Արցախում Ադրբեջանը հետևողականորեն nչնչացնnւմ է հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը
Ադրբեջանը մշտապես իր ենթակայության տակ գտնվող տարածքներում հետևողականորեն ոչնչացրել է հայկական մշակութային կոթողները, եկեղեցիներն ու հուշարձանները, իսկ 44-օրյա պատերազմից հետո այդ հանցավոր գործելակերպը ստացավ ավելի մասսայական բնույթ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղում հայկական պատմամշակութային ժառանգության առանձին կտորներ վերջին շրջանում նույնպես ոչնչացվել են ադրբեջանցի վանդալների կողմից։
Բոլոր տարածքներում կան ավերված ու պղծված եկեղեցիներ, հուշարձաններ։ Դրանց թվում են Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոցը, Կանաչ ժամը, Հադրութի Մոխրենիս գյուղի Սուրբ Սարգիս եկեղեցին, որը հիմնահատակ ավերվել է, իսկ Բերձորի Սուրբ Հարություն եկեղեցին վերածվել է մզկիթի։
Ադրբեջանցիների վայրագությունները պայմանավորված են այն հանգամանքով, որ կա հստակ ցուցում Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից՝ ոչնչացնել, փոշիացնել այն ամենը, ինչ հայկական է, իսկ եթե հնարավոր չէ մեր կարևորագույն հուշարձանները օրը ցերեկով, ամբողջ աշխարհի աչքերի առջև վերացնել, դրանք ներկայացնում են որպես ոչ հայկական։ Փաստացի սա նույն քաղաքականության շարունակությունն է, որի նպատակն իրենց վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում հայկական հետքի մաքրումն է՝ այնպես, ինչպես ժամանակին արեցին Նախիջևանում, որտեղ այսօր որևէ հայկական եկեղեցի, պատմամշակութային հուշարձան, հայկական արձանագրություն չի մնացել։
Ստորև բերված օրինակներն ասվածի լավագույն ապացույցն են։
Վանդալիզմի ամենավառ դեպքերից է Մարտակերտի շրջանի Վանքասար եկեղեցին, որը գտնվում է Ստեփանակերտից Մարտակերտ տանող ճանապարհին։ Ադրբեջանական Experience Azerbaijan աքաունթը X հարթակում հրապարակել է տեսանյութ, որտեղ երևում է, թե ինչպես են գմբեթի խաչը հանում եկեղեցուց։
Քարվաճառի շրջանի Ծար գյուղի Սուրբ Սարգիս և Սուրբ Գրիգոր եկեղեցիները դարձան ադրբեջանական մշակութային վանդալիզմի հերթական զոհը։ Լուսանկարներից պարզ է դառնում, որ եկեղեցու տարածքում արդեն սկսվել են շինարարական աշխատանքները, հանվել է Սուրբ Սարգիս եկեղեցու խաչը՝ արձանագրություններով քարերից մեկը, և եկեղեցու տարածքում նույնպես խաչքարերի բեկորներ չկան։
Ադրբեջանական վանդալիզմի հաջորդ զոհը Ստեփանակերտի Անդրանիկի փողոցի հուշարձանն է։ Ադրբեջանը շարունակում է իրականացնել վանդալիզմի պետական քաղաքականությունը Լեռնային Ղարաբաղում։
Ադրբեջանցիների կողմից վանդալիզմի հերթական օրինակը ցուցադրող տեսանյութում երևում է, թե ադրբեջանցիներն ինչպես են շարունակում ավերել տեղի հայկական մշակույթը՝ քանդելով «Արմենիա» հյուրանոցը, ինչպես նաև մշակույթի ու երիտասարդության պալատը։
Սոցիալական ցանցերում հրապարակված այս տեսանյութը Քաշաթաղի (Լաչին) շրջանից է, որտեղ երևում է, որ Զորախաչ եկեղեցուց խաչեր են հանվել։ Սա պատմությունը խեղաթյուրելու ակնհայտ քայլ է։ Զորախաչի եկեղեցին գտնվում է Բերձորից 52 կիլոմետր հյուսիս, Խաքարի գետի Շալվա վտակի ձախ ափին՝ Արախիշ գյուղի մոտ։
Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական վանդալիզմի և կրոնական ահաբեկչության այս դրվագը խիստ մտահոգության տեղիք է տալիս։ Ադրբեջանցի մի քանի զինվորներ մտել են հայկական եկեղեցի և քանդել խաչը։ Ցավոք, միջազգային հանրությունը ոչ մի քայլ չի ձեռնարկել այս և նմանատիպ այլ գործողությունները կանխելու համար։
Հայտնի է դարձել, որ ադրբեջանցիները Ստեփանակերտում քանդել են հայ գրող Խաչատուր Աբովյանի հուշարձանը։
Քաշաթաղի շրջանի Աղանուս գյուղում ադրբեջանցի վանդալները քանդել են խաչքար-հուշարձանը։
Ադրբեջանցիները Ստեփանակերտում քանդել են Խորհրդային Միության մարշալ, ԽՍՀՄ կրկնակի հերոս Հովհաննես Բաղրամյանի հուշարձանը։
Լեռնային Ղարաբաղում քանդել են Արցախյան և Հայրենական մեծ պատերազմների զոհերին նվիրված հուշարձանը։
Ստեփանակերտում ադրբեջանցի վանդալները քանդել են նաև Կովկասի բոլշևիկների առաջնորդ, Բաքվի ժողովրդական կոմիսարների խորհրդի նախագահ Ստեփան Շաումյանի հուշարձանը։
Հայտնի է դարձել, որ ադրբեջանցիները քանդել են ՀԽՍՀ ժողկոմի առաջին նախագահ Ալեքսանդր Մյասնիկյանի հուշարձանը։
Ադրբեջանցիները հանել են նաև ամերիկահայ բարերար, Հայաստանի ազգային հերոս Ալեք Մանուկյանի հուշարձանը։
Եվ կրկին վանդալները շարունակում են պայքարել հայկական հուշարձանների դեմ։ Նրանք հանել են նաև հայազգի խորհրդային ծովակալ Իվան Իսակովին (Հովհաննես Տեր-Իսաակյան) նվիրված հուշարձանը։
Քանի դեռ Ադրբեջանի իշխանությունների նկատմամբ միջազգային հանրության կողմից չի ցուցաբերվում կոշտ վերաբերմունք, նրանք շարունակելու են իրենց բարբարոսական քաղաքականությունը հայկական հուշարձանների նկատմամբ, հետևաբար այդ ամենը պետք է արձանագրվի, դրանց վերաբերյալ պատրաստվեն փաստական նյութեր և փոխանցվեն համապատասխան միջազգային կառույցներին, որպեսզի վերջիներս էլ իրենց հերթին ճնշում գործադրեն Ադրբեջանի վրա և վերջ տան հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման քաղաքականությանը, որը որդեգրել է Ադրբեջանը։

В Нагорном Карабахе азербайджанцы последовательно уничтожают армянское культурно-историческое наследие (фото, видео)
Азербайджан на подконтрольных ему территориях постоянно последовательно уничтожал армянские культурно-исторические памятники, церкви и монументы. После 44-дневной войны эта преступная практика стала более массовой.
