Երևանի Արցախի փողոցում հայտնաբերված նորածնին որդեգրել են
2023 թվականի մայիսին Երևանի Արցախի փողոցում հայտնաբերված նորածնին որդեգրել են։ Տեղեկությունը Sputnik Արմենիային հայտնել են ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից` պատասխանելով գրավոր հարցմանը։
«Տեղեկացնում ենք, որ 2023 թ. Երևանի Արցախի փողոցի ավտոտնակներից մեկի հետնամասում լքված երեխան դատական վճռի հիման վրա որդեգրվել է։ Որդեգրման գաղտնիությունից ելնելով՝ այլ տեղեկատվություն տրամադրվել չի կարող»,-նշել են գերատեսչությունում։
Հիշեցնենք, որ նորածինը հայտնաբերվել էր մայիսի 11-ին գտնվող կիսաքանդ ավտոտնակի հետևում: Նրան հայտնաբերել էր տեղի բնակիչներից մեկը, մի քանի ժամ առաջ ծնված երեխան փաթաթված էր եղել կեղտոտ կտորով։
Աղջնակին ծանր վիճակում (հիպոթերմիա, շնչառական խնդիրներ) շտապօգնության մեքենայով տեղափոխել էին «Մուրացան» բժշկական կենտրոն։

Новорожденного, найденного у заброшенного гаража в Ереване, усыновили
Младенца, обнаруженного в мае 2023 года у заброшенного гаража на улице Арцаха в Ереване, усыновили. Об этом «Sputnik Армения» сообщили в министерстве труда и социальных вопросов Армении.
«Ребенок был усыновлен на основании судебного вердикта. Исходя из конфиденциальности усыновления, иная информация не может быть предоставлена», – ответили в ведомстве в ответ на письменный запрос.
Напомним, что новорожденный был обнаружен 11 мая за заброшенными гаражами на улице Арцаха в Ереване. Его обнаружили прохожие, младенец нескольких часов от роду был завернут в грязные тряпки.
Ребенка доставили на «скорой» в медцентр «Мурацан» в тяжелом состоянии: с гипотермией, серьезными проблемами дыхательной системы. Других данных о ребенке не сообщается.