Ծրագրված դավաճանական գործողություն է եղել. Տիմոֆեյ Երմակով (տեսանյութ)
Alpha News-ի ուղիղ եթերում ռազմական թղթակից Տիմոֆեյ Երմակովը խոսել է արցախյան 44-օրյա պատերազմի ժամանակ իր անձնական ապրումների մասին և ընդգծել, որ չորս տարի անց միանգամայն ակնհայտ դարձավ՝ հայկական իշխանությունն արյունոտ ներկայացում խաղաց և պարզապես հանձնեց Արցախի Հանրապետությունը։
«Ես մեծ ցավ եմ զգում, քանի որ ես ինքս ինչ-որ առումով այս ժողովրդի մի մասնիկն եմ, տատս թեև հորը չի տեսել, բայց հայ է: Երևի արդեն պատմել եմ այս պատմությունը, որ ես այդ մասին իմացել եմ նոյեմբերի 9-ին մարտական գործողությունների դադարեցումից հետո, նա ինձ պատմել է այդ մասին և ինձ համար բացահայտում էր: Սա ինձ ոչ թե գրավեց, այլ նույնիսկ ընկղմեց այս թեմայի մեջ, քանի որ մեր աչքի առաջ շարունակվում է հայ ժողովրդի ողբերգությունը։ Եվ ես դա ընկալում եմ հենց այդպես՝ աղետ ու ողբերգություն։
Սարսափելի է, որ ավելի քան 100 տարի հետո նորից կրկնվում է հայ ժողովրդի ցեղասպանությունը թուրքերի կողմից, կրկին նույն մարդիկ, նույն թուրքական զենքն ու թուրքական հրամանատարությունը ոչնչացնում են հայ ժողովրդին: Եվ, իհարկե, ես անհանգստանում եմ մեր հայ եղբայրների համար։
Բայց ես գիտեմ, որ ժամանակը կանգ չի առնում, և մեր կյանքում ոչինչ չի պահպանվում: Ի դեպ, Արցախում տեղի ունեցած իրադարձությունները դա ցույց տվեցին, քանի որ 90-ականներին հայ ժողովուրդը հաղթանակ տարավ։ Շատ արագ մոբիլիզացվեց, ի հայտ եկան Մոնթե Մելքոնյանի և, ըստ էության, Ռոբերտ Քոչարյանի նման հերոսներ, որոնք առաջացել էին հայ ժողովրդի խորքից։ Եվ հետո, չգիտես ինչու, հանգստություն եկավ՝ վերածվելով, այսպես կոչված, թուլացման, բայց հակառակորդը մոբիլիզացվեց և ձեռք բերեց առավելություն։
Այս ամենը միայն հաստատում է, որ եթե հայ ժողովուրդը ոտքի կանգնի, նա կկարողանա պատժել և՛ թշնամիներին, և՛ դավաճաններին։ Ես ուղղակի վստահ եմ, և այս 4 տարիների ընթացքում ես իմ կարծիքը չեմ փոխել, որ այս պատերազմի հետ կապված ծրագրված դավաճանական գործողություն է եղել։ Իսկ հիմա դատելով Էրդողանի և ժպտացող Փաշինյանի հետ լուսանկարներից, որը փաստացի հանդես է գալիս նրա ձեռքի տակ՝ որպես նրա գործակալ, մենք տեսնում ենք, որ դա ծրագրված գործողություն էր, կամ ինչպես ես եմ դա անվանում՝ փոքրիկ պարտված պատերազմ։
Նրա առջև խնդիր էր դրված փոքրիկ պարտված պատերազմ կազմակերպել, որովհետև հենց այնպես հանձնել Արցախը և վարել Տեր-Պետրոսյանի քաղաքականությունը, նա չէր կարող։ Փաշինյանին դրա համար պատերազմ էր պետք, արյուն ու մահ։ Նա արյունալի ներկայացում խաղաց, և, ցավոք, հայ տղաները, հազարավոր հայ ընտանիքներ մաս դարձան այս արյունոտ բեմադրության մեջ, իսկ հարյուր հազարավոր արցախցի հայ բնակիչներ ստիպված եղան լքել իրենց տներն՝ մնալով անօթևան։
Պատկերացնո՞ւմ եք, թե սա ինչ է։ Սրանք վերքեր են, որոնք երկար ժամանակ չեն ապաքինվի, բայց, անկեղծ ասած, քանի դեռ մարդիկ հիշում են դա, մենք հույս ունենք իրավիճակի փոփոխության, քանի որ հիշողության կորուստը հանգեցնում է ողբերգության և աղետի, ինչպես նաև ժողովրդի ջնջումը որպես այդպիսին»,-ընդգծել է ռազմական թղթակիցը։

Это была спланированная предательская операция – Тимофей Ермаков (видео)
В прямом эфире «Alpha News» военкор Тимофей Ермаков рассказал о своих личных переживаниях вокруг 44-дневной войны в Арцахе и подчеркнул, что спустя четыре года стало совершенно очевидно, что армянская власть разыграла кровавый спектакль и попросту сдала Республику Арцах.
«Я чувствую большую боль, поскольку я сам в некотором смысле являюсь частью этого народа, моя бабушка хоть и не видела своего отца, но она армянка. Я уже рассказывал, наверное, эту историю, что я узнал об этом после остановки боевых действий 9 ноября, она мне об этом рассказала и для меня стало открытием. Меня это не то, что зацепило, а даже погрузило в эту тему, поскольку трагедия армянского народа продолжается на наших глазах.
И я воспринимаю это именно так – катастрофа и трагедия. Ужасно, что спустя более 100 лет опять происходит Геноцид армянского народа турками, опять те же люди, то же турецкое оружие и турецкое командование уничтожают армянский народ. И, конечно, я переживаю за наших армянских братьев.
Но я знаю, что время не стоит на месте и нет ничего законсервированного в нашей жизни. Кстати, события в Арцахе это показали, поскольку в 90-е годы армянский народ одержал победу. Он очень сильно мобилизовался, появились такие герои как Монте Мелконян, и собственно, Роберт Кочарян, которые возникли из недр армянского народа. А потом почему-то пришло успокоение, перешедшее в так называемый расслабон, а вот враг мобилизовался и сам одержал верх. Все это только подтверждает то, что если армянский народ воспрянет, он сможет наказать и врагов, и предателей. Я просто уверен, и за эти 4 года я не поменял своего мнения, что в отношении этой войны была спланированная предательская операция.
А сейчас судя по фотографиям с Эрдоганом и улыбающимся Пашиняном, который фактически выступает как его подручный, как его агент, мы видим, что это была спланированная операция, или как я это называю маленькая проигранная война. Перед ним стояла задача организовать маленькую проигранную войну, потому что просто так сдать Арцах и провести политику Тер-Петросяна, выкормышем которого он, собственно, и является, он не мог. Пашиняну для этого нужна была война, кровь и смерти.
Он разыграл кровавый спектакль, и к сожалению, статистами и просто массовкой в этой кровавой постановке стали армянские пацаны, тысячи армянских семей, а сотни тысяч армянских жителей Арцаха были вынуждены покинуть свои дома, оставшись без крова. Представляете себе, что это такое? Эти раны, которые еще очень долго не будут заживать, но, честно говоря, пока люди будут это помнить у нас есть надежда на изменение ситуации, потому что потеря памяти, беспамятство порождает трагедию и катастрофу, а также стирание народа, как такового», — подчеркнул военкор.