Նիկոլ Փաշինյանի մոտիվացիան և մեր հակառակորդների ամբողջական ցանկը․ «Մայր Հայաստանի» անելիքների մասին
Շատերը զարմանում կամ վրդովվում են, թե ինչու է Նիկոլ Փաշինյանը Կուրբան Բայրամ տոնի առիթով շնորհավորել Թուրքիայի նախագահ Էրդողանին և Ադրբեջանին։ Բա ի՞նչ աներ։ Ինքն իր տերերին է շնորհավորել և նրանցից ունի ակնկալիք, այլ ոչ թե հայ ժողովրդից, որի եկեղեցու դեմ թրքահաճո պայքար է սկսել։
Նիկոլ Փաշինյանն իր իշխանությամբ պարտական է Էրդողանին։ Առնվազն 2021–ի փետրվարից։
Նա նաև հույս ունի 3–րդ ժամկետի գնալ Էրդողանի ու Ալիևի օգնությամբ, քանզի նրանց առաջարկելու բան ունի, իսկ հայ ժողովրդին՝ չունի։
Նիկոլն Էրդողանին ու Ալիևին առաջարկում է Հայաստանը (Արցախն արդեն հանձնել է)։ Փոխարենն ակնկալում է իշխանության 3–րդ ժամկետի աջակցություն, իսկ եթե դա չստացվի, ապա անձնական անվտանգություն։ Նիկոլը չի ուզում Սահակաշվիլու օրն ընկնել։ Ինքը հույս ունի մնալ վարչապետի աթոռին կամ վատագույն դեպքում դառնալ Տիխանովսկայա։
Նիկոլը սեփական կաշին փրկելու խնդիր ունի։ Ինքը գիտի, թե ինչ է արել, ինչ է բերել հայ ժողովրդի գլխին և օբյեկտիվորեն վախենում է իշխանության կորստից։
Նիկոլը համաձայն կլինի, որ Հայաստանը վերանա, միայն թե ինքը պատասխան չտա։
Ահա այս ամենը պետք է հասկանալ, որպեսզի հստակ պատկերացնել Նիկոլ Փաշինյանի գործողությունների բուն մոտիվացիան։ Ինքը շատ լավ գիտի, որ խաբում է խաղաղության, բարիդրացիության ու տարատեսակ խաչմերուկների թեմաներով, ինչպես որ խաբում էր Արցախի ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանության մասով ու առավելևս խաբում էր «Արցախը Հայաստան է, և վե՛րջ» գոռալով։ Բայց ուրիշ ճար չունի։ Պետք է խաբի, որ փրկի իրեն, իր ընտանիքը և թալանածը։ Մնացածի վրա՝ թքած (այդ թվում ու առաջին հերթին իր թիմակից և աջակից կոչվածների վրա)։
Ներքաղաքական պայքարում պետք է այս ամենը շատ լավ հասկանալ, որպեսզի ճիշտ հաշվարկել հակաքայլերը և լավ պատկերացնել հակառակորդների ամբողջական ցանկը։ Էրդողանին ու Ալիևին պետք է բալանսավորել համարժեք գործընկերոջ միջոցով։ Մնացած խոսակցությունները դատարկաբանության ու հիմարության ոլորտից են։
Պետք է երկխոսել հանրության լայն շերտերի, այդ թվում՝ «Քաղաքացիական պայմանագրի» տարբեր հատվածների, պետական ապարատի հետ, քանզի նրանց մոտիվացիան հաստատ տարբերվում է Նիկոլի մոտիվացիայից։ Նրանց արած սրիկայություններն առանց էնտուզիազմի են (բացառությամբ մի 10 հոգու), իսկ դա այս կեղտոտ մթնոլորտում արդեն իսկ հարաբերականորեն դրական երևույթ կարելի է գնահատել։
Էրդողանի ու Ալիևի համար Նիկոլը նվեր է և «ղազ», որին օգտագործելու են մինչև վերջ։ Մեր խնդիրը Հայաստանին ու Նիկոլին տարանջատելն է, Նիկոլին հեռացնելն է։
Ցանկացած պարագայում անհրաժեշտ է առաջնորդվել այն կոդով, որ Հայաստանի հանդեպ մեր սերն ավելի բարձր պետք է լինի, քան Նիկոլի հանդեպ ատելությունը։ Դա նշանակում է, որ Նիկոլին անցնցում հեռացնելու տարբերակի վրա պետք է կենտրոնանալ։ Ցնցումայինը միշտ էլ կա ու կա, բայց դա հեչ ցանկալի չէ։ Մեր անելիքն այս ուղղությամբ է։

Мотивация Никола Пашиняна и полный список наших противников: о задачах движения «Мать Армения»
Многие удивляются или негодуют по части того, что Никол Пашинян поздравил с праздником Курбан-байрам президента Турции Эрдогана и Азербайджан. А что ему оставалось? Он поздравил своих хозяев, и связывает ожидания именно с ними, а не с армянским народом, против церкви которой он развернул туркоугодную борьбу.
Никол Пашинян обязан своей властью Эрдогану. Как минимум с февраля 2021-го.
Он также надеется пойти на 3-ий срок с помощью Эрдогана и Алиева, так как ему есть что предложить именно им, а не армянскому народу.
Никол предлагает Эрдогану и Алиеву Армению (Арцах он уже сдал). Взамен он ожидает поддержки в вопросе 3-го срока своего правления, а если не получится – личной безопасности. Никол не хочет удостоиться участи Саакашвили. Он надеется остаться в кресле премьера или, в худшем случае, стать Тихановской.
Никол решает задачу по спасению своей шкуры. Он знает, что натворил и что принес армянскому народу, поэтому объективно боится потери власти.
Никол согласится даже на потерю Армению – лишь бы не понести ответственности.
Именно всё это и нужно осознавать, чтобы четко представлять непосредственную мотивацию шагов Никола Пашиняна. Он прекрасно знает, что обманывает на тему мира, добрососедских отношений и разного рода перекрестков. Точно так же, как обманывал по части отстаивания права Арцаха на самоопределение и тем более – по части «Арцах – это Армения, и точка». Но у него нет другого выбора. Он должен обманывать, чтобы спасти себя, свою семью и награбленное. На остальных ему наплевать (в том числе и в первую очередь на своих так называемых соратников и сторонников).
Всё это нужно хорошо понимать во внутриполитической борьбе, чтобы правильно просчитать контршаги и знать полный список своих противников. Эрдогана и Алиева нужно уравновешивать посредством равнозначного партнёра. Все остальное – пустословие и глупости.
Нужно говорить с широкими слоями общества, в том числе с различными сегментами «Гражданского договора», с госаппаратом, поскольку их мотивация наверняка отличается от мотивации Никола. Содеянные ими подлости были без энтузиазма (за исключением десятка фигур), а это в нынешней грязной атмосфере – уже относительно положительное явление.
Для Эрдогана и Алиева Никол является подарком и приспешником, которого они используют до конца. Наша задача – отделить Армению от Никола, отстранить последнего от власти.
При любом раскладе нужно руководствоваться тем кодом, что наша любовь к Армении должна быть превыше, чем ненависть к Николу. Это означает, что нужно сфокусироваться на возможности отстранения Никола без потрясений. Вариант с потрясениями есть всегда, но он вовсе не желателен. Наши действия должны быть именно в указанном направлении.