Սա ծաղր է. Մոլդովայի իշխանությունները բարդ պայմաններ են ստեղծել ՌԴ-ում քվեարկելու համար (տեսանյութ)
Մոլդովայի քաղաքացիներն իրենց երկրի իշխանություններին մեղադրում են Ռուսաստանի տարածքում քվեարկության անտանելի պայմաններ ստեղծելու մեջ:
Բանն այն է, որ Մոլդովայում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում Ռուսաստանում բնակվող հարյուր հազարավոր մոլդովացի ընտրողների համար բացվել է ընդամենը մեկ ընտրատեղամաս՝ Մոսկվայում, սակայն մարդկանց ներս են թողնում դանդաղ՝ մեկ-երկու հոգի։ Արդյունքում հսկայական հերթեր են գոյացել, մարդիկ ստիպված են 4 ժամ կանգնել ու մրսել փողոցում։ Ընտրողներից մեկի խոսքով՝ ժամում մոտ 350 մարդ է մտնում, և այդ վիճակագրությունը օրվա ընթացքում չի փոխվել։
«Դե, ու՞ր է ժողովրդավարությունը, ու՞ր է հավասարությունը»,-հարց ուղղեց նա իշխող կուսակցությանը՝ նման վերաբերմունքը ծաղր որակելով։
Չնայած դրան՝ տոկոսային հարաբերակցությամբ ամենաբարձր մասնակցությունը գրանցվել է հենց Մոսկվայի ընտրատեղամասում։
Իսկ մոլդովացիներից շատերը ստիպված են եղել մեկնել նույնիսկ Մինսկ և Բաքու՝ հույս ունենալով, որ այս ընտրատեղամասերում մարդիկ ավելի քիչ կլինեն, և նրանք կկարողանան քվեարկել։ Ընտրողների կարծիքով՝ սեփական երկրի իշխանություններն իրենց պարզապես անտեսում են։
ԿԸՀ-ից հայտնել են, որ նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում ընտրողների մասնակցությունը Մոսկվայի ժամանակով ժամը 19:30-ի դրութայմբ գերազանցել է առաջին փուլի մասնակցությանը։

«Это издевательство»: власти Молдовы создали сложные условия для голосования в РФ (видео)
Граждане Молдовы обвиняют власти в создании невыносимых условий для голосования на территории России. На второй тур президентских выборов для сотен тысяч молдавских избирателей, проживающих в России, был открыт всего один избирательный участок – в Москве.
При этом людей пропускали по одному-два человека, что привело к огромным очередям: людям приходилось стоять на улице по 4 часа, мерзнуть, чтобы исполнить свой гражданский долг.
По словам одной из избирательниц, в час успевали проголосовать около 350 человек. Ситуация в течение дня не менялась.
«Где же демократия и равенство?» – возмутилась она, назвав происходящее издевательством со стороны властей.
Несмотря на трудности, московский участок показал самую высокую явку. Однако многим избирателям пришлось лететь в Минск и Баку в надежде, что там условия голосования будут лучше. Избиратели считают, что власти их просто игнорируют.