Անդրանիկ Թևանյան․ Հայաստանի և Փաշինյանի խիստ հակասող շահերը․ հրաժարական, արտահերթ ընտրություններ կամ ցնցումներ
Ալիևը հայտարարեց, որ պատերազմ է սկսելու Հայաստանի դեմ ու այն դարձնելու է «Արևմտյան Ադրբեջան»։ Նա Նիկոլ Փաշինյանին առաջարկում է դա անել սեփական ձեռքերով՝ հակառակ դեպքում սպառնալով խնդիրը լուծել ուժով։
Դատելով ամենից՝ Փաշինյանն ընտրել է ՀՀ–ն ներսից ապամոնտաժելու Ալիևի առաջարկը։ Իր դրսի տերերը Բայդենի գլխավորությամբ «մահանում» են, բայց Փաշինյանի գիծը մնում է նույնը, քանզի դա իր սեփական կաշին փրկելու միակ տարբերակն է։
Համաձայն այդ գծի՝ Հայաստանը պետք է դառնա հակառուսական ու հակաիրանական։ Արցախը հանձնելն առաջին փուլն էր։ Հիմա Փաշինյանի համար եկել է Հայաստանը հանձնելու փուլը։
Արարատ Միրզոյանը խոստովանում է, որ իրենց «խաղաղության» օրակարգը տապալվել է։ Ու որպես «մխիթարանք» և անվտանգության ապահովման «երաշխիք» հայտարարում է այն մասին, որ շուտով կարող է ԱՄՆ–ի հետ ռազմավարական երկխոսությունը բարձրացվի ռազմավարական գործընկերության մակարդակի։ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած կառավարությունն էլ հավանություն է տալիս «Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին:
Այս ամենն արվում է քարոզչական փուչիկը փչելու համար։ ԱՄՆ–ը և ԵՄ–ն անվտանգության ոչ մի երաշխիք չեն կարող ու չեն ուզում տալ Հայաստանին։ Իրենց խնդիրը ՌԴ–ին ու Իրանին վնասելն է։ Եթե դրա համար պետք է զոհաբերվի Հայաստանը, ապա իրենք խնդիր չեն տեսնում։ Հայաստանի կործանման հարցում խնդիր չի տեսնում նաև Նիկոլ Փաշինյանը, ում ապահով ապաստանն արևմտաթուրքական շրջանակները, «ա լյա» Տիխանովսկայա, խոստացել են միայն հակառուսական ու հակաիրանական կուրսը մինչև վերջ տանելու դեպքում։
«Ռազմավարական գործընկերության» և «ԵՄ–ին անդամակցելու» բլեֆները նաև ներքին փոքրացող պողոսաքանակի համար են արվում՝ «Քանի հոգու էլ խաբենք ու հիմարի տեղ դնենք՝ էլի «քյար» է» տարբերակով։
Եվ այսպես, Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանը տանում է դեպի սպանդանոց՝ սեփական կաշին փրկելու համար։ Հայաստանն այս պայմաններում ունի այլընտրանք․
–քաղաքական «սպանդանոց» տանել Նիկոլ Փաշինյանին,
–Ռուսաստանի հետ վերականգնել դաշնակցային ու ռազմավարական կապերը,
–հայ–ադրբեջանական հարաբերությունները կարգավորել բացառապես ռուսական միջնորդությամբ՝ 2020–ի նոյեմբերի 9–ին ու դրան հաջորդած ժամանակահատվածում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջնորդությամբ ձեռքբերված եռակողմ համաձայնությունների շրջանակներում,
–Իրանի հետ խորացնել կապերը, իրականացնել համատեղ զորավարժություններ,
–աշխատել Հայաստանը կոմունիկացիոն խաչմերուկ դարձնելու ուղղությամբ, ինչը կարող է դառնալ իրական խաղաղության կարևորագույն երաշխիքներից մեկը։
Հ․Գ․։ Նիկոլ Փաշինյանը կա՛մ անձնական անվտանգության երաշխիքներով պետք է հրաժարական տա ու փախչի այստեղից, կա՛մ Հայաստանին սպասում են լրջագույն արտաքին ու ներքին ցնցումներ, որոնց մեր պետությունը կարող է չդիմանալ։
ՀՀ բոլոր առողջ ուժերի խնդիրը պետք է լինի Փաշինյանին անցնցում հեռացնելը։ Տարբերակներից մեկը Փաշինյանի հրաժարականն է՝ արտահերթ ընտրությունների անցկացմամբ։

Противоречащие друг другу интересы Армении и Пашиняна: отставка, внеочередные выборы или потрясения – Андраник Теванян
Алиев заявил, что начнет войну с Арменией и превратит ее в «Западный Азербайджан». Он предлагает Николу Пашиняну сделать это собственными руками, угрожая в противном случае решить вопрос силой.
Судя по всему, Пашинян выбрал предложение Алиева демонтировать РА изнутри. Его внешние хозяева во главе с Байденом «умирают», но линия Пашиняна остается прежней, поскольку это – единственный вариант спасения своей шкуры.
Согласно этой линии, Армения должна стать антироссийской и антииранской. Сдача Арцаха была первым этапом. Сейчас для Пашиняна настал этап сдачи Армении.
Арарат Мирзоян признается, что их повестка «мира» провалилась. И в качестве «утешения» и «гарантии» обеспечения безопасности заявляет о том, что скоро стратегический диалог с США может быть поднят на уровень стратегического партнерства. Правительство же Никола Пашиняна одобряет проект закона РА «О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз».
Всё это предпринимается для раздутия пропагандистского пузыря. США и ЕС не могут и не хотят давать Армении каких-либо гарантий безопасности. Их задачей является нанесение вреда России и Ирану. Если для этого нужно пожертвовать Арменией, то они не видят в этом никакой проблемы. В вопросе краха Армении никакой проблемы не видит также Никол Пашинян, надежное убежище которому (а-ля Тихановская) западно-турецкие круги обещали лишь после довершения его антироссийского и антииранского курса.
Блефы вроде «стратегическое партнерство» и «членство в ЕС» предпринимаются также для стремительно сокращающейся «погосной» массы – по варианту «Скольких бы ни обманул и оболванил – и то дело».
Итак, Никол Пашинян ведет Армению на убой ради спасения своей шкуры. В этих условиях у Армении есть альтернатива:
– отправить на политический «убой» самого Никола Пашиняна,
– восстановить союзнические и стратегические связи с Россией,
– урегулировать армяно-азербайджанские отношения исключительно при российском посредничестве – в рамках достигнутых 9 ноября 2020-го и после этого трехсторонних соглашений при посредничестве президента РФ Владимира Путина,
– углубить связи с Ираном, провести совместные военные учения,
– работать в направлении превращения Армении в коммуникационный перекресток, что может стать одной из важнейших гарантий реального мира.
P.S. Либо Никол Пашинян должен подать в отставку и сбежать отсюда под гарантии личной безопасности, либо Армению ожидают серьезнейшие внешние и внутренние потрясения, которые наша страна может не выдержать.
Задачей всех здоровых сил в РА должно быть отстранение Пашиняна без потрясений. Одним из вариантов этого является отставка Пашиняна с проведением внеочередных выборов.