալ կովկասյան երկու ժողովուրդների միջև հարաբերությունները բարելավելու իր ջանքերի շրջանակում Էմիրությունները պատրաստ է իր հարկի տակ ընդունել բանակցությունների անցկացումը»,- գրում է պարբերականը։

Пашинян и Алиев планируют встретиться в Дубае в конце июля – «Middle East Eye»
Как стало известно изданию «Middle East Eye», Никол Пашинян и Ильхам Алиев планируют встретиться в Дубае в конце этого месяца, поскольку 2 страны продолжают переговоры по мирному соглашению.
В последний раз руководители 2 стран встречались в мае на полях саммита Европейского политического сообщества в Тиране, Албания, где они пообещали поддерживать каналы связи открытыми, напомнило СМИ.
«Хотя Армения и Азербайджан достигли консенсуса по проекту мирного соглашения в марте, Баку все еще настаивает на нескольких дополнительных условиях, прежде чем официально подписать соглашение. Азербайджан требует, чтобы Ереван внес поправки в свою конституцию, исключив упоминания о территории Азербайджана, прекратил деятельность Мониторинговой миссии Европейского союза (EUMA) в Армении и распустил Минскую группу ОБСЕ, которую Баку обвинял в предвзятости на протяжении последних трех десятилетий», – пишет «Middle East Eye».
2 источника, знакомые с ситуацией, сообщили MEE, что запланированная встреча в Дубае является положительным знаком, указывающим на то, что «обе стороны по-прежнему готовы к сотрудничеству, несмотря на сохраняющиеся разногласия».
«В следующем году Пашиняну предстоят выборы, и эксперты говорят, что маловероятно, что он сможет провести конституционный референдум до голосования. Тем временем Турция тихо призывает Баку подписать мирное соглашение, напоминая азербайджанским чиновникам о меняющейся динамике в регионе, такой как ослабление власти Ирана. Собственный процесс нормализации отношений Анкары с Арменией связан с потенциальным мирным соглашением между Азербайджаном и Арменией», – считает СМИ.
По словам MEE, турецкие официальные лица рассматривают Армению как ключевую страну для так называемого Среднего коридора, который напрямую соединит Турцию с Центральной Азией.
«Турецкие компании также заинтересованы в участии в инфраструктурных проектах в Армении. Несмотря на возражения Баку, источники сообщили, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган принимал Пашиняна в прошлом месяце во время первого официального визита армянского лидера в Турцию. Другой источник, знакомый с отношениями Азербайджана с Объединенными Арабскими Эмиратами, отметил, что Алиев поддерживает тесные отношения с правителем ОАЭ Мухаммедом бен Заидом Аль Нахайяном. Источник добавил, что ОАЭ готовы принять у себя переговоры в рамках своих усилий по улучшению отношений между двумя кавказскими народами», – сообщает издание.