Մոսկվայում մահացել է հայտնի հեռուստալրագրող Նիկոլայ Սվանիձեն
Մոսկվայում մահացել է ռուսական հեռուստատեսության հիմնադիրներից մեկը` լրագրող Նիկոլայ Սվանիձեն, նա 69 տարեկան էր։ Տեղեկությունը հայտնում է ՌԴ նախագահին կից մարդու իրավունքների խորհրդի անդամ Եվա Մերկաչևան։
Մոսկովյան պորտալի տվյալներով` նա ծանր հիվանդ էր։ Պարբերականը պարզել է, որ լրագրողը մահացել է սեպտեմբերի 11-ի երեկոյան Մարշալ Վասիլևսկու անվան փողոցում գտնվող իր բնակարանում։ Նշվում է, որ բժիշկները գլխուղեղի իշեմիա էին ախտորոշել։
Նրա առողջական վիճակը ժամանակ առ ժամանակ բարելավվում էր, հետո կտրուկ վատթարանում։ Երեկ ինքնազգացողությունը վատացել է։
Սվանիձեն ռուսական հեռուստատեսության հիմնադիրներից մեկն է։ Վարել է հասարակական–քաղաքական ծրագրեր, որոշ ժամանակ եղել է Համառուսաստանյան պետական հեռուստառադիոընկերության նախագահը։

Тележурналист Николай Сванидзе умер в возрасте 69 лет. Об этом 12 сентября сообщила член Совета при президенте РФ по развитию гражданского общества и правам человека Ева Меркачева.
«Николай Карлович Сванидзе! Дорогой!!! Как же без вас?…Спасибо вам за всё!» – написала она в своем «Telegram»-канале.
По данным «Известий», тележурналист скончался накануне в Москве. В последнее время он болел пневмонией.
Сванидзе родился 2 апреля 1955 года. В 1977 году он окончил исторический факультет Московского государственного университета (МГУ) имени М. В. Ломоносова.
Работу на российском телевидении Сванидзе начал в 1991 году, делая закадровые комментарии для телепрограммы «Вести». Журналист был автором аналитической программы «Зеркало» на телеканале РТР (позже получившим название «Россия»). В 1996-2007 годах Сванидзе вел эту передачу.
Скончался тележурналист Николай Сванидзе