Նիկոլ Փաշինյանի բանկային ռեկետը
Աղքատության, հարկերի, պետական պարտքի, տեղական ծառայության վճարների (քաղաքային տրանսպորտ, ավտոկայանատեղի և այլն) ու գների աճի ֆոնին աչք է ծակում հայաստանյան բանկերի շահութաբերության կտրուկ աճը:
2024թ. ՀՀ բանկերի զուտ շահույթը կազմել է 363 միլիարդ դրամ: Դա 900 միլիոն դոլարի չափ է: 363 միլիարդն ավելի քան 60 տոկոսով գերազանցում է 2023թ. շահութաբերությանը:
2025թ. առաջին երեք ամսում Հայաստանի բանկերի զուտ շահույթը կազմել է 100,6 մլրդ դրամ կամ ավելի քան 250 միլիոն դոլար, որը 17,5 մլրդ դրամով կամ 21%-ով գերազանցում է 2024-ի առաջին եռամսյակի արդյունքներին:
Բանկային ոլորտում արձանագրված գերշահույթները պայմանավորված են մի շարք գործոններով: Դրանցից են՝ ռուս-ուկրաինական պատերազմը, Ռուսաստանի դեմ կիրառվող արևմտյան պատժամիջոցները, ռուս ռելոկանտների ֆինանսական շարժերը և այլն: Հայաստանի բանկերն ու գործարարների մի նեղ շրջանակ շահում է միջնորդական գործունեությունից:
Բանկերի շահույթների վրա բացի արտաքին գործոններից ազդում են նաև ներքին գործոնները: Բանն այն է, որ բանկային գործարքները Հայաստանում թանկացել են: Ամեն ինչից միջնորդավճար է վերցվում, ընդ որում՝ անտրամաբանական: Բարձր են նաև վարկային տոկոսադրույքները: Բանկը ոչ թե օժանդակում է բիզնեսին, այլ փաստացի փայ է մտնում՝ զրոյական ռիսկով:
Վարկերի տակ կքած քաղաքացիների օգտին ու շահումով խաղերի դեմ խոսող Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալուց հետո խնդիրները խորացել են: ՀՀ քաղաքացիները ենթարկվում են վարկային ռեկետի, շահումով խաղերի կազմակերպիչները աստղաբաշխական եկամուտներ են ստանում:
Ստվերային տնտեսության դեմ պայքարի քողի տակ և անկանխիկ գործարքների լոզունգների ներքո Փաշինյանն ու իշխանական հովանավորությունը վայելող բանկային ոլորտը, շահումով խաղերի կազմակերպիչները դատարկում են ՀՀ քաղաքացիների գրպանները:
Փաշինյանն ուզում է տոտալ վերահսկողություն սահմանել դրամական շարժի վրա, ինչը նրա համար նաև քաղաքական վերահսկողության գործիք է: Ու եթե այս ամենին ավելացնում ենք այն, որ բանկային գաղտնիք կոչվածը վերացվել է, ապա ստանում ենք ֆինանսաքաղաքական բռնապետություն:
Փաշինյանն արագաչափերը և տեսախցիկները վերացնելու, քաղաքացիներին վարկային գերությունից ազատելու և նմանատիպ այլ խոստումների միջոցով խաբեց ՀՀ քաղաքացուն: Հիմա եկել է քաղաքացու վրեժի պահը: Նիկոլ Փաշինյանի ստերից ու ռեկետից տուժածների վրեժի ժամանակը:
Հ.Գ. Ի դեպ, հարևան Վրաստանի հետ մեր բանկային ծառայությունների գների համեմատությունն ի վնաս մեզ է: Այստեղ բառիս բուն իմաստով ֆինանսապես քերթում են քաղաքացուն:

Банковский рэкет Никола Пашиняна
На фоне роста бедности, налогов, государственного долга, местных сборов и платежей (городской транспорт, парковка и т.д.) и повышения цен бросается в глаза резкий рост прибыльности армянских банков.
Чистая прибыль банков Армении в 2024 году составила 363 миллиарда драмов, что эквивалентно 900 миллионам долларов. Эта сумма более чем на 60 процентов превышает прибыльность 2023 года.
За первые 3 месяца 2025 года чистая прибыль банков Армении составила 100,6 миллиарда драмов, что превышает 250 миллионов долларов. Это на 17,5 миллиарда драмов или 21% больше, чем результаты первого квартала 2024 года.
Сверхприбыли в банковском секторе обусловлены рядом факторов. К ним относятся российско-украинская война, западные санкции против России, финансовые операции российских релокантов и др. Армянские банки и узкий круг бизнесменов получают выгоду от посреднической деятельности.
На прибыль банков, помимо внешних факторов, влияют также внутренние факторы. Дело в том, что банковские операции в Армении стали дороже. Сборы за посредничество взимаются почти с каждой операции, причем порой необоснованно. Высоки также процентные ставки по кредитам. Банк не поддерживает бизнес, а фактически вступает с ним в долю с нулевым риском.
После прихода к власти Никола Пашиняна, заявлявшего до этого об оказавшихся под долговым бременем гражданах и противостоянии азартным играм, проблемы только усугубились. Граждане Армении подвергаются кредитному рэкету, а организаторы азартных игр получают астрономические доходы.
Под прикрытием борьбы с теневой экономикой и лозунгов о безналичных расчетах Пашинян и банки, находящиеся под покровительством властей, а также организаторы азартных игр опустошают карманы граждан Армении.
Пашинян хочет установить тотальный контроль над денежными потоками, что является для него также инструментом политического контроля. А если добавить к этому отмену так называемой банковской тайны, то мы получаем финансово-политическую диктатуру.
Пашинян обманул граждан Армении обещаниями ликвидировать придорожные спидометры и камеры, освободить людей от кредитного рабства и другими подобными заверениями. Теперь настало время мести граждан. Время мести пострадавших от лжи и рэкета Никола Пашиняна.
P.S. Кстати, сравнение цен на банковские услуги с соседней Грузией не в нашу пользу. У нас граждан буквально обдирают финансово.