Գյումրիում արձանագրվել են ընտրախախտումներ (լուսանկար, տեսանյութ)
Գյումրիում արձանագրվել են տեսանկարահանման կարգի խախտումներ։ Այս մասին հայտնում է Պառլամենտարիզմի զարգացման միջազգային կենտրոնի հետ համատեղ «Հայաքվե» դիտորդական առաքելությունը։
«Մարտի 30-ին, ժամը՝ 02:20-ի շրջակայքում, տեսանկարահանող սարքերի տեսադաշտից դուրս էին՝ 31/7, 31/12, 31/45, 31/49, 31/79 տեղամասային կենտրոններում ընտրողների գրանցում իրականացնող տեխնիկական սարքավորումները:
«ՀՀ ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ իրականացնում է ընտրական տեղամասերից քվեարկության ընթացքի, քվեարկության արդյունքների ամփոփման գործընթացի և ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովների նիստերի տեսանկարահանում և միաժամանակյա համացանցային հեռարձակում՝ ուղիղ ժամանակային ռեժիմում՝ հատուկ ստեղծված կայքի (կայքերի) միջոցով:
Հեռարձակման ժամանակ տեսագրության վրա պետք է տեսանելի լինեն իրական ժամանակը և տեղամասային կենտրոնի համարը։
Տեսանկարահանումը պետք է իրականացվի անշարժ տեսախցիկների միջոցով: Տեսախցիկների տեսադաշտում պետք է լինեն քվեատուփը, ընտրողների գրանցման, քվեարկության ծրարների ու քվեաթերթիկների հատկացման և քվեարկության արդյունքների ամփոփման գործընթացները:
Տեսանկարահանումը և համացանցային հեռարձակումը պետք է իրականացվեն սահմանված՝ քվեարկության գաղտնիության սկզբունքի պահպանմամբ:
Ի դեպ՝ 31/33, 31/55, 31/78, 31/82 տեղամասերում քվեաթերթիկները տեղադրված չէին չհրկիզվող պահարանում: Սա համարվում էր խախտում, մինչ՝ 2022 թվականի հունիսի 30-ը, երբ «Տեղամասային ընտրական հանձնաժողովին հատկացված ընտրական փաստաթղթերի և այլ պարագաների պահպանման կարգը սահմանելու մասին» Կենտրոնական ընտրական հանձնաժովովի որոշման մեջ փոփոխություն կատարվեց՝ հանելով քվեաթերթիկը պահպանվող առարկաների ցանկից»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Գյումրիի 31/05 ընտրատեղամասում «ՀայաՔվեի» դիտորդներն ընտրախախտում են արձանագրել:
Ընտրողների ցուցակը բացարձակ հասանելի չէ քաղաքացիների համար:
Քիչ առաջ Yerkir.am-ը տեղեկություն ստացավ, որ Գյումրու ընտրատեղամասերից մեկում (գտնվում է 7-րդ դպրոցի մոտ) Երևանի գրանցում ունեցող մարդիկ փորձել են մասնակցել ընտրություններին, սակայն Վարդան Ղուկասյանի վստահված անձինք թույլ չեն տվել:
Գյումրիում 31/53 տեղամասի մոտ, որտեղ պետք է քվեարկության գա ՔՊ-ի թեկնածու Սարիկ Մինասյանը, քիչ առաջ քաղաքացիներից մեկը տեղամասում հայտարարեց, որ քվեարկելու է եկել մեկը, որ Ախուրյանի բնակիչ է:
«Ախուրյանցին ի՞նչ գործ ունի այստեղ»,-հայտարարեց նա, իսկ արդեն դրսում NEWS.am-ին ասաց, որ այդ անձը ախուրյանցի է, այնտեղ է ապրում:
Բացի այդ, այստեղ ևս մի միջադեպ եղավ. Մի երիտասարդ քվեարկելու էր եկել տարեց մարդու հետ, ասաց, որ տարեցը չի կարող քվեարկել, քանի որ խնդիր ունի և ինքը պետք է օգնի, թեև արտաքինից որևէ խնդիր չէր երևում: Նրանք միասին քվեարկեցին, դուրս եկան:
«Հայաքվե» դիտորդական առաքելությունը տեսագրություններ է տարածել Գյումրուց, ՔՊ-ի կողմից ավագանու ընտրության ժամանակ հերթական խախտման վերաբերյալ:
«Գյումրիում ՔՊ թեկնածուի պաստառով կանգառասրահը գտնվում է ընտրատեղամասից 33 մետր հեռավորությամբ, մինչդեռ պետք է լիներ առնվազն 50 մետր:
«Գյումրու տեղամասերից մեկի դիմաց` 50 մետրից պակաս հեռավորությամբ, փակցված է ՔՊ թեկնածուի պաստառը։
Այն տեսանելի է դեպի ընտրատեղամաս մուտքից»,-նշել են նախաձեռնությունում:
Մեկ այլ նմանատիպ խախտում արձանագրվել է նաև Գյումրիի 31/39 տեղամասի դիմաց, որտեղ Սարիկ Մինասյանի գովազդային պաստառը ընտրատարածքից 44 մետր հեռավորության վրա:
Քիչ առաջ Yerkir.am-ը տեղեկություն ստացավ, որ Գյումրու ընտրատեղամասերից մեկում (գտնվում է 7-րդ դպրոցի մոտ) Երևանի գրանցում ունեցող մարդիկ փորձել են մասնակցել ընտրություններին, սակայն Վարդան Ղուկասյանի վստահված անձինք թույլ չեն տվել։
Պառլամենտարիզմի զարգացման միջազգային կենտրոնի գործադիր բտնօրեն Գոհար Մելոյանը մի քանի ընտրախախտումների մասին է ահազանգել: