Գարեգին Ազարյանն էլ «100%–ոց ցուցակներ» կհավաքեր
Մամուլի ասուլիսի ժամանակ, պատասխանելով Երևանի քաղաքապետի թեկնածուներից մեկի կողմից «100%-ոց ցուցակներ» հավաքելու վերաբերյալ հարցին, Կենտրոնական ընտրական հանրձնաժողովի նախագահ Գարեգին Ազարյանն ասել է, որ բոլոր թեկնածուները միաբերան հերքել են այդ տեղեկատվությունը։
Սակայն, եթե ինքը լիներ թեկնածու, ապա անկեղծորեն կխոստովաներ, որ վիճակագրության համար վերցնում է իր ընտրողի հասցեն, հեռախոսահամարը և այլ տվյալներ։
-Կասեի, որ ես խնդրել եմ իմ բոլոր բարեկամներին և ընկերներին կազմել մի ցուցակ, որպեսզի ինձ համար պարզ լինի, թե ինձ ովքե՞ր են քվեարկելու։ Նաև կազմել ցուցակ, թե ո՞վքեր են կասկածում, որ ինձ պիտի քվեարկեն, որպեսզի ես կարողանամ աշխատել այդ ընտրազանգվածի հետ և երբեք չաշխատել այն ընտրազանգվածի հետ, որը միանշանակ ասում է, որ ես Գարիկ Ազարյանին չեմ քվեարկելու,- ասել է ԿԸՀ նախագահը՝ հավելելով, որ դա «կուսակցական շինարարություն և ընտրությունների տեխնոլոգիա է, որը ոչ բոլոր դեպքերում են մեր կուսակցությունները հասկանում և կիրառում»։
Գարեգին Ազարյանը չի բացառել նաև, որ «100%-ոց ցուցակը» կարող է ոչ թե թեկնածուի, այլ մեկ այլ անձի ինքնագործունեության արդյունքը լինել։ Իսկ դրա համար թեկնածուին պատժելը սխալ է։
-Ես միշտ կարող եմ, որպես ոչ օրինապահ քաղաքացի, մայիս 31-ին վերցնել մի պաստառ ու քայլել՝ գովազդելով ինչ-որ մեկին։ Նշանակում է ես ում պաստառը բարձրացրեցի մայիսի 31-ին, նրա անունը մենք միանգամից հանու՞մ ենք, հա՞,- նշել է Գ. Ազարյանը։

Гарегин Азарян также собрал бы «100%-ые списки»
Председатель Центральной избирательной комиссии Гарегин Азарян, отвечая во время пресс-конференции на вопрос  о т.н. «100%-ых списках» - анкетах, в которых сторонники РПА заставляют целые коллективы представлять о себе полные данные, сказал, что все кандидаты в мэры в один голос опровергли эту информацию. Однако, если бы он  был кандидатом, то:
-Я бы попросил всех своих родственников и друзей составить списки избирателей, чтобы для меня стало понятным, кто за меня будет голосовать. Я бы также составил список тех, кто сомневается - голосовать за меня или нет, чтобы я смог работать с этими избирателями и не работать с теми, кто однозначно не будет за меня голосовать, - сказал председатель ЦИК, добавив, что это «это избирательная технология, которая не всегда понимается и используется нашими партиями».
Гарегин Азарян не исключает  также, что т.н. «100%-ый список» может быть  результатом не деятельности кандидата, а самодеятельности  какого-нибудь другого лица. А наказывать за это кандидата он считает неправильным.
-К примеру, я, нарушая закон, могу 31-го мая взять плакат и разгуливать, рекламируя кого-то. Неужели мы за это должны сразу снимать из списка имя того кандидата, чей предвыборный плакат  был поднят? - отметил Г.Азарян.