Թեհրանը պատրաստ է կնքել միջուկային զենքի բացակայությունը երաշխավորող համաձայնագիրը. Արաղչի
Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ Իսլամական Հանրապետությունը պատրաստ է համաձայնագիր կնքել, որը կերաշխավորի միջուկային զենքի բացակայությունը: Նրա խոսքով՝ այսօր Մասկատում պետք է կայանար միջուկային բանակցությունների 6-րդ փուլը: Օմանում նախատեսվող և չեղարկված բանակցությունների ժամանակ Իրանը մտադիր էր ԱՄՆ-ին ներկայացնել առաջարկներ, որոնք կարող էին հանգեցնել միջուկային գործարքին։
Նախարարը պնդում է, որ Թեհրանը միջուկային զենքի տարածումն արգելելու դիրքորոշման կողմնակից է: Իրանը պատրաստ էր հաստատել, որ միջուկային ծրագիրը խաղաղ բնույթ է կրում, ինչն արձանագրվել է 2015 թվականի գործարքում: Արաղչին միաժամանակ ընդգծել է, որ եթե պայմանագրի նպատակը Իրանին օրինական միջուկային իրավունքներից զրկելն է, ապա երկիրը պատրաստ չէ դրան:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ին հետ բանակցությունների հինգ փուլ այդ տրամաբանությամբ է ընթացել։ Վեցերորդ փուլում Թեհրանը պետք է ամերիկյան կողմին ներկայացներ հնարավոր համաձայնագրի ծրագիրը։
«Մենք պատրաստ ենք ցանկացած համաձայնության, որն ուղղված է Իրանում միջուկային զենքի հայտնվելը թույլ չտալուն, քանի որ դա մեր սեփական դոկտրինն է և մեր համոզմունքը, որ միջուկային զենքն արգելված է։ Իհարկե, եթե համաձայնագրի նպատակը Իրանին միջուկային իրավունքներից զրկելն է, ապա բնական է, որ մենք պատրաստ չենք նման համաձայնության»,-ասել է Արաղչին։
Իրանի ԱԳ նախարարը նաև հայտարարել է, որ իրենք կդադարեցնեն հարվածներն Իսրայելին, եթե վերջինս դադարեցնի ագրեսիան Իսլամական Հանրապետության նկատմամբ:
«Մենք պաշտպանվում ենք, դա ինքնապաշտպանություն է։ Բնականաբար, եթե դադարեցվի, մենք էլ կդադարենք պատասխանել»,-ասել է նա դեսպանների հետ հանդիպմանը, որը հեռարձակվել է իրանական հեռուստատեսությամբ։
Արաղչին հայտնել է, որ Իրանն ԱՄՆ-ից տարբեր խողովակներով ուղերձներ է ստացել, որոնցում պնդում են, թե Վաշինգտոնը չի մասնակցել և չի մասնակցի Իսրայելի հարձակումներին: Նախարարը հայտարարել է, որ Թեհրանը չի հավատում դրան։
Այս պատճառով, Արաղչիի խոսքով, Իրանն ԱՄՆ-ից սպասում է իրանական միջուկային ենթակառուցվածքի վրա Իսրայելի հարձակումների դատապարտում։
«Անհրաժեշտ է, որ ԱՄՆ-ն հստակ հայտարարի իր դիրքորոշումըև անկեղծորեն դատապարտի միջուկային ենթակառուցվածքի վրա հարձակումը»,-ասել է նա իրանական հեռուստատեսության եթերում:
Նրա խոսքով՝ Իսրայելը Իրանի միջուկային ծրագրին վերաբերող որևէ համաձայնագիր չի ուզում:
«Մենք կարծում ենք, որ մեր առաջարկը կարող էր ուղի հարթել համաձայնագրի համար, և միանգամայն ակնհայտ է, որ իսրայելական ռեժիմը միջուկային խնդրի շուրջ որևէ համաձայնագիր չի ուզում, բանակցություններ չի ուզում, դիվանագիտություն չի ուզում, իսկ Իրանից դեմ ագրեսիան միջուկային բանակցությունների թեժ պահին վկայում է իսրայելական ռեժիմի՝ ցանկացած բանակցության հակազդելու մասին»,-նշել է Արաղչին։
Հիշեցնենք` հունիսի 13-ի վաղ առավոտյան Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ՑԱԽԱԼ) Իրանի դեմ լայնածավալ գործողություն սկսեց։ Իսրայելի իշխանությունները հայտարարեցին, որ գործողության նպատակն է կանխել հրեական պետության գոյությանը սպառնացող վտանգը, քանի որ, ըստ իրենց զինվորականների և հետախուզության տվյալների, Իրանը կարճ ժամանակում միջուկային զենք ստեղծելու հարցում անդառնալի կետի է մոտեցել։ Դրան հաջորդեցԻրանը հակահարձակումը Իսրայելի վրա։

Тегеран готов заключить соглашение, гарантирующее отсутствие ядерного оружия – МИД Ирана
Глава МИД Ирана Аббас Аракчи заявил о готовности исламской республики заключить соглашение, гарантирующее отсутствие у неё ядерного оружия. По его словам, сегодня в Маскате должен был состояться 6-ой раунд ядерных переговоров. Иран на отмененных переговорах в Омане хотел представить США предложения, которые могли привести к сделке по атому.
Министр утверждает, что Тегеран придерживается позиции о запрете распространения ядерного оружия. Иран был готов подтвердить, что ядерная программа носит мирный характер, что было зафиксировано в сделке 2015 г.
По его словам, 5 раундов переговоров с США шли в рамках этой логики. В 6-ом раунде Тегеран должен был представить американской стороне план возможного соглашения.
Аракчи при этом подчеркнул, что если цель договора — лишить Иран законных ядерных прав, то страна к такому не готова.
«Мы готовы к любому соглашению, направленному на то, чтобы не допустить появления у Ирана ядерного оружия, поскольку это наша собственная доктрина и убеждение, что ядерное оружие запрещено и священно. Конечно, если целью соглашения является лишение Ирана его ядерных прав, то естественно, что мы не готовы к такому соглашению», – сказал Аракчи.
Глава МИД Ирана также заявил, что они прекратят удары по Израилю, если тот остановит агрессию в отношении исламской республики.
«Мы защищаем себя, это самооборона. Естественно, если прекратится, мы также прекратим отвечать», – сказал он встрече с послами, транслировавшейся иранским телевидением.
Аракчи сообщил, что Иран получил от США по различным каналам послания, в которых утверждалось, что Вашингтон не участвовал и не будет участвовать в атаках Израиля. Министр заявил, что Тегеран этому не верит.
Соответсвенно, Иран ожидает от США осуждения атак Израиля на иранскую ядерную инфраструктуру, заявил Аракчи.
«Необходимо, чтобы США четко объявили свою позицию и искренне осудили атаку на ядерную инфраструктуру», – сказал он в эфире иранского телевидения.
По его словам, Израиль не хочет какого-либо соглашения, касающегося ядерной программы Ирана.
«Мы считаем, что наше предложение могло бы проложить путь к соглашению, и совершенно очевидно, что израильский режим не хочет никакого соглашения по ядерной проблеме, не хочет переговоров, не хочет дипломатии, а агрессия против Ирана в разгар ядерных переговоров свидетельствует о противодействии израильского режима любым переговорам», – отметил Аракчи.