Թմրամոլություն և խաղամոլություն․ ինչպես ստրկացնել հպարտ քաղաքացուն
Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության օրոք ՀՀ քաղաքացիների մի հսկայական հատված երկու բանից մեծ կախվածության մեջ է դրվել՝
1.թմրամոլություն
2.խաղամոլություն
Թմրամոլության և խաղամոլության տարածումն ունի երկու նպատակ՝
1.Շատ մեծ փող աշխատել (Վիվառոներն ու թմրանյութեր տարածողները միլիարդավոր դոլարներ են աշխատում ու երկրից դուրս տանում այդ գումարները․ ԱՆԻՖ–ի թալանը մանր չարաճճիություն է դրանց համեմատ)
2.Ստրկացնել ու ապուշացնել հանրությանը (հատկապես՝ երիտասարդներին)
Այս երկու նպատակն էլ իրենց հերթին ծառայում են մեկ այլ նպատակի՝ իշխանություն պահելուն, որն էլ պետք է ծառայի այս իշխանությունների դրսի տերերի աշխարհաքաղաքական նպատակներին։
Խաղամոլ ու թմրամոլ հանրությանը հեշտ է կառավարելը, ստրկացնելը, անհայրենիք դարձնելը, անտարբեր սարքելը։ Դրա համար էլ պետականորեն հովանավորվում է թմրամոլությունն ու խաղամոլությունը։ Իսկ դուք զարմանում եք, թե ինչու են խաղամոլության հովանավորները Մարզահամերգային համալիրը վարձակալել։ Դատելով ամենից՝ ցանկության դեպքում նրանք կարող էին նույնիսկ կառավարության կամ խորհրդարանի շենքում խրախճանք կազմակերպել։ Չէ՞ որ այս իշխանության հովանավորներն իրենք են։ Իրականում համեստություն են արել։ Թե չէ կարող էին կառավարության շենքի վրա գրել «Վիվառո», խորհրդարանի շենքի վրա՝ «Միկոնոս», կառավարական «դաչեքի» վրա՝ «Շնորհավոր նորապսակներին» և միջոցառումն այս երեք տարածքներում անել։
Հ․Գ․ «Անասնաֆերմայի» եզրափակիչ հատվածում նկարագրված է, թե ինչպես են ճոխության, ալկոհոլիկության, թալանի դեմ հեղափոխություն արած խոզերը խրախճանք կազմակերպում։ Օրուելի ստեղծագործությունը բոլոր ժամանակների համար է գրված։

Наркомания и игромания: как поработить гордого гражданина
При власти Никола Пашиняна значительная часть граждан РА была поставлена в сильную зависимость от двух вещей:
1. наркомания,
2. игромания.
Распространение наркомании и игромании преследует 2 цели:
1. Заработать очень большие деньги (букмекерские конторы и распространители наркотиков зарабатывают миллиарды долларов и вывозят эти средства из страны: на фоне этого хищение средств ANIF – мелкая шалость).
2. Поработить и отупить общество (особенно молодёжь).
Обе эти цели, в свою очередь, служат одной – удержанию власти, которая, в свой черед, должна обслуживать геополитические интересы внешних хозяев нынешней власти.
Состоящим из игроманов и наркоманов обществом легко управлять, его проще поработить, лишить родины, сделать равнодушным. Именно поэтому наркомания и игромания, по сути, поддерживаются на государственном уровне. А вы ещё удивляетесь, почему спонсоры игромании арендовали Спортивно-концертный комплекс. Судя по всему, при желании они могли бы устроить пир хоть в здании правительства или парламента. Ведь именно они являются покровителями этой власти. В реальности они ещё поскромничали. Могли бы, к примеру, повесить на здание правительства вывеску «Vivaro», на здание парламента – «Миконос», а на правительственную дачу – баннер «Поздравляем молодожёнов», и провести мероприятие сразу в трёх местах.
P.S. В концовке «Скотного двора» описывается, как свиньи, поднявшие революцию против роскоши, пьянства и грабежа, сами устраивают пир и предаются тем же порокам. Произведение Оруэлла, и вправду, на все времена.