«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ բեռնափոխադրումների սակագները 2012 թվականին կնվազեն մոտ 9%-ով
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Շեվկետ Շայդուլլինի հրամանով հաստատված է Ընկերության Սակագնային քաղաքականությունը 2012 թվականի համար, որը մշակված է 2012 թվականի ԱՊՀ երկրների երկաթուղիների միջազգային բեռնափոխադրումների Սակագնային քաղաքականության հիման վրա: ՀԿԵ Սակագնային քաղաքականության համաձայն, բեռնափոխադրման սակագները 2012 թվականին կկրճատվեն միջինում 9%-ով:
2012 թվականի «ՀԿԵ» ՓԲԸ Սակագնային քաղաքականությունը, ինչպես նաև 2009-2011 թթ. քաղաքականությունը, ուղղված է լինելու Հայաստանի տնտեսության խթանմանը ճգնաժամի պայմաններում, փոխադրումների ներքին շուկայի զարգացմանը, երկաթուղային բեռնափոխադրումների մրցունակության բարձրացմանը և Ընկերության տնտեսության նկատմամբ հավասարակշռված մոտեցմանը:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ սակագների ձեվավորման համար հիմք են հանդիսանում ԱՊՀ երկրների Սակագնային համաձայնագրի դրույթները, Հայաստանի տնտեսական հիմնական ցուցանիշները և կանխատեսումները, արդյունաբերության զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև Ընկերության Տնօրենների խորհրդի կողմից հաստատվող բյուջետային ցուցանիշները:
Փաստաթղթի համաձայն՝ 2012 թվականի հունվարի 1-ից մինչեվ մարտի 31-ը ներառյալ  միջազգային բեռնափոխադրումների ժամանակ կիրառվելու է շվեյցարական ֆրանկ - ԱՄՆ դոլար հաշվարկման գործակից՝ 0,81 չափով և շվեյցարական ֆրանկ – եվրո հաշվարկման գործակից՝ 1,22 չափով:
Միեվնույն ժամանակ, 2012 թվականի առաջին եռամսյակում՝ միջազգային հաղորդակցությունում փոխադրման սակագնի հաշվարկման ժամանակ կգործեն հետեվյալ շտկման գործակիցները՝

Тарифы на грузоперевозки ЗАО «ЮКЖД» в 2012 году сократятся на 9%
Тарифная политика ЗАО «Южно-кавказская железная дорога» (ЮКЖД) на 2012 фрахтовый год предусматривает снижение тарифов на грузоперевозки в среднем на 9%. Об этом сообщает пресс-служба компании.
Приказом генерального директора ЗАО «ЮКЖД» Шевкета Шайдуллина утверждена Тарифная политика (ТП) компании на 2012 фрахтовый год, разработанная с учетом положений ТП на перевозку грузов в международном сообщении железных дорог государств-участников СНГ на 2012 фрахтовый год.
Как отмечается в сообщении пресс-службы компании, в соответствии с документом, тарифы ЮКЖД на грузоперевозки в 2012 году сократятся в среднем на 9%.
Тарифная политика ЗАО «ЮКЖД» на 2012 год, также как и в 2009 - 2011 годах, будет направлена на поддержку экономики Армении в кризисных условиях, развитие внутреннего рынка перевозок, повышение конкурентоспособности железнодорожных перевозок и сбалансированный подход к экономике предприятия в целом.
Основой для формирования тарифов ЗАО «ЮКЖД» являются положения Тарифного соглашения стран СНГ, данные по общеэкономической ситуации в Республике Армения за предыдущий период и прогноз на будущее, структура существующих грузопотоков, проекты развития промышленных предприятий Армении, а также бюджетные показатели, утверждаемые Советом директоров Компании.
В соответствии с документом, при перевозке грузов в международном сообщении с 1 января по 31 марта 2012 года включительно, при пересчете ставок ТП ЗАО «ЮКЖД», установленных в швейцарских франках, будут применяться коэффициенты: в доллары США в размере 0,89, в евро в размере 1,22.