Սիրիա են ժամանել հարյուրավոր լիբիացի կամավորներ Ասադի վարչակարգի դեմ պայքարելու համար
«Արայ ալ արաբի» կայքը հաղորդում է, որ օրերս Լիբիայից մոտ 6 հարյուր կամավոր Թուրքիայի տարածքով ժամանել է Սիրիա, որպեսզի համալրի նախագահ Բաշար Ալ Ասադի դեմ պայքարող «Սիրիական ազատ բանակի» շարքերը։
«ՌԻԱ նովոստի»–ն փոխանցում է, որ լիբիացի կամավորներն ուղևորվել են Սիրիա Լիբիայի ազգային անցումային խորհրդի առաջնորդ Մուստաֆա Աբդել Ջալիլի հայտարարությունից հետո, որով նա իր աջակցությունն էր հայտնել Սիրիայի ապստամբներին։
Ավելի վաղ արտասահմանյան լրատվամիջոցները հաղորդում էին, որ սիրիական ընդդիմության ներկայացուցիչները և Լիբիայի նոր իշխանությունները հոկտեմբերին մի շարք գաղտնի հանդիպումներ են իրականացրել Ստամբուլում և Տրիպոլիում, որտեղ քննարկել են սիրիացի ապստամբներին զենք և ֆինանսական օգնություն տրամադրելու հարցեր։

Около 600 ливийцев прибыли в Сирию для борьбы с режимом Асада
Около 600 добровольцев из Ливии прибыли на днях через территорию Турции в Сирию, чтобы примкнуть к "Сирийской свободной армии", ведущей борьбу против режима президента Башара Асада, сообщает «РИА Новости» со ссылкой на  арабский интернет-сайт "Ар-рай аль-араби" и на источник в ливийском руководстве.
Как отмечает источник, ливийские добровольцы устремились в Сирию после заявления лидера Переходного национального совета (ПНС) Ливии Мустафы Абдель Джалиля о поддержке сирийских повстанцев.
Ранее в арабских СМИ сообщалось, что представители сирийской оппозиции и новых властей Ливии в октябре провели серию секретных переговоров в Стамбуле и Триполи, на которых обсудили поставки в Сирию оружия, финансовую помощь и направление добровольцев на помощь повстанцам.