Հովիկ Աբրահամյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել տնային կալանքը
Հակակոռուպցիոն դատարանը Հայաստանի նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառել տնային կալանքը։
Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Հովիկ Աբրահամյանի փաստաբան Երեմ Սարգսյանը։
«Տեղեկացնում ենք, որ Հովիկ Աբրահամյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և ենթադրյալ հանցավոր ծագում ունեցող գույքի՝ հողամասերի օրինականացման մեղադրանքներով, ապա նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան։
Շուրջ 7 ժամ տևած դատական նիստում մանրամասն ներկայացրել ենք մեղադրանքն անհիմն լինելու, այն հաստատող ապացույցներ քրեական վարույթում չլինելու վերաբերյալ մեր փաստարկված հիմնավորումները, ինչպես նաև այն, որ Հովիկ Աբրահամյանին նախկինում ևս նույն հոդվածներով մեղադրանք էր ներկայացված և խափանման միջոց էր կիրառված չհեռանալու մասին ստորագրությունը, որի պարագայում նա մշտապես պատշաճ վարքագիծ է դրսևորել, այդ 7 տարիների ընթացքում գործի քննությանը որևէ կերպ չի խոչընդոտել, ուստի դեռևս 2018-2019 թվականների ըթնացքում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա ներկայումս ներկայացված մեղադրանքով նրան կալանավորելու միջնորդություն ներկայացնելը բացարձակ անօրինական է։
Միջնորդության քննության արդյունքում Դատարանը որոշել է մերժել Հովիկ Աբրահամյանին կալանավորելու միջնորդությունը և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել տնային կալանքը»,-գրել է Սարգսյանը։

В отношении Овика Абрамяна избрана мера пресечения в виде домашнего ареста – адвокат
Адвокат Ерем Саргсян сообщил, что суд отказался удовлетворить ходатайство об аресте бывшего премьер-министра Армении Овика Абрамяна. Вместо этого в отношении него избрана мера пресечения в виде домашнего ареста.
«Уважаемые коллеги, поскольку вчера мы были заняты проведением следственных и процессуальных действий по делу Овика Абрамяна, а также участвовали в судебном заседании, у нас не было объективной возможности ответить на ваши звонки», – говорится в заявлении адвоката.
По его словам, в отношении Абрамяна возбуждено уголовное дело по обвинению в злоупотреблении должностными полномочиями и легализации имущества предположительно преступного происхождения, в частности – земельных участков. Следствие ходатайствовало о заключении под стражу.
«На заседании, длившемся около семи часов, мы подробно представили обоснованные доводы о необоснованности обвинений и отсутствии подтверждающих их доказательств. Мы также указали, что Абрамян ранее уже обвинялся по этим же статьям и на протяжении семи лет, находясь под подпиской о невыезде, проявлял добросовестное поведение и не препятствовал ходу расследования. Следовательно, ходатайство об аресте на основании материалов, собранных ещё в 2018–2019 годах, является абсолютно незаконным», – отметил Саргсян.
По итогам заседания суд отклонил ходатайство о заключении под стражу и избрал меру пресечения в виде домашнего ареста.