Как сообщает «Арменпресс», отдельные объекты армянского культурно-исторического наследия в Нагорном Карабахе недавно также были уничтожены азербайджанскими вандалами. Во всех районах разрушены и осквернены церкви и памятники. Среди них храмы –«Сурб Казанчецоц» и «Зеленая церковь» в Шуши, полностью разрушена церковь Сурб Саргиса в селе Мохренис в Гадруте, а бердзорская церковь Сурб Арутюн (Святого Воскресения) превращена в мечеть.
Зверства и вандализм осуществляются под четким указанием руководства Азербайджана уничтожить, стереть в порошок все армянское. Если же разрушение невозможно в силу всемирой известности важнейших армянских памятников, да еще средь бела дня, на глазах у всего мира, то они преподносятся как неармянские.
По сути, это продолжение той же политики, целью которой является зачистка армянских следов на подконтрольных Азербайджану территориях, как это было проделано когда-то в Нахиджеване, где сегодня не осталось ни армянских церквей, ни культурно-исторических памятников, ни армянских надписей. Приведенные ниже примеры являются лучшим подтверждением сказанного.
Одним из наиболее очевидных случаев вандализма является церковь Ванкасар Мартакертского района, расположенная по дороге из Степанакерта в Мартакерт. Аккаунт «Азербайджанский опыт Азербайджана» опубликовал на платформе X видео, где видно, как с купола церкви снимают крест.
Очередной жертвой азербайджанского вандализма стали церкви Святого Саргиса и Святого Григора села Цар в Карвачарском (Кельбаджарском) районе. По фотографиям видно, что на территории церкви уже начались строительные работы, крест церкви Святого Саргиса, один из камней с армянскими надписями, снят, фрагментов хачкаров на территории церкви тоже нет.
Очередная жертва азербайджанского вандализма – памятник на улице Андраника в Степанакерте. Азербайджан продолжает реализовывать государственную политику вандализма в Нагорном Карабахе. На видео, демонстрирующем очередной пример вандализма азербайджанцев, видно, как они продолжают уничтожать местную армянскую культуру, разрушая гостиницу «Армения», а также Дворец культуры и молодежи.
Это опубликованное в социальных сетях видео снято в Кашатахском (Лачинском) районе. Видно, как с церкви Зорахач сняли кресты. Это очевидный шаг по искажению истории. Церковь Зорахач расположена в 52 километрах к северу от Бердзора, на левом берегу притока Шалва реки Хакари, недалеко от села Арахиш.
Этот эпизод азербайджанского вандализма и религиозного терроризма в Нагорном Карабахе вызывает серьезную обеспокоенность. Несколько азербайджанских солдат вошли в армянскую церковь и разрушили крест. К сожалению, международное сообщество не предприняло никаких шагов для предотвращения этих и других подобных действий.
Стало известно, что азербайджанцы разрушили памятник армянскому писателю Хачатуру Абовяну в Степанакерте.
Азербайджанские вандалы разрушили памятник-хачкар в селе Аганус Кашатагского района. Азербайджанцы разрушили памятник Маршалу Советского Союза, дважды Герою СССР Ованнесу Баграмяну в Степанакерте.
В Нагорном Карабахе снесли памятник, посвященный жертвам Арцахской и Великой Отечественной войн.
В Степанакерте азербайджанские вандалы также уничтожили памятник лидеру большевиков на Кавказе председателю Бакинского Совета народных комиссаров Степану Шаумяну. Стало известно, что азербайджанцы разрушили памятник первому председателю Народного комитета Армянской ССР Александру Мясникяну. Азербайджанцы также снесли памятник американскому армянскому филантропу, национальному герою Армении Алеку Манукяну.
Снесен также памятник советскому адмиралу армянской национальности Ивану Исакову (Ованнесу Тер-Исаакяну). До тех пор, пока международное сообщество не проявит жесткое отношение к властям Азербайджана, они будут продолжать свою варварскую политику в отношении армянских памятников, следовательно все это должно быть зафиксировано, фактические материалы должны быть подготовлены и переданы соответствующим международным структурам, чтобы последние в свою очередь оказали давление на Азербайджан и положили конец проводимой Азербайджаном политике уничтожения армянского культурного наследия.