Փաշինյանը սեղմօղակ է հայ ժողովրդի պարանոցին. Սեմյոն Բաղդասարով (տեսանյութ)
Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Սեմյոն Բաղդասարովը Alpha News-ին մեկնաբանել է հայկական եկեղեցու վրա Հայաստանի իշխանությունների հարձակումը։
Ըստ փորձագետի՝ եկեղեցու վրա այս հարձակումն իրականացվել է Հայաստանի պատմական թշնամիների՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի թելադրանքով։
«Կարծում եմ, պատահական չէր, որ Էրդողանը Փաշինյանի խնդրանքով ընդունեց նրան, և այնտեղից վերադառնալուց հետո Փաշինյանը կտրուկ ակտիվացրեց իր գործունեությունը եկեղեցու դեմ։ Փաշինյանը շատ է ուզում, որ խաղաղության պայմանագիր կնքվի, բայց ոչ թե Հայաստանին խաղաղություն բերելու, այլ իր իշխանությունը պահպանելու համար։ Նա պատրաստ է կապիտուլյացիայի, բայց այնպես, որ բացարձակապես ոչինչ չվտանգի։ Հույսն այն է, որ պարոն Էրդողանը ճնշում կգործադրի Ադրբեջանի ղեկավարության վրա, և նրանք կստորագրեն այս պայմանագիրը։ Այն, ինչ ուզում է Ադրբեջանը, ուզում է նաև Թուրքիան և հակառակը»,-ասել է Բաղդասարովը։
Փորձագետը նշել է՝ Էրդողանը հասկանում է, որ Փաշինյանն ու իր թիմը հաջորդ տարի կպարտվեն ընտրություններում, և կգա նոր իշխանություն, որը կարող է հրաժարվել Փաշինյանի ստորագրած պայմանագրերից։
«Ստացվում է, որ լինելու է կապիտուլյացիա, դավաճանություն Փաշինյանի ու իր թիմի կողմից։
Բայց պայմանագիրը ոչ մի նոր կառավարության հարիր չէ, և նրանք կարող են չեղարկել այն։ Ուրեմն հարց է՝ ինչպե՞ս երկարացնել Փաշինյանի իշխանությունը։ Առաջին տարբերակը Հայաստանում հակամարտություն, բախումներ, անկարգություններ հրահրելն է, արտակարգ դրություն հայտարարելը, ընտրությունները չեղյալ հայտարարելը, սա առավելագույն խնդիրն է։ Իսկ նվազագույն խնդիրը, եթե առաջին տարբերակը չստացվի, ընդդիմությանը կտրուկ թուլացնելն է՝ ձերբակալելով նրա մի շարք առաջնորդների։
Իսկ Հայոց եկեղեցին կանգնած է ընդդիմության կողքին, քանի որ կանգնած է հայրենասիրության դիրքերում, և սա է հիմնական ուժը։ Եվ ուրեմն խնդիր էր դրվել պարզել եկեղեցու և ընդդիմության հետ հարցերը։ Հայ Առաքելական եկեղեցու ղեկավարությունը պետք է հստակ հասկանա, որ Փաշինյանը չի սահմանափակվի միայն երկու-երեք հոգևորականներով, նա ցանկացած պատրվակով կոչնչացնի ողջ Հայ Առաքելական եկեղեցին։
Երբ Փաշինյանը Թուրքիայում էր, հավաքեց կրոնական գործիչների, հայ ներկայացուցիչների, իսկ երբ մեկնեց եկեղեցի, Պոլսո պատրիարքարանի ներկայացուցիչները հրաժարվեցին նրա հետ հանդիպումից։ Պոլսո պատրիարքը թուրքական հատուկ ծառայությունների խստագույն վերահսկողության տակ է գտնվում, նրանք բոլորը ծառայել են թուրքական բանակում և առանց թուրքական ծառայությունների թույլտվության որևէ քայլ չեն անում։ Սա է թուրքական սցենարը։ Փաշինյանը Թուրքիայից եկավ գիտակցմամբ, որ պետք է աշխատի հօգուտ Հայաստանի և հայ ժողովրդի պատմական թշնամու։
Հուսով եմ՝ եկեղեցին դա հասկանում է։ Իհարկե, ցանկալի կլիներ, որ փոխզիջում լիներ, ես դեմ եմ ցանկացած սրացման։ Ամեն ինչ պետք է լինի օրենքով։ Եվ ամենակարևորն այն է, որ ընտրությունները պետք է տեղի ունենան 07.06.2026թ.-ին։ Փաշինյանը կպարտվի, իսկ նա դա չի ցանկանում։ Եվ հիմա նա կճնշի եկեղեցուն, ապա ընդդիմությանը, ապա բոլոր նրանց, ում հնարավոր է ճնշել։ Նա անկարգություններ է հրահրում վերը նշված նպատակներին հասնելու համար»,-ասել է Բաղդասարովը։
Փորձագետի կարծիքով՝ Փաշինյանը հայ ժողովրդի պարանոցին սեղմօղակ է։
«Փաշինյանն աշխատում է նրանց շահերից ելնելով և մեղադրում է Ռուսաստանին, որովհետև խնդիր է դրվել՝ մեղադրել Ռուսաստանին։ Հայ ժողովրդի թշնամին Բաքվում չէ, Անկարայում չէ, հայ ժողովրդի թշնամին Երևանում է։ Նա հանձնում է Հայաստանը։ Հայ ժողովրդի պատմության դավաճանի խորհրդանիշը Վասակ Սյունին էր, բայց՝ 1500 տարի առաջ։ Հիմա Փաշինյանն է Վասակ Սյունի երկրորդը։ Փաշինյանը սեղմօղակ է հայ ժողովրդի պարանոցին։ Այն, ինչ եղավ Արցախում, կարող է կատարվել ամբողջ Հայաստանում, երբ Հայաստանը մնա առանց հայերի, որոնք կարտաքսվեն երկրից։ Մենք հիմա ապրում ենք մի ժամանակաշրջանում, երբ ընդհանրապես ոչինչ չի աշխատում, չկան միջազգային օրենքներ և այլն, հիմա գործում է ուժի օրենքը»,- նշել է Բաղդասարովը։
Փորձագետի կարծիքով՝ Ռուսաստանը պետք է հասկանա, որ Հարավային Կովկասի համար պայքար է գնում։
«Մենք թերագնահատում ենք Փաշինյանին, նա խելացի, խորամանկ և շատ ճարպիկ մարդ է։ Հայաստանը Ռուսաստանի համար շատ լուրջ հենարան էր, և նրան պետք է դուրս մղել այնտեղից, և եթե դուրս մղվի, ապա Հարավային Կովկասը կանցնի ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի վերահսկողության տակ։ Ռուսաստանում դա պետք է հասկանան։ Երբ դա տեղի ունենա, Ռուսաստանը մեծ խնդիրներ կունենա հարավային սահմաններին։ Եվ հայ ժողովուրդը ևս պետք է գիտակցի, որ դա սեղմօղակ է իր պարանոցին և ավելի ու ավելի է սեղմվում»,-եզրափակել է Բաղդասարովը։

Семен Багдасаров: «Пашинян – это удавка на шее армянского народа» (видео)
Директор Центра изучения стран Ближнего Востока и Центральной Азии Семен Багдасаров прокомментировал «Alpha News» нападение армянских властей на Армянскую церковь.
По словам эксперта, это нападение на церковь сделано по повелению исторических врагов Армении – Турции и Азербайджана.
«Я думаю, что это не просто так было, что по просьбе Пашиняна его принял Эрдоган, и после приезда оттуда он резко активизировал свою деятельность против церкви. Пашинян очень хочет, чтобы был подписан мирный договор, но не для того, чтобы он принёс спокойствие Армении, а для того, чтобы сохранить свою власть. Он готов капитулировать, но капитулировать он хочет так, чтобы ничем абсолютно не рисковать. Надежда на то, что господин Эрдоган нажмёт на руководство Азербайджана и те подпишут это соглашение. То, что хочет Азербайджан, то и хочет Турция. Что хочет Турция, то хочет и Азербайджан. Они хотят так называемый «Зангезурский коридор» и возвращение 300000 азербайджанцев в Армению», – сказал Багдасаров.
Эксперт отметил, что Эрдоган понимает, что Пашинян и его команда в следующем году выборы проиграют и придёт новая власть. Которая может отказаться от договоров, подписанных Пашиняном.
«Получается будет капитуляция, предательство со стороны Пашиняна и его команды.
Но он (договор) не устроит любую новую власть, и они могут его аннулировать. Значит, стоит вопрос, как продлить власть Пашиняна? Первый вариант – спровоцировать конфликт, столкновения, беспорядки в Армении, объявить чрезвычайную ситуацию, отменить выборы, это как задача, максимум. А задача минимум, если не получается первый вариант, это резко обессилить оппозицию путём ареста ряда её руководителей.
А Армянская церковь стоит на позициях оппозиции, потому что она стоит на позиции патриотизма, это основная сила. И поэтому была поставлена задача разобраться с армянской церковью и с оппозицией. Руководство Армянской Апостольской церкви должно четко понимать, что он (Пашинян) не избавится только от двух-трех священнослужителей, он будет уничтожать всю Армянскую Апостольскую церковь под любым предлогом», – отметил Багдасаров.
«Когда он (Пашинян) был в Турции, он собирал религиозных деятелей, армянских представителей, а представители Константинопольского патриархата, когда он посетил церковь, не пришли туда. Константинопольский патриархат Армянской Апостольской церкви находится под жесточайшим контролем турецких спецслужб, они все служили в турецкой армии и без щелчка турецких спецслужб ничего не делают. Это был турецкий сценарий. Он (Пашинян) приехал из Турции с пониманием, что он должен спасать себя и свою команду, работая на исторических врагов Армении, армянского народа.
Я надеюсь, что церковь это понимает. Конечно, желательно чтобы был компромисс, я против каких-нибудь обострений. Надо, чтоб все было по закону. И самое главное, чтобы 07.06.2026 состоялись выборы. Он (Пашинян) их проиграет, а он этого не хочет. И он будет додавливать сейчас церковь, потом представителей оппозиции, а потом всех, кого только можно. Он провоцирует беспорядки для того, чтобы достичь вышеуказанных целей», – сказал Багдасаров.
По мнению эксперта, Пашинян – это удавка на шее армянского народа.
«Пашинян работает в их интересах. А Россию он обвиняет, потому что поставлена задача – обвинить Россию. Враг армянского народа не в Баку, не в Анкаре, враг армянского народа в Ереване. Он сдаёт Армению. В истории армянского народа символом предательства был Васак Сюни, но это было 1500 лет назад. Сейчас Пашинян – это Васак Сюни 2.0. Пашинян – это удавка на шее армянского народа. То, что произошло в Арцахе, это может произойти во всей Армении, когда Армения останется без армян, они будут оттуда депортированы.
Мы сейчас живём во времена, когда вообще ничего не работает, никакие международные права и прочее, сейчас работает право силы», – отметил Багдасаров.
По словам эксперта, в России должны понять, что идёт борьба за Южный Кавказ.
«Мы недооцениваем Пашиняна, это умный, хитрый и очень пронырливый человек. Армения была очень серьёзная опора для России, и надо её оттуда вытолкнуть, если вытолкнуть, то Южный Кавказ переходит под контроль Турции, являющийся членом НАТО. В России должны это понять, что как только это будет осуществлено, у России возникнет огромная проблема на южных рубежах. И армянский народ должен тоже осознавать, что это удавка, на его шее и её затягивают все сильнее и сильнее», – заключил Багдасаров.