Հնագետները Եգիպտոսում հայտնաբերել են ռազմական հնագույն ամրոց և Ռամսես Մեծ փարավոնի բրոնզե սուրը
Եգիպտոսի զբոսաշրջության և հնությունների նախարարությունը հայտարարել է Եգիպտոսի հյուսիս-արևմուտքում ռազմական զորանոցների և զենքի պահեստների համալիրի հայտնաբերման մասին, գրում է Popular Mechanics-ը։
Թել ալ-Աբքայն ամրոցը, որը գտնվում է Բեհերիյա նահանգի Հուշ Իսա շրջանի կենտրոնում, կավե աղյուսներից կառուցված ճարտարապետական ​​կառույց է, որը պարունակում էր ամեն ինչ՝ զինվորական անձնակազմից մինչև զենք և սնունդ, որն անհրաժեշտ էր գոյատևելու համար: Ըստ Հնագիտության Գերագույն խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մուհամմեդ Իսմայիլ Խալեդի, ամրոցը եղել է առանցքային հենակետ Նոր Թագավորության դարաշրջանում՝ մ.թ.ա. 1550-1070 թվականներին, Արևմտյան ռազմական ճանապարհին:
Բերդը նախագծված էր պաշտպանելու հյուսիս-արևմտյան սահմանը լիբիական ցեղերի և ծովային ժողովուրդների հարձակումներից, մի խումբ ցեղերի, որոնք պատերազմ էին մղում Արևելյան Միջերկրական ծովում բրոնզի դարի վերջում:
Փորձագետներն ասում են, որ ճարտարապետական ​​նախագիծը ցույց է տալիս, թե ինչպես են եգիպտացիները հարմարեցնում իրենց շենքերի նախագծերն ու տեխնիկան՝ լանդշաֆտի հետ աշխատելիս օգտագործողների գործնական կարիքները բավարարելու համար: Բայց բերդի պեղումները լույս են սփռում ոչ միայն սննդամթերքի, այլև պատերազմների ու որսի պատմության վրա։ Հնագիտական ​​խումբը հայտնաբերել է երկար բրոնզե սուր՝ զարդարված Ռամզես II Մեծի փորագրություններով, որը Եգիպտոսի ամենահայտնի փարավոններից մեկն էր մ.թ.ա. 1200-ական թվականներին: Հայտնաբերվել են նաև լրացուցիչ զենքեր, որսորդական գործիքներ և մի շարք անձնական իրեր, ինչպիսիք են փղոսկրի փայլը, ուլունքները և ագատի կարասները:
Պեղումների ընթացքում հայտնաբերվել են նաև մի շարք կրոնական կամ հոգևոր գտածոներ։ Հնագետների թիմը պեղել է ուժի, առատության և բարգավաճման խորհրդանիշ կովի թաղումը, ինչպես նաև երկու կրաքարե բլոկներ, որոնցից մեկի վրա եղել է Ռամսես II թագավորի հիերոգլիֆային մակագրությունը, իսկ մյուսը՝ Բեյ անունով պաշտոնյայի:
Մյուս գտածոները ներառում էին «Ամոն՝ երկնքի տիրակալ» մակագրությամբ փորագրված սկարաբ, այլ սկարաբներ, որոնք պատկերում են աստվածություններ և ծաղիկներ, օրինակ՝ լոտոս, բրոնզե մատանի՝ «Հորախտի ամոն» մակագրությամբ, կավե վզնոցներ և նռան ծաղիկների տեսքով կարնելի:

Археологи обнаружили в Египте древний военный форт и бронзовый меч фараона Рамсеса Великого
Министерство туризма и древностей Египта объявило об обнаружении военных казарм и комплекса складов оружия на северо-западе Египта, пишет «Popular Mechanics».
Форт Телль-аль-Абкайн, расположенный в центре района Хоуш-Исса мухафазы Бехерия, представляет собой архитектурные сооружения из глиняного кирпича, в которых размещалось все необходимое – от военного персонала до оружия и продовольствия, необходимых им для выживания. По словам генерального секретаря Верховного совета по археологии Мохаммеда Исмаила Халеда, форт был ключевой базой в эпоху Нового царства с 1550 по 1070 год до н.э. на Западном военном пути.
Форт был спроектирован для обеспечения защиты северо-западной границы от нападений ливийских племен и народов моря, группы племен, которые вели военные действия в Восточном Средиземноморье в конце бронзового века.
Эксперты отмечают, что архитектурный дизайн демонстрирует, как египтяне адаптировали свои строительные проекты и методы для удовлетворения практических потребностей пользователей при работе с ландшафтом. Но раскопки форта пролили свет не только на запасы продовольствия, но и на историю войн и охоты. Археологическая группа обнаружила длинный бронзовый меч, украшенный гравюрами Рамсеса II Великого, одного из самых известных египетских фараонов 1200-х годов до н.э., а также дополнительное оружие, инструменты для охоты и множество личных вещей, таких как мишура из слоновой кости, бусы и агатовые кувшины.
Во время раскопок также был обнаружен ряд религиозных или духовных находок. Команда археологов раскопала захоронение коровы, символа власти, изобилия и процветания, а также два известняковых блока, на одном из которых была иероглифическая надпись царя Рамсеса II, а на другом – чиновника по имени Бей. Среди других находок были скарабей с выгравированной надписью «Амон – Владыка неба», другие скарабеи, изображающие божества и цветы, такие как лотос, половинка бронзового кольца с надписью «Амон Хорахты», ожерелья из фаянса и сердолик в форме цветков граната.