Այն, ինչ փրկվել է Հայաստանից, կարող է դառնալ թուրքական կայսրության մաս. Եվգենի Սատանովսկի (տեսանյութ)
Ռուս քաղաքագետ Եվգենի Սատանովսկին Alpha News-ին մեկնաբանել է Փաշինյան-Էրդողան հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի շուրջ զարգացումների հեռանկարները։
«Հասկանալի է, որ այժմ Հայաստանը հեռանում է այն քաղաքականությունից, որը Հայաստանն ու նրանում բնակեցված հայությունը, և ոչ միայն հայությունը, ունեցել են վերջին 300 տարիների ընթացքում, հեռանում է ինչ-որ տեղ հակառակ ուղղությամբ՝ դեպի ԱՄՆ, Եվրամիություն և Թուրքիա, որին բոլոր հնարավորությունները ընձեռվեց դառնալու «Աղա Բեյլիկ» (ավագ եղբայր) տարածաշրջանում, քանի որ Ֆրանսիան հեռու է, Միացյալ Նահանգները՝ հեռու, իսկ թուրքերը՝ մոտ:
Դե, դա նշանակում է, որ Հայաստանից և հայերից շնորհիվ այն հարյուրամյակների պատերազմների, որոնք վարում էր Անդրկովկասի տարածքում ռուսական կայսրությունը, ապա Խորհրդային Միությունը, հսկայական չափով այն ամենի շնորհիվ, ինչ մենք նկատել ենք հայկական ներքին քաղաքականության մեջ 80-ականների վերջերից, պետք է դառնա թուրքական մեծ կայսրության մաս։ Սա հասկանալի է։ Այստեղ ամեն ինչ գնում է դրան: Իսկ մնացած ամեն ինչ երկրորդական է, երրորդական»,-կարծում է փորձագետը։
Մեկնաբանելով այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցք»-ի հարցը՝ մեր զրուցակիցը կարծիք է հայտնել, որ այս նախագծում Հայաստանի շահերը հաշվի չեն առնվելու, և Հայաստանի ղեկավարությունը լուծում է ոչ թե պետական, այլ անձնական հարցերը։
«Սա աշխարհաքաղաքական խոշոր նախագիծ է, որի շրջանակներում գոյություն ունենալն այն վայրում, որով պետք է անցնի Հայաստանի այդ առևտրային ուղին, քչերին է հետաքրքրում ընդհանրապես, բայց Հայաստանն ինքը գնաց խաղալու այդ խաղացողների հետ։
Այնտեղ շատ գեղեցիկ խոսքեր կան ժողովրդավարության, արդարության կամ անարդարության, այս կամ այն քաղաքական գործիչների կոռումպացվածության կամ ոչ կոռումպացվածության թեմայով, դե, այո՛, արդյունքը Հայաստանի ենթարկվելն է արտաքին խաղացողներին, և բացարձակապես ոչ ոքի չի հետաքրքրի, թե ինչ հեռանկարներ ու շահեր ունի Հայաստանը։
Իսկ այն մարդիկ, որոնք կանգնած են Հայաստանի գլխին, կհետաքրքրվեն իրենց գործերով, ինչպես դա տեղի է ունենում հիմա Ուկրաինայում, այլ ոչ թե Հայաստանի ապագայով»,-եզրափակել է Սատանովսկին։

То, что уцелело от Армении, может стать частью турецкой империи – Евгений Сатановский (видео)
Российский политолог Евгений Сатановский прокомментировал «Alpha News» перспективы развития событий вокруг Армении по результатам встречи Пашиняна и Эрдогана.
«Понятно, что сейчас Армения уходит из той сферы политики, которая была у нее и у населяющих ее армян за последние 300 лет, куда-то в другую сторону – к США, Евросоюзу, и к Турции, которой сейчас даны все возможности стать «Ага Бейлик» (старший брат) в регионе, потому что Франция и США далеко, а турки рядом.
Значит то, что уцелело от Армении и армян благодаря столетиям войн, которые вела на территории Закавказья Российская империя, а потом и СССР, благодаря в огромной мере всему тому, что мы наблюдали во внутренней армянской политике с конца 80-х годов, должно стать частью большой турецкой империи. Это понятно. Вот к чему все идет! А все остальное вторично, третично и десятерично», – считает эксперт.
Сатановский подчеркнул, что интересы Армении в проекте так называемого «Зангезурского коридора» учитываться не будут, а само армянское руководство решает личные вопросы, а не государственные.
«Это крупный геополитический проект, а само существование Армении на том месте, по которому должен пройти этот торговый путь мало кого вообще интересует, но Армения пошла играть с этими игроками. Там звучит очень много красивых слов на тему демократии, справедливости или несправедливости, коррумпированности или не коррумпированности тех или других политиков, результатом чего оказалось подчинение Армении внешним игрокам и абсолютно никто не будет интересоваться какие у Армении перспективы и интересы.
А люди, которые поставлены во главе Армении, будут интересоваться только своими собственными делами, как сейчас происходит на Украине, а не будущим Армении как таковой», – заключил Сатановский.