ՀՀ-ն ցուցադրաբար չի վճարում ՀԱՊԿ-ին իր անդամավճարները. Կոնստանտին Զատուլին
Հայաստանը իր պարտավորությունները Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) առջև ցուցադրաբար չի կատարում։ «Газета.Ru»-ին տված հարցազրույցում նման տեսակետ է հայտնել Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ հարաբերությունների կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը։
Նա նշել է, որ «Երևանը ցանկանում է վերակողմնորոշվել դեպի Արևմուտք, բայց միևնույն ժամանակ շարունակում է օգտվել Ռուսաստանի հետ տնտեսական կապերից»։
«Ըստ իս, անդամավճարների չվճարումը ամենակարևոր պատճառը չէ ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի իրական մասնակցության քննարկման համար։ Ակնհայտ է, որ նրանք ցուցադրաբար չեն վճարում իրենց անդամավճարները, քանի որ կասեցրել են ՀԱՊԿ-ի շրջանակում ցանկացած համագործակցություն, բայց միևնույն ժամանակ շարունակում են մնալ Եվրասիական միությունում և, ավելին, իրենց բնակչության այն հատվածին, որն անհանգստացած է այդ հանգամանքից, փորձում են ապացուցել, թե այդ ամենը հնարավոր է. կարելի է դուրս գալ Ռուսաստանի հետ ռազմական համագործակցությունից, քաղաքական համագործակցությունից, վերակողմնորոշվել դեպի Արևմուտք, բայց միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանի և ՀԱՊԿ-ի ու Եվրասիական միության մյուս երկրների հետ այդ տնտեսական կապերի հիման վրա օգտվել տնտեսական կապերից և տնտեսական զարգացումից»,-նշել է նա։
Զատուլինը հավելել է, որ Հայաստանի ճակատագիրն ու ուղղությունը կորոշվեն հաջորդ տարի անցկացվելիք ընտրություններում, և նա հույս ունի, որ ժողովուրդնը ամեն ինչ դավաճանած կառավարությանը հարցեր է տալու։
«Իհարկե, աճում է խոսակցությունը այն մասին, թե այսպես ուր է գնում Հայաստանը։ Այդ խոսակցությունը ակնհայտորեն խոր բնույթ ունի, և Հայաստանի ճակատագիրը և նրա արտաքին քաղաքականության կողմնորոշումը կորոշվեն միայն հաջորդ տարի անցկացվելիք ընտրությունների արդյունքում։ Ես իսկապես հույս ունեմ, որ վերջապես Հայաստանում հարցեր կտան այն կառավարությանը, որն ամեն ինչ տանուլ տվեց, ամեն ինչ հանձնեց, ամեն ինչ դավաճանեց և շարունակում է մնալ կառավարություն»,-համոզմունք է հայտնել Զատուլինը։

Армения демонстративно не уплачивает взносы в ОДКБ – Константин Затулин
Армения не уплачивает взносы в Организацию Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) демонстративно. Таким мнением с «Газетой.Ru» поделился первый зампред комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин.
Он отметил, что «Ереван хочет переориентироваться на Запад, но при этом продолжает пользоваться экономическими связями с Россией».
«Я думаю, что неуплата взносов – это не самый главный повод к тому, чтобы обсудить реальное участие Армении в ОДКБ. Понятно, что они не уплачивают взносы демонстративно, поскольку они вообще приостановили любое сотрудничество в рамках ОДКБ, но при этом продолжают оставаться в Евразийском союзе и, более того, пытаются доказать своему населению, той части его, которая этим взволнована, что это все возможно: можно выйти из военного сотрудничества, политического сотрудничества с Россией, переориентироваться на Запад, но при этом испытывать удовольствие от экономических связей и развития экономики на почве этих экономических связей с Россией и другими странами ОДКБ и Евразийского союза», – сказал он.
По словам Затулина, судьба и направление Армении решится на выборах в следующем году, и он надеется, что народ задаст вопросы правительству, которое «все предало».
«Конечно, назревает разговор о том, куда дальше идет Армения. Этот разговор явно носит глубокий характер, и иначе, кроме как в результате выборов в будущем году судьба Армении и ее внешнеполитической ориентации не решится. Я очень надеюсь, что наконец-то в Армении зададут вопросы правительству, которое все проиграло, все сдало, все предало и продолжает оставаться правительством», – считает он.