ԱՄՆ-ն ցանկանում է Հայաստանը դարձնել հակառուսական հենակետ. Անդրեյ Կլիմով (տեսանյութ)
ՌԴ Դաշնային խորհրդի միջազգային հարցերով կոմիտեի փոխնախագահ Անդրեյ ԿլիմովըAlpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության մամուլի բյուրոյի հայտարարությունն այն մասին, որ ԱՄՆ-ը նախապատրաստում է Հայաստանը դեպի Արևմուտք վերակողմնորոշելու գործողություն:
«Կարծում եմ, որ այդ հայտարարությունը հիմնավորված է։ Ես պատրաստ եմ լիովին համաձայնել Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության այս հաղորդագրությանը և ավելացնել, որ մենք ինքներս և՛ կուսակցական դիվանագիտության, և՛ խորհրդարանական դիվանագիտության գծով, ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հանդիպումների ժամանակ բազմիցս զգուշացրել ենք մեր հայ գործընկերներին նման սպառնալիքների և Վաշինգտոնի ցանկության մասին: Համենայնդեպս, Հայաստանը Կովկասում հակառուսական հենակետ դարձնելու ցանկություն եղել է մինչև վերջերս»,-ասել է Կլիմովը։
Նրա կարծիքով՝ տասնամյակներ շարունակ Միացյալ Նահանգները գիտակցաբար Ռուսաստանի շուրջ լարվածության գոտիներ է ստեղծել։
«Մենք տեսնում ենք այդ սպառնալիքը, դրա մասին անկեղծորեն խոսում ենք մեր հայ գործընկերների հետ, նրանց, ում հետ մենք հարաբերություններ ունենք, և կարծում ենք, որ դա առաջին հերթին կվնասի Հայաստանին և նրա ժողովրդին։ Իսկ թե ինչ քաղաքականություն կընտրի ԱՄՆ-ը Թրամփի երդմնակալությունից հետո (ԱՄՆ ընտրված նախագահ), սպասենք և կտեսնենք։ Ամեն դեպքում, ԱՄՆ-ում դեռ կան մարդիկ, որոնք կարծում են, որ որքան բարդ է կյանքը Ռուսաստանում, այնքան լավ: Տասնամյակներ շարունակ Միացյալ Նահանգները գիտակցաբար լարվածության գոտիներ է ստեղծել մեր շուրջը, որպեսզի, ինչպես իրենք են ասում, այդ խնդիրներով ծանրաբեռնեն Ռուսաստանը և ազատվեն մեզանից՝ որպես աշխարհաքաղաքական մրցակից։ Նման ռազմավարություն Վաշինգտոնն իրականացրել է տասնամյակներ շարունակ»,-եզրափակել է Կլիմովը։
ՌԴ Դաշնային խորհրդի միջազգային հարցերով կոմիտեի փոխնախագահ Անդրեյ Կլիմովը Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության մամուլի բյուրոյի հայտարարությունն այն մասին, որ ԱՄՆ-ը նախապատրաստում է Հայաստանը դեպի Արևմուտք վերակողմնորոշելու գործողություն:

США хотят сделать из Армении антироссийский оплот – Андрей Климов (видео)
Зампред комитета Совета Федерации по международным делам Андрей Климов прокомментировал «Alpha News» заявление пресс-бюро Службы внешней разведки России о том, что США готовят операцию по переориентации Армении на Запад.
«Я считаю, что это заявление абсолютно обосновано. Я готов полностью солидаризироваться с данным сообщением Службы внешней разведки России и добавить, что мы сами и по линии партийной дипломатии, и по линии парламентской дипломатии, как на двусторонних встречах, так и на многосторонних встречах неоднократно предупреждали наших армянских коллег о такого рода угрозах и о желании Вашингтона. У США имелось такое желание сделать из Армении антироссийский оплот на Кавказе, которое по крайней мере было до самого последнего времени», – сказал Климов.
По мнению сенатора, в течение многих десятилетий Соединенные Штаты сознательно создавали вокруг России зоны напряжения.
«Мы видим эту угрозу, говорим об этом откровенно нашим армянским партнерам, с кем мы имеем отношения, и полагаем, что это пойдет во вред, прежде всего Армении и ее народу. А какую политику изберут Соединенные Штаты после инаугурации Трампа – подождем и увидим. В любом случае, в США остаются люди, которые полагают, что чем сложнее жизнь у России, тем им лучше. И что бы там ни было на украинском направлении до последнего времени, в течение многих десятилетий Соединенные Штаты сознательно создавали вокруг нас зоны напряжения, как они говорят, с целью перегрузить Россию этими проблемами и избавиться от нас в качестве геополитического конкурента. Такую стратегию Вашингтон проводил в течение десятилетий», – заключил Климов.