Ադրբեջանի դեսպանը սպառնացել է սպանել Հայաստանի դեսպանին
Հայաստանի դեսպանությունը պաշտոնական բողոք է ուղարկել Բրյուսելում տեղակայված այլ դիվանագիտական ներկայացուցչություններ, երբ դեսպանը հայտարարել է, որ իր ադրբեջանցի գործընկերոջից սպանության սպառնալիքներ է ստացել։
Նամակում, ինչպես հայտնում է Politico-ն, ասվում է, որ Ադրբեջանի դեսպան Վագիֆ Սադիկովը Հայաստանի դեսպան Տիգրան Բալայանին «բանավոր հարձակումների և ահաբեկման» է ենթարկել՝ «ՀՀ դեսպանի կյանքի նկատմամբ բացահայտ սպառնալիքներ է հնչեցնելով»։
Հաղորդվում է, որ միջադեպը տեղի է ունեցել Թուրքիայի ազգային տոնի պատվին Բրյուսելում Թուրքիայի դեսպանատան կազմակերպած ընդունելության ժամանակ։ Ենթադրվում է, որ դա Անկարայի կողմից կազմակերպված առաջին միջոցառումն էր, որին 2020 թվականի պատերազմից հետո հրավիրվել էր Հայաստանի դեսպանատունը։
Սակայն Սադիկովը հերքել է այս տեղեկությունը՝ հայտարարելով, որ նման մեղադրանքները «ծիծաղելի են դառնում»։
Ըստ նրա՝ ընդունելությանը «լավ ճաշատեսակներ, հաճելի մարդիկ» կային և այն «ստանդարտ դիվանագիտական միջոցառում» էր:
«Ես որևէ նամակի կամ մեղադրանքի վերաբերյալ տեղյակ չեմ. հայ դիվանագետները թող պնդեն՝ ինչ ուզում են»,-հավելել է նա։

Посол Азербайджана в ЕС угрожал убить Тиграна Балаяна – «Politico»
Посольство Армении направило дипломатическим миссиям в Брюсселе официальный протест в связи с угрозами, озвученными азербайджанским послом Вагифом Садыговым в адрес армянского посла при ЕС Тиграна Балаяна.
Как сообщает «Politico», редакция получила копию письма, в котором утверждается, что Балаян подвергся словесной атаке и запугиванию со стороны Садыгова, включая угрозы его жизни.
Инцидент, по информации издания, произошел на приеме в отеле «Tangla» в Брюсселе, организованном турецким посольством по случаю 101-ой годовщины Турецкой Республики. Это был первый прием с участием армянского посольства, организованный Анкарой после войны 2020 года между Арменией и Азербайджаном.
В ответ на запрос «Politico» Садыгов опроверг факт инцидента, назвав обвинения «нелепыми» и отметив, что прием прошел в дружеской обстановке, характерной для обычных дипломатических мероприятий.
«Я не в курсе никакого письма или обвинений – армянские дипломаты могут утверждать что угодно», – добавил он